Přejít na hlavní obsah
Studenti Anna Kocourková, Dalibor Jirda a Petra Hubátková.

Studenti obsadili Frank Bold. Stážují ve veřejném zájmu

Mít za sebou stáž v oboru je dnes pro vysokoškoláky klíčové. V brněnské právnické organizaci to pojímají ve velkém. 

Nejen pro právníky nabízí už řadu let stáže právnická organizace Frank Bold. Ta je známá například z projektu Rekonstrukce státu. Zaměřuje se však i na další témata veřejného zájmu, jako je odpovědnost korporací nebo nastavování právních limitů a hranic uhelným elektrárnám. Díky tomu, že sídlí v Brně, do ní přichází většina stážistů z Masarykovy univerzity.

V současné době je tam na stáži, která trvá minimálně jeden rok, hned 15 studentů právnické fakulty. Mezi ně patří také Anna Kocourková a Dalibor Jirda, kteří v září nastupují do třetího ročníku. Oba absolvovali výběrové řízení v loňském roce, tedy už na konci prváku.

„Bylo to náročné. Výběrové řízení trvalo čtyři hodiny. Nedávala jsem tomu moc šanci, nakonec se ale ukázalo, že nejde tolik o znalosti, které člověk už má, ale spíše o předpoklady. Kdyby někdo po prvním ročníku váhal, tak bych mu určitě řekla, ať do toho jde,“ uvádí Anna.

Kritéria pro stážisty nejsou nízká a zájem je veliký. To dokazují i čísla. V posledním výběrovém řízení na jaře bylo z bezmála třicítky kandidátů vybráno pouze šest. Smyslem je vybrat studenty, kteří zapadnou do týmu, a které bude stáž naplňovat.

Mimo právních stážistů je ve Frank Bold ještě pětice studentů z dalších fakult MUNI. Jednou z nich je Petra Hubatková, studentka psychologie a environmentálních studií na Fakultě sociálních studií MU.

Petra v organizaci působí už druhým rokem. Začínala rešeršemi neprávního typu nebo analýzami pro Rekonstrukci státu a postupně se dostala k agendě lidských zdrojů. „Momentálně mám na starost hrozně moc věcí. Snažím se rozdistribuovat práci od advokátů a koncipientů mezi jednotlivé stážisty. Dále organizuji pravidelná setkávání stážistů. Starám se o to, aby do sebe všechno zapadlo, aby všichni dodali to, co mají, a dorazili, kam mají,“ říká Petra.

Poradna, rešerše, analýzy a zase rešerše

Jednu z agend praktikantů tvoří právní poradna pro veřejnost. Typickými klienty jsou občané, kteří řeší problém s developery, obcí či úřady. Časté jsou dotazy na územní a stavební řízení či právo na informace. „V období voleb to jsou často dotazy směřující ke zpětné kontrole voleb. Například, když obecní představitelé využívali peníze obce na svou vlastní podporu,“ doplňuje Dalibor.

Mimo poradny se stážisti zabývají především zpracováváním rešerší a analýz pro jednotlivé týmy, advokáty a jejich případy. „Aktuálně pracuji na analýze pro Rekonstrukci státu, která se týká senátorské ústavní žaloby na prezidenta. V minulosti jsem dělala například rešerši k případu elektrárny Turów,“ říká Anna, která vede jeden z týmů stážistů.

Anna má v rámci týmu monitoringu veřejnoprávní judikatury na starost čtveřici stážistů. „Vyberu jim judikaturu za určité období v minulosti, oni zpracují jednotlivá soudní rozhodnutí, zestruční je a vytáhnou podstatu a potom si to sdílíme navzájem v týmu, aby lidé věděli, co je nového ve světě veřejného práva,“ vysvětluje Anna.

Kromě práce pro neziskovou část nabízí Frank Bold i podílení se na komerčních aktivitách. „Chtěl jsem tomu dát víc než požadované minimum, tak jsem se nabídnul. Docházím do kanceláře v určité dny a pomáhám tam s právními věcmi čistě komerčního charakteru, kterými je částečně financován provoz neziskové sekce,“ uvádí Dalibor, který působí jako paralegal, tedy právní asistent, který ještě nezakončil právní vzdělání.

Zpětná vazba a pravidelná setkávání

V rámci pravidelných setkávání stážistů jednotlivé týmy představují svou práci a diskutují například o etické stránce případů, se kterými se setkali. Součástí jsou i prezentace vybraných témat. „Školení si děláme částečně sami formou Streetlaw. Je to konkrétnější než na fakultě, kde se řeší teoretické aspekty problémů, kdežto zde řešíme praktické právní provedení možností, které člověk má,“ popisuje průběh setkání Dalibor.

Každý právní stážista dostane svého mentora, kterými jsou advokáti či koncipienti, kteří mají v průběhu stáže studenta na starost. „Mně přijde na Frank Bold super, že tím, jak si zakládá na zpětné vazbě a průběžné reflexi, takže se daří dobře vychytávat chyby, které by mohly vést k neúspěchu. Zároveň nás tu neberou jako levnou pracovní sílu, ale jako rovnocenné kolegy,“ uzavírá Petra.

Pro případné zájemce o právní stáž je stále možnost se přihlásit. Aktuální výběrové řízení má uzávěrku 25. srpna.

Hlavní novinky