Přejít na hlavní obsah

Pravda, láska a sametová revoluce. Studentské kino zve do Scaly

Jedenáct filmových večerů na téma listopadu 1989 nabídne cyklus, který startuje 30. září.

Kino pravdy a lásky představí v Univerzitním kině Scala bouřlivé období sametové revoluce. Projekt se koná v rámci výuky předmětu FAVp009 Provoz kina na Filozofické fakultě MU a nabídne od poslední zářijového dne až do 17. prosince postupně 11 unikátních projekcí spojených s debatami. Vstupné je 130 Kč.

Diváci budou moci vidět v exkluzivní předpremiéře třeba snímek Pražské orgie režisérky Ireny Pavláskové, znovuobjevit kultovní Kouř Tomáše Vorla nebo zhlédnout téměř šestihodinovou dokumentární esej Karla Vachka Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie.

„Každý večer by měl nabídnout specifický vhled do minulosti, a každý si tak může přijít na své,“ komentuje členka organizačního týmu Klára Fialová tematicky formátově rozmanitou nabídku celé přehlídky, která ideově navazuje na loňský cyklus Dějiny na 8 zaměřený na "osmičkové milníky" v dějinách Československa.

Projekce budou doprovázet debaty, kterých se budou kromě tvůrců snímků a odborníků účastnit také pamětníci událostí. „Listopadovou revoluci přece jen rozpoutali lidé, co se nebáli vyjít do ulic a vyjádřit svůj názor. A o ty půjde i nám. Diváci budou mít možnost s nimi pohovořit a možná sami zjistí, že se jejich smýšlení v mnohém podobá,“ vysvětluje Fialová celý koncept.

Kino pravdy a lásky doprovází do 18. listopadu také výstava fotografií StáFFka 1989, která se zaměřuje na průběh studentské stávky na brněnské Filozofické fakultě MU v listopadu 1989. Výstava bude umístěna v Čítárně Filozofické fakulty MU na Arna Nováka, kde se 15. října v 17 hodin odehraje vernisáž.

Hlavní novinky