Přejít na hlavní obsah

Filmové projekce pro nevidomé a neslyšící? Zajděte do Lucerny

Cyklus Vidět a slyšet, který od letošního září působí v bezbariérovém kině Lucerna, přináší každý třetí čtvrtek speciálně upravené filmové projekce.

“V současné době jsou zrakově a sluchově znevýhodnění občané společensky opomíjeni a často nemají možnost prožít tak běžnou událost, jako je návštěva kina se svými blízkými,“ vysvětluje studentka Tereza Bredlová záměr projektu, jehož hlavní myšlenka vznikla v rámci studijního programu Managmentu v kultuře na Filozofické fakultě MU.

Společně se svými spolužačkami Kateřinou Kaderkovou, Lindou Petrášovou a Barborou Suchyňovou, a ve spolupráci se Střediskem pro pomoc studentům se specifickými nároky Teiresiás, se pak rozhodly původní záměr školního projektu uskutečnit.

Projekce, které se konají každý čtvrtek v měsíci, jsou opatřeny popisnými titulky v obraze, nevidomým návštěvníkům je do sluchátek pouštěna audiostopa. Dramaturgie je těmito požadavky samozřejmě omezená, pořadatelky se totiž zároveň snaží vybírat z novějších premiér. „Hlavně musíme hledat filmy, které obsahují audiopopis pro nevidící. Ten se nedělá zdaleka ke všem filmům. S poskytováním audiostopy nám pomáhá středisko SONS a některé nám poskytuje Česká televize,“ doplňuje Bredlová.

Ve čtvrtek 21. listopadu se od 17:30 můžete těšit na český snímek Jan Palach, jenž získal loni ocenění České filmové kritiky pro nejlepší film. Jeho režisér Robert Sedláček se proslavil zejména dramaty Pravidla lži nebo Rodina, základ státu, a ve svém nejnovějším díle se zaměřuje na poslední měsíce ze života studenta Jana Palacha, který se v roce 1968 na protest proti okupaci tehdejšího Československa armádami Varšavské smlouvy veřejně zapálil.

Nutno zdůraznit, že běžný divák není při sledování filmu nijak omezen, celý projekt je naopak koncipován tak, aby umožnil filmový zážitek skutečně všem návštěvníkům. Vstupné je 60 Kč.

Hlavní novinky