Přejít na hlavní obsah

Brno je na špičce světových měst podle hodnocení studentů

Ukázal to prestižní žebříček britské společnosti Quacquarelli Symonds (QS).

Světové žebříčky vydávané společností QS hodnotí zejména kvalitu vysokých škol, zaměřují se ale také na vyhodnocení nejlepších studentských měst. V posledních třech letech nově vychází i z kategorie, která odráží čistě studentský pohled (Student View) a v něm opakovaně boduje Brno.

V letošním studentském hodnocení moravská metropole obsadila celosvětově šesté místo a dokonce poprvé přeskočila Prahu, která je osmá. Na prvním místě skončil Mnichov, druhý je Montréal a třetí Melbourne.

Hodnocení je založeno na odpovědích 87 tisíc studentů a čerstvých absolventů z celého světa, kteří se podělili o svou zkušenost ze studia v daném městě. Průzkum bere v úvahu několik faktorů: umění a kulturu, dostupnost, noční život, pracovní příležitosti, diverzitu, toleranci a inkluzi, dopravní obslužnost a přátelskost. Indikátor zohledňuje i celkový pohled studentů na město a také jejich vnímání pracovních příležitostí po ukončení studia.

V průběhu akademického roku se v 380tisícové moravské metropoli pohybuje až 80 tisíc vysokoškoláků, web QS proto o Brnu píše, že patří mezi města, na kterých je skutečně znát výrazná studentská populace. Město je podle žebříčku skvělým místem k potkávání nových lidí. Cituje přitom jedno ze studentských hodnocení, které chválí pestrost Brna: „Přijíždí sem studovat tolik různých lidí z tolika různých zemí. Rozhled, který získáte v tomto městě, je úžasný.“

Své magisterské studium letos v Brně na Masarykově univerzitě dokončila i Američanka Erin Anna Smith. Na Česku obecně oceňuje především nízké životní náklady, spolehlivou a levnou veřejnou dopravu a dobré jídlo, ale také to, že Češi udržují rovnováhu mezi pracovním a osobním životem.

Navíc se jí líbí, jak se Brno za posledních osm let proměnilo. „Přibyla spousta vegetariánských restaurací a koktejlových barů a celkově je město čím dál přátelštější k cizincům,“ dodává Erin, která v moravské metropoli plánuje zůstat i proto, že si tu během studií našla přítele.

Zahraničních vysokoškoláků na Masarykově univerzitě, která má aktuálně necelých 32 tisíc studentů, dlouhodobě přibývá. Vedle Slováků, kteří v posledních letech tvoří kolem 16 procent studentů MUNI, se zvyšuje počet cizinců z dalších zemí. Jen za posledních deset let se jejich poměr téměř ztrojnásobil a dnes přesahuje pět procent. Podobný nárůst je také v počtu vysokoškoláků přijíždějících na studijní pobyty v rámci programu Erasmus. V loňském roce jich na Masarykovu univerzitu dorazilo přes 850.

Celkově se Brno v žebříčku QS Best Student Cities 2019 umístilo na 60. pozici, z českých měst už je zastoupená jen Praha, která skončila na 35. místě.

Hlavní novinky