Přejít na hlavní obsah

Politologové si v memech dělají legraci ze sebe i z politiky

Dvojice studentů baví svými vtipnými příspěvky na Facebooku svoje spolužáky i učitele.

Tvůrci memů si přejí zůstat v anonymitě. Takhle se nechali vyfotit a ´zamaskovat´.

„V životě se nikdy neptej na tři otázky: ženy na její věk, muže na jeho výplatu, politologa na to, jak dopadnou příští volby,” píší v jednom z příspěvků na facebookové stránce Politologie FSS Memes studenti, kteří si na internetu říkají Batuchán a Schmelle.

Že si politologové na Fakultě sociálních studií MU umí udělat legraci sami ze sebe i z politiky, dokazují nejen ve svých statusech, ale také tvorbu tzv. internetových memů. Obrázků, které vtipnou formou reagují na události a trendy ve společnosti.

Někdo, kdo se nezajímá o politiku, jejich obrázky dost možná nepochopí, nebo se mu přinejmenším nebudou zdát tak vtipné. Batuchán a Schmelle ale za více než rok provozování facebookové stránky získali 600 sledujících a svými vtipy baví celou nejen katedru politologie, ale i studenty jiných oborů.

A pokud by návštěvník stránky Politologie FSS Memes náhodou nevěděl, co vlastně může od stránky očekávat, ujistit se může v informačním popisu: „Hledáte filozofické debaty či výzkumy stranických a volebních systémů? Tak zde jste špatně. Naše stránka přináší zábavu a pomoc před nervovým zhroucením!”

V memech se často objevuje populární politolog Lubomír Kopeček. Zde s odkazem na výsledek strany Realistů.

Fantomové katedry politologie

Na katedře politologie není moc lidí, kteří by o nich neslyšeli. Přesto dva studenti svá jména zveřejnit nechtějí. „Kdo jsme podle nás není důležité, navíc ani nestojíme o pozornost,” vysvětluje jeden z nich. Zároveň ale přiznává, že jejich anonymita není dokonalá. „Existuje úzký okruh kamarádů, kteří o nás vědí,” vysvětlují tvůrci internetových memes. Dodávají, že o jejich koníčku ví i lidé z jejich soukromí, kteří s katedrou politologie nemají co do činění.

Facebookovou stránku založili spontánně minulý rok v květnu poté, co si už nějakou dobu posílali memy jen mezi sebou. „Řekli jsme si, že pobavíme i pár blízkých kamarádů. U prvních příspěvků bylo lajků opravdu málo,” vzpomíná na začátky Batuchán.

Postupně ale začalo číslo fanoušků stoupat, stejně jako reakce na příspěvky, které jejich fanoušci začali sdílet. „Primárně vytváříme obsah pro studenty politologie, na stránce jsou ale i lidé z jiných oborů, což nás moc těší. Je to signál, že naše obrázky mají potenciál zaujmout i někoho mimo naši sociální bublinu,” raduje se jeden z tvůrců.

Vtip odkazující na jednoho z vyučujících, politologa Michala Pinka.

Na stránce najdete přes 100 originálních obrázků. Schmelle a Batuchán jimi vtipně reagují na problémy, které zná snad většina studentů a nechybí ani narážky na českou politiku. Přesto většina memů reflektuje dění na katedře. „Když nás něco zaujme na přednáškách, nebojíme se to kreativně zpracovat. Nápady nám ale přicházejí i od spolužáků. Nejúspěšnější příspěvek jsme ani nevymysleli my, ale poslala nám ho spolužačka” přiznává Schmelle.

Hledání hranice humoru

Kamarádi Schmelle a Batuchán se seznámili až na vysoké škole a dobře si rozumí. Mají stejné zájmy, ale především stejný smysl pro humor, jak sami zdůrazňují. Inspiraci berou nejčastěji ze slovenské satirické stránky Zomri nebo Cynické obludy. Obě tyto stránky se vyznačují nulovou korektností. Tu ostatně správci Politologie FSS Memes vnímají v dnešní době jako problém. Podle nich je těžké najít rovnováhu mezi tím, co je v pořádku a co už je za hranou. Na korektnost má podle nich mnoho lidí odlišný pohled.

Autoři k pobavení svých fanoušků použili i seriál Černobyl.

„Nechceme se při tvorbě příliš kontrolovat, pak už by to přece nebyl humor,“ vysvětlují. Z reakcí na vtipy byli oba autoři nervózní hlavně na začátku. „Když jsme viděli, že nám příspěvky lajkují i samotní učitelé, nejistota ustoupila. Pořád ale samozřejmě máme meze úcty a slušnosti,” vysvětlují. „Ještě jsme úplně nepřišli na to, co na naše sledující platí. Už několikrát se například stalo, že příspěvek, o kterém jsme se domnívali, že bude dost úspěšný, nezískal mnoho reakcí, a naopak pro nás průměrný příspěvek byl hitem,” dodávají.

Bez důvtipu katedry by to nešlo

Při tvorbě memů často oba anonymní autoři pracují s fotkami svých vyučujících. Obecně vybírají ty, které si studenti více pamatují z výuky. „Nikdy nám nepřišla žádná negativní reakce,” tvrdí.

Přemýšleli už ale i co by dělali, kdyby taková situace nastala. „Asi bychom chtěli vysvětlit, co přesně se dotyčnému nelíbí. Pokud bychom potom sami uznali, že jsme přestřelili, příspěvek bychom stáhli a příště více zvážili publikování podobně kontroverzní věci,” říkají. O tom, že však internetové vtípky prozatím nikomu nevadí, svědčí i fakt, že je několikrát sdílela oficiální stránka katedry politologie, která ostatně ve své komunikaci taky sází na vtip.

Zpátky v knihovně.

„Slovy jedné parodické facebookové stránky – já jsem velmi pro humor,“ říká vyučující na katedře politologie Miloš Gregor, který se mimo jiné o oficiální stránku katedry na Facebooku stará. „Líbí se mi, že máme aktivní studenty, kteří si dovedou dělat tak trochu srandu i ze sebe i z nás, vyučujících. Zároveň to není zlý humor, kterým by někoho uráželi, takže někdy jejich vtipy sdílím i na oficiální stránku katedry.”

Batuchán i Schmelle se shodují, že v televizi možná politologové mohou působit jako vážní lidé bez emocí, ale při výuce na škole jsou schopni ukázat notnou dávku humoru. "Na brněnské fakultě, jsou vyučující na katedře dobrá parta a celkově tvoří přátelské prostředí,” říkají.  I to je důvod, proč vytváření internetových vtipů oba baví. „Společně s fotbalem je tvoření memes jedním z našich velkých koníčků.”

Hlavní novinky