Přejít na hlavní obsah
I když je David teprve v prvním ročníku bakalářského studia, už má celkem jasno v tom, čemu by se chtěl v budoucnu věnovat. Nejvíce ho oslovily databázové systémy, jejich vytváření, strukturování a třídění dat, kódování a šifrování.

Týden studenta: Už v prváku si zamiloval databáze

Student informatiky David Figar provádí po Masarykově univerzitě středoškoláky. Sám se našel v databázových systémech.

Davidův typický týden začíná vlastně už v neděli večer, kdy zpravidla přijíždí z rodného Brumova-Bylnice autem do Brna. Díky spolujízdě má takové cesty většinou úplně zadarmo. Večer si David dopřává relax v podobě seriálu nebo počítačové hry – je to vlastně taková příprava na nadcházející náročný týden.

„Hned pondělí pro mě znamená celý den ve škole. Nejprve cvičení z matematiky a databází, pak ještě několik přednášek. Navíc jsou mezi nimi vždycky dvouhodinové pauzy, takže se celý den ze školy opravdu nehnu a na nic jiného už ten den nemám čas,“ popisuje David, který na jaře dokončil svůj druhý semestr na MUNI.

Vloni na podzim navštěvoval hodiny wing chun, bojového umění, které se na Masarykově univerzitě dá zapsat jako tělocvik. Není to asi první volba typického studenta, David ale dříve dělával jiu jitsu, takže se k bojovým a sebeobranným sportům rád vrátil. Také podle něj představují skvělou možnost odreagování.

Doučování je skvělá brigáda

Odpoledne tráví David pravidelně tak, že doučuje matematiku děti ze základních škol. „Je to skvělá brigáda, při které si člověk osvojí vysvětlování nějaké problematiky do úplných detailů, což rozhodně není na škodu. Na informatice musíme mít značný matematický přehled, takže se nabízí toho takto využít,“ vysvětluje David.

Po trochu volnějším úterku přichází středa, která se pro Davida stala strašákem. Znamenala totiž celý semestr cvičení z programování v jazyce C. Navzdory tomu, že neměl sebemenší problémy s programováním v Pythonu, PHP nebo MySQL, se tohle ukázalo být úplně jinou výzvou.

„Logika toho jazyka je úplně jiná, je nízkoúrovňový, takže v něm nelze pracovat s předem připravenými funkcemi a komponenty. Udělá jen a pouze to, co mu člověk řekne, a vůbec nic navíc, což znamená trochu jiný přístup k programování. Taky jsem popravdě trochu zaspal první tři týdny výuky a už se mi to nepodařilo dohnat. Vypadá to, že předmět budu zřejmě muset v příštím semestru opakovat,“ přiznává zklamaně David.

Na přípravu v jazyce C padla vždy celá středa, takže na zbylé předměty mu zůstal k dispozici čtvrtek. Zapsal si několik předmětů, které mu zajistí dostatek kreditů, kdyby náhodou některý z důležitějších kurzů zdárně nedokončil. Jedním z takových předmětů byla třeba matematika kolem nás, kterou vyučují na přírodovědecké fakultě. Hlavně pro studenty, kteří se s matematikou více potýkají, je užitečné zjistit, kde všude má reálné uplatnění.

Ve volnu provádí fakultou

Z dalších předmětů David vyzdvihuje ještě Unix, jakousi přístupovou bránu do světa operačního systému Linux. „Ten má ohromnou sílu, je ale dost náročné se s ním naučit. Zatím jsem zastánce používání Windows, ale těším se, až do Linuxu pořádně proniknu a budu ho moct začít používat, poskytuje totiž výrazně větší možnosti nastavení a přizpůsobení,“ říká nadšeně David.

V pátek pro něj už začíná víkend, dost často ho ale věnuje učení na různé vnitrosemestrální testy. Když ale žádný takový test na obzoru není, vyráží za přítelkyní, která studuje v Ostravě, nebo ji naopak hostí v Brně. Obecně se snaží o víkendech odpočívat, zároveň ale přiznává, že jich dost věnuje třeba brigádničení.

„V poslední době hodně pomáhám Masarykově univerzitě na dnech otevřených dveří a dalších podobných akcích. Zabere to i několik hodin týdně, protože je potřeba naplánovat program, oslovit laboratoře, kam se půjdeme podívat, a vše k tomu zařídit. Nově jsem se navíc stal koordinátorem všech podobných akcí na příští rok na fakultě, takže to ode mně bude vyžadovat ještě o něco více práce,“ směje se student.

I když je David teprve na začátku druhého ročníku bakalářského studia, už má celkem jasno v tom, čemu by se chtěl v budoucnu věnovat. Nejvíce ho oslovily databázové systémy, jejich vytváření, strukturování a třídění dat, kódování a šifrování. Rád by si aspoň přes léto našel brigádu právě v této oblasti.

Mimo školu je David také poměrně aktivní, podílí se třeba na pořádání Charity Jamu, akce, kde se vybírají peníze pro nemocné děti, a doma v sousedních Valašských Kloboukách založil tradici majálesu.

Hlavní novinky