Přejít na hlavní obsah

Žijí vysokoškoláci zdravě? Přihlaste se do studie o životním stylu

Málo pohybu a rostoucí výskyt nadváhy a obezity – tak mluví zahraniční výzkumy o životním stylu současných vysokoškoláků.

Zda jsou trendy podobné i v České republice, chtějí zjistit odborníci z Ústavu ochrany a podpory zdraví Lékařské fakulty MU. Už podruhé proto hledají do studie brněnské vysokoškoláky, kteří se podrobí jednoduchým testům a vyplní několik dotazníků.

„Chceme zjistit, jak jsou na tom v současnosti mladí lidé s pohybem a výživou. Domníváme se, že vysokoškolští studenti by se mohli hýbat víc než průměrná populace a také si dávat větší pozor na to, co jedí,“ říká jeden z autorů výzkumu Petr Loskot. S kolegyní Pavlínou Kosečkovou chce zmapovat vztah mezi tělesným složením, energetickým příjmem a pohybovou aktivitou.

Kdo se zapojí, nejenže pomůže vědě, ale dozví se i to, zda má více svalů či tuku nebo jestli se dobře stravuje. Nutné je dostavit se osobně na první měření a vyplnění dotazníku do bohunického kampusu. „Základem pro náš výzkum je měření, při kterém zjistíme poměr svalové a tukové hmoty, hodnotu viscerálního tuku, který obaluje vnitřní orgány a obvod pasu a boků. Součástí měření bude i rozhovor na to, co respondent běžně sní a vypije za jeden den, abychom mohli vyhodnotit příjem živin,“ popsal Loskot, co zájemce o účast ve výzkumu čeká.

Pro měření tělesného složení je důležité, aby lidé přišli dopoledne a navíc nalačno. Měří se proto jen ve všední dny od 7 do cca 10.00 hodin dopoledne. Zájemci se mohou přihlásit buď na mail a domluvit se na konkrétním termínu měření Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo si termín vybrat v online formuláři. „Celé to zabere zhruba půl hodiny a kromě informací o svém tělesném složení účastníkům řekneme i to, zda jedí moc či málo, co by měli do své stravy zařadit a co raději omezit.“

Kromě naměřených údajů potřebují odborníci také další informace, které od zájemců zjistí pomocí anonymního elektronického dotazníku. Ptát se budou na sport a jiné pohybové aktivity, na spánek, stres a další informace. Vyplnění dotazníku zabere necelou hodinu, ale dá se udělat odkudkoliv, ve volné chvíli doma nebo třeba v kavárně.

Výzkum už několik měsíců běží a první výsledky nevypadají moc optimisticky. „Zatím nám předběžné hodnoty z tělesného měření ukazují, že i když jde o mladé lidi s průměrným věkem kolem 25 let, hrozí nemalé části, že budou mít za pár let nadváhu nebo dokonce obezitu. Co se stravování týče, často nesnídají a jedí málo ovoce a zeleniny,“ popsal Loskot, co aktuálně sesbírané údaje zhruba od 75 procent z plánovaného počtu respondentů ukazují.

Aby měli výzkumníci dostatek dat pro statistické zpracování, potřebují ještě asi 150 účastníků. Údaje potřebují získat do května tohoto roku. „Vítáme všechny, ale aktuálně o něco víc muže a také studenty, kteří se zaměřují na vegetariánskou a veganskou stravu,“ dodal Loskot.

Hlavní novinky