Přejít na hlavní obsah

V tělocviku na univerzitě můžete zkusit všechno

Přijít na vysokou školu znamená získat spoustu nových možností. Jednou z nich je i nabídka sportovního vyžití.

Přímo na Masarykově univerzitě si můžete v rámci tělesné výchovy vybrat z několika desítek různých aktivit, takže se vám určitě nestane, že byste dělali něco, co vás nebaví.

Důležitá zpráva na pro všechny prváky je hlavně tato: Ano, i na univerzitě se chodí do tělocviku. Konkrétně na té naší je to tak, že všichni studenti bakalářských a dlouhých magisterských oborů mají povinnost nasbírat za svoje studium dva zápočty za dva předměty tělesné výchovy.

„Zachovali jsme si tuto povinnost jako jedna z mála škol v republice a plánujeme to tak nechat i do budoucna,“ přibližuje Radka Střeštíková, šéfka Centra univerzitního sportu MU, které se o výuku stará. Důvodem, proč to tak je, je hlavně snaha vyvážit studentům náročnou celodenní mentální aktivitu trochou pohybu.

Nabídka sportů, kterou najdete mimo jiné na webu www.fsps.muni.cz/cus je uzpůsobená tak, aby si v ní to své našel opravdu každý. Některé sporty se učí klasicky jednou týdně po dobu celého semestru. Jiné mají formu blokových kurzů, takže se jejich výuka koncentruje do pátku a víkendu, a volit se dá také forma letních nebo zimních výcvikových kurzů. V posledním podzimním semestru se nabízelo 79 předmětů a teď na jaře dokonce 82, postupně se navíc přidávají kurzy v angličtině.

Z čeho se dá vybírat? V seznamu, do kterého se můžete později dívat v univerzitním informačním systému, jsou klasické sportovní disciplíny i nově objevované trendy. „Studenti si rádi zapisují sportovní hry, například volejbal, florbal, badminton, futsal, ale i klasický fotbal. Velké oblibě se těší také turistika, která se koná právě formou blokové výuky,“ poukazuje na favority Střeštíková.

Kdo raději preferuje různé druhy fitness a nebojí se třeba posilovny, ten může chodit na funkční nebo kruhové tréninky, bosu nebo bodystyling. Pro jiné se budou hodit různé formy jogy a pilates, kde si člověk protáhne tělo a stihne se trochu zastavit v každodenním shonu.

MUNI vs. Mendelu

Čemu teď chtějí v centru věnovat speciální pozornost, to jsou zimní a letní výcvikové kurzy, třeba lyžařské, snowboardové, cyklistické, vodácké nebo ty, které kombinují víc sportovních aktivit dohromady.

Všechno je to postavené tak, že v rámci povinné výuky se může každý vrhnout na sport, který má dlouhodobě rád, nebo pod profesionálním dohledem vyzkoušet něco, co chtěl vždycky dělat, ale doma na to třeba nebyly podmínky a prostor.

Když máte splněno

Odškrtnutí povinnosti získat dva zápočty z tělocviku neznamená, že už se do univerzitních tělocvičen nemůžete nikdy podívat. Z obdobně rozsáhlého seznamu si můžete vybírat předměty placené tělesné výchovy, které mají ale tu výhodu, že vychází levněji než v komerčních brněnských sportovních centrech.

Centrum univerzitního sportu má navíc ještě další plány. „V podzimním semestru chceme vypsat i jednodenní turnaje, na kterých by si studenti mohli změřit síly s ostatními, ať už v rámci naší univerzity, nebo i v rámci brněnských vysokých škol,“ naznačuje Radka Střeštíková.

Když už je řeč o jiných univerzitách, je taky potřeba říct, že v Brně je spousta milovníků sportu, takže si v tomto ohledu můžete splnit asi jakékoliv přání. Studenti založili už před lety Univerzitní ligu v malé kopané a hokejisté zase před dvěma lety družstvo s názvem HC Masaryk University, které má za sebou už druhou sezonu v Evropské univerzitní hokejové lize. Do obojího se dá zapojit aktivně nebo aspoň chodit na zápasy s kamarády fandit.

Jednoduché to v tomto ohledu mají hlavně studenti a obecně lidé, kteří se pohybují v bohunickém kampusu. Pravidelně tady totiž svoje zápasy hrají badmintonisté týmu Badminton FSpS Brno a basketbalisté egoé Basket Brno, kteří působí v nejvyšší české soutěži Kooperativa NBL.

Ano, tohle už jsou přece jen zástupci sportů, které jsou masově známé a populární, ale proč se uzavírat do předem vymyšlených scénářů? Brněnští studenti se toho nebojí a před časem začali v lužáneckém parku hrát dokonce napodobeninu kouzelnické hry famfrpál, kterou moc dobře znají fanoušci příběhů Harryho Pottera. Loni už se dostali i na mistrovství světa.

Hlavní novinky