Přejít na hlavní obsah

Týden studenta: Mezi studiem politologie na florbalové turnaje

Po roce na architektuře se Ondřej Bílek našel Fakultě sociálních studií MU. Chystá se na Erasmus a rád by i na stáž třeba do Evropského parlamentu.

Pro sestavení svého rozvrhu má Ondřej, který studuje kombinaci politologie a bezpečnostních a strategických studií, poměrně jasný systém. Většinou si navolí více předmětů a po prvních přednáškách se rozhodne, které si nechá. „Zatím se mi tato strategie vždy vyplatila. Daří se mi díky ní úspěšně eliminovat to, že mě daný předmět nebude bavit nebo nenaplní moje očekávání. Roli u mě hraje i časové uspořádání. Snažím se, abych měl ideálně školu tři dny v týdnu,“ popisuje student.

Vysvětluje, že je pro něj pohodlnější být tři dny ve škole od rána do večera než chodit každý den na jednu přednášku. „Zbylé dny si pak nechávám na psaní seminárek, plnění dalších povinností a na odpočinek,“ dodává.

Psaní seminárních prací mu ze začátku studia dělalo problém. „Na gymnáziu jsem vždycky dostával pětky z diktátů, trojky ze slohovek, neuměl jsem nic. Ale teď, když píšu nějakou práci, tak ji mám většinou dobře ohodnocenou. Našel jsem si svůj systém,“ usmívá se Ondřej.

V psaní mu pomohly jednak rady starších spolužáků, ale především hodnocení vyučujících. Vzpomíná, že v jednom z prvních hodnocení dostal ve zpětné vazbě: Nemáte tam žádné zdroje. „Říkal jsem si, co to jako je. Tak jsem si nastudoval, co je to zdrojování, a pak už to šlo,“ směje se student.

Inspiraci na témata, o kterých bude psát, nachází často na přednáškách. „Snažím se chodit na všechny přednášky. Pomáhají mi vytvářet kontext a většinou z nich odcházím obohacený o jiný úhel pohledu na danou problematiku,“ vysvětluje zapáleně student.

Ve zkouškovém zavírá knihovnu

Studijní strategii má Ondřej i pro zkouškové období. Nejraději se chodí učit do knihovny. Pomáhá mu studijní atmosféra i ostatní studenti. „Všude kolem jsou lidi, kteří se učí. Díky tomu si uvědomím, že tam nejsem od toho, abych hledal něco na počítači, ale abych studoval,“ dodává.

Čas, kdy se učí, není pro Ondřeje rozhodující, může se učit ráno, odpoledne i večer. To dokazuje i jeho nedávná zkušenost. „Teď ve zkouškovém se mi stalo, že jsem třikrát za sebou zavíral Moravskou zemskou knihovnu.

Ve florbalovém oddílu je Ondřej aktivní i pracovně – píše články, pořádá utkání a vypomáhá, s čím je třeba.


Největší odpočinek od studia je pro něj florbal. „Tréninky máme většinou třikrát týdně a jeden den z víkendu míváme zápasy,“ říká Ondřej a s úsměvem na tváři dodává, že letos se svým týmem Gullivers Sokol Brno 1 postoupili do druhé nejvyšší ligy. „Díky postupu nám možná tréninky ještě přibudou. Ale mně to nevadí, je to skvělé odreagování od školy, vypnu a běhám,“ směje se.

Ve florbalovém oddílu je aktivní i pracovně – píše články, pořádá utkání a vypomáhá, s čím je třeba. „Říkám, že nemám stálou brigádu, protože je to spíš nárazová práce, ale ve výsledku mi zabere celkem hodně času,“ vysvětluje Ondřej.

Na Erasmus za angličtinou, němčinou i florbalem

V následujícím jarním semestru se Ondřej chystá na studijní výjezd do německého Freiburgu. „Jsem moc zvědavý, těším se. Díval jsem se, jaké tam jsou předměty, a vypadá to lákavě,“ usmívá se student.

Německo jako výjezdní zemi si vybral úmyslně. Výuku bude mít v angličtině, ale zároveň si chce procvičit němčinu. „Měl jsem ji sedm let na gymnáziu a jedny prázdniny jsem pracoval měsíc v Německu. Rozumím všechno a domluvím se, ale jistý si moc nejsem. Tak doufám, že se to po Erasmu zlepší,“ vysvětluje.

V Německu by se chtěl věnovat i svému koníčku florbalu. „Neměl by to být problém. Je tam celkem dost klubů, takže bych se chtěl s některým domluvit na hostování. Navíc tamní kluby nejsou na zas až tak dobré úrovni, takže bych si mohl dobře zahrát,“ říká potěšeně Ondřej.

Do budoucna student uvažuje o stáži v Evropském parlamentu. „Líbilo by se mi získat vhled do fungování evropské instituce a poznat na vlastní kůži, jak to tam vlastně chodí,“ popisuje. Kromě krátkodobých stáží zvažuje i možnost magisterského studia v zahraničí. „Vím, že když půjdu na magistra na fakultu sociálních studií, tak budu spokojený a bude mě to bavit, ale pořád si hraju s myšlenkou, že bych si magisterský titul dodělal v zahraničí,“ vysvětluje Ondřej.

Touhu odjet studovat do zahraničí měl již na gymnáziu. Úplně původně se hlásil do Anglie na architekturu. „Dostal jsem se do Anglie na šest škol, na jednu z nich už jsem byl řádně zapsaný. Po prázdninách jsem si to ale rozmyslel a řekl jsem si, že půjdu na architekturu v Brně,“ dodává. Ta však nenaplnila jeho očekávání, a proto se rozhodl pro fakultu sociálních studií. „Jsem rád, že jsem to vyměnil,“ doplňuje s úsměvem student.

Hlavní novinky