Přejít na hlavní obsah
Brno jako místo ke studiu u Erin vyhrálo z části i proto, že byla v roce 2011 na Masarykově univerzitě na studijním pobytu a město a univerzitu velmi dobře znala.

Stejná kvalita za méně peněz, říká o MUNI absolventka z USA

Erin Anna Smith porovnává své zkušenosti z amerických a evropských škol jako studentka i jako zaměstnankyně.

Bakalářské studium absolvovala Američanka Erin na University of Vermont. Kvůli velké finanční náročnosti studia v USA se ale rozhodla v magisterském studiu nepokračovat a začala hned po promocích na univerzitě pracovat na zahraničním oddělení jako koordinátorka pro studijní pobyty. Osud ji ale nakonec zavál do Brna na Masarykovu univerzitu.

„Pracovala jsem na University of Vermont celkem čtyři roky, byla to úžasná práce. Mým úkolem bylo pomáhat americkým studentům vyjet za studiem do zahraničí, což je úplně odlišná práce než na evropských univerzitách – v Evropě mají totiž studenti obrovské štěstí, že existuje program Erasmus. V USA nic takového není, takže úkolem koordinátorů je hlavně zprostředkovávat studentům vhodné stipendijní programy a zajistit, aby uznání předmětů proběhlo bez problémů,“ vypráví Erin. 

Přestože ji práce v oblasti mezinárodního vzdělávání bavila a chtěla by v ní působit i v budoucnu, svou pozici opustila, aby si dodělala magisterský titul – když totiž chtěla na zahraničním oddělení přestoupit na vyšší pozici, kromě tří let praxe byl podmínkou magisterský titul.  

Protože byla Erin během svého bakalářského studia na studijním pobytu v zahraničí a říkala si, že by chtěla ještě nějakou dobu žít v zahraničí, začala se poohlížet po univerzitách v Evropě.

„Rozhodovala jsem se podle toho, jak moc nákladné jsou evropské země a jak vysoké je školné, takže jsem hned vyloučila Británii i Skandinávii. Nakonec jsem vybírala mezi Krakovem, Budapeští a Brnem – jsou to země s nízkými poplatky za studium i životními náklady a navíc jsem mohla ke studiu na těchto univerzitách získat americkou vládní půjčku,“ vysvětluje.  

Studentkou hned několika univerzit

Nakonec vyhrálo Brno, z části i proto, že Erin byla v roce 2011 na Masarykově univerzitě na studijním pobytu a město a univerzitu velmi dobře znala. Absolventka politologie tak před dvěma lety nastoupila na Fakultu sociálních studií MU na společný joint degree program Cultural Sociology, který Masarykova univerzita uskutečňuje ve spolupráci s University of Graz, University of Zadar a University of Trento.

„Joint degree program mě lákal hlavně proto, že po jeho dokončení jsem vlastně absolventkou několika zahraničních univerzit, protože část studia probíhá v jedné zemi a část studia v jiné,“ vysvětluje Erin, která strávila tři semestry v Brně a jeden v Zadaru. 

„Když jsem přemýšlela, kam pojedu na povinný semestr do zahraničí, automaticky jsem si vybrala Chorvatsko – v USA totiž žijeme hned u moře, což je snad to jediné, co mi v Brně chybí. Jen teda člověk nesmí jet do Chorvatska v zimě jako já,“ směje se Erin a dodává, že celou zimu bylo venku okolo 10 až 15 stupňů.  

I tak ale byla Erin s výběrem Chorvatska spokojená, protože si na místní univerzitě zapsala spoustu předmětů, které se jí nakonec hodily při psaní diplomové práce, v níž se zaměřovala na vnímání evropské a národní identity u studentů, kteří prošli výměnným studijním programem Erasmus+. 

I po škole zůstává v Brně

Erin své magisterské studium dokončila v červnu s vyznamenáním, zpátky do USA se ale jen tak nechystá – už při studiu totiž tvořila obsah pro instagramový účet Masarykovy univerzity pro zahraniční studenty a od července začala pracovat pro Centrum zahraniční spolupráce Masarykovy univerzity jako koordinátorka pro letní školy. Od září bude navíc pomáhat Fakultě sociálních studií MU s propagací programů vyučovaných v angličtině. 

„Jsem hrozně šťastná, že zase pracuju v oblasti mezinárodního vzdělávání a že můžu v Česku zůstat, Brno mi přirostlo k srdci, má zahraničním studentům hodně co nabídnout, stejně jako Masarykova univerzita. České univerzity jsou na velmi kvalitní úrovni a ten rozdíl oproti poplatkům za studium v USA je neskutečný,“ říká Erin s tím, že ve Spojených by za magisterské studium musela platit minimálně 35 tisíc dolarů. „Za stejnou kvalitu jsem ale v Česku zaplatila sedm tisíc,“ říká Erin. 

O návratu do USA Američanka zatím moc nepřemýšlí, v Brně si před rokem a půl našla přítele a říká, že si umí představit, že tu zůstane. Na Česku oceňuje především nízké životní náklady, spolehlivou a levnou veřejnou dopravu a dobré jídlo, ale také to, že Češi udržují rovnováhu mezi pracovním a osobním životem a že si život o trošku více užívají. Navíc se jí líbí, jak se Brno za posledních osm let proměnilo. „Přibyla spousta vegetariánských restaurací a koktejlových barů a celkově je město čím dál přátelštější k cizincům,“ dodává.  

Hlavní novinky