Přejít na hlavní obsah

Na Erasmu v Bruselu: Ani půl roku nestačí

Terézia Bednárová z Ekonomicko-správní fakulty MU vyrazila hned zpočátku studia na zahraniční studijní pobyt.

Na pláži v Ostende.

Přechod ze střední školy na univerzitu je velká změna a někteří studenti si na ni zvykají i několik měsíců. Terézia Bednárová, studentka veřejné ekonomiky a správy, si ale na Brno nedokázala zvyknout ani po prvním semestru, a tak se rozhodla pro ještě radikálnější změnu: Hned na začátku druhého semestru se přihlásila na Erasmus do Bruselu.

Přestože se Terézia dalšího nového prostředí trošku obávala, belgická metropole jí hned přirostla k srdci a prý ani půl roku tam nestačí k tomu ji celou poznat. „Brusel je nádherné město plné úžasné architektury – třeba na hlavním náměstí bych mohla strávit věčnost, je to tam úžasné ve dne i v noci. Také jsem hrozně často chodila do parků, kde se v létě promítaly i filmy,“ popisuje studentka ekonomicko-správní fakulty.

Terézia se na Erasmu často zapojovala do nejrůznějších aktivit, které pro zahraniční studenty organizoval studentský spolek ESN. „Byli jsme na výletech v Gentu, Bruggách, Antverpách i Štrasburku. Po večerech jsme chodili na karaoke, bowling nebo jen tak do hospody. Všichni byli moc přátelští a nikomu nevadilo, když někdo mluvil hůř anglicky, takže jsem rychle překonala počáteční obavy z mluvení a v jazyce jsem se zlepšila.“

Na Vrije University Brussel si studentka zapsala pět předmětů, tři z toho byly pro magisterské studenty. Nakonec ale nebyly tak náročné, jak se obávala – obtížnost zkoušek byla na podobné úrovni jako u bakalářských předmětů, které si Terézia běžně zapisuje na domovské fakultě.

Erasmus se rozhodla využít i jako příležitost zapsat si zajímavé předměty z jiných oborů. Jejím oblíbeným bylo Data, Privacy and Society. „Naši vyučující byli kapacitami v oboru. Hodně jsme řešili soukromí a bezpečnost na internetu, ochranu osobních údajů a GDPR. Na předmět nechodili jen ekonomové, ale také studenti informatiky a komunikačních studií, takže jsme měli na různá témata tři pohledy. Vyučující zvali na přednášky i odborníky z praxe,“ popisuje Terézia.

Nejvíce ale Terézii na pobytu na bruselské univerzitě fascinovalo, kolik zahraničních studentů tam studuje v anglických programech. „Na pokoji jsem bydlela se studentkou z Kolumbie a na hodinách jsem potkávala studenty z USA, Číny, Jihoafrické republiky či Ekvádoru, kteří si do Bruselu přijeli dodělat magistra. Obdivovala jsem, z jaké dálky přijeli jen kvůli škole. Odjet na půl roku do Bruselu mi oproti tomu připadalo jako maličkost,“ říká studentka.

Na Erasmu potkala také řadu inspirativních a akčních lidí, kteří se zapojovali do nejrůznějších činností spolků, nebo vysokoškoláky, kteří vyjeli do zahraničí na několik měsíců pomáhat jako dobrovolníci. „Člověka to donutí se nad sebou zamyslet. Je skvělé, že nesedí doma a využívají možnosti, které mají.“

I díky nim začala Terézia uvažovat nad dalším zahraničním pobytem. „Vystudovat magistra v cizině bych si asi netroufla, ale chtěla bych zase někam jet. Ten semestr stál za to a odjet pryč bylo skvělé rozhodnutí. Hrozně moc mi to dalo.“

Hlavní novinky