Přejít na hlavní obsah

Unikni! volá festival íránského filmu

Ozvěny devátého ročníku filmového festivalu Írán:ci zaměřeného na íránskou kinematografii zavítají ve dnech 21. a 22. ledna do Brna.

Road movie Zámek snů můžete vidět ve Scale ve středa 22. ledna ve 20:30.

Pod mottem festivalu Unikni! se skrývá téma představovaných snímků: Všichni jejich protagonisté se snaží uniknout za hranice světa zákazů a zdí, které je omezují. Podle uměleckého ředitele Kaveha Daneshmanda je klíčovým slovem devátého ročníku také „vysvobození“.

V Univerzitním kině Scala budou moci návštěvníci zhlédnout dva hlavní snímky přehlídky. Prvním z nich je starší dílo oscarového režiséra Asghara Farhádího, jenž se celosvětově proslavil dramatem Rozchod Nadera a Simin a naposledy na sebe upozornil s thrilleru Všichni to vědí, s hvězdnou dvojicí Penélope Cruz a Javierem Bardemem v hlavních rolích.

Festival uvede jeho drama z roku 2006 Hra s ohněm (úterý 21. ledna v 18:00), které sleduje osudy mladé služky v prostředí nefunkční rodiny, která si ji najme. Snímek se setkal s pozitivními ohlasy na festivalu v Locarnu.

Druhým snímkem je road movie Zámek snů (středa 22. ledna v 20:30) autora Seyyed Reza Mir-Karimi, ve kterém se ústřední hrdina snaží po smrti své exmanželky vyhnout rodičovské odpovědnosti. Film zaznamenal velký úspěch na festivalu v Šanghaji, kde vyhrál cenu za nejlepší film, režii a herce v hlavní roli (Hamed Behdad).

Projekce budou uvedeny v původním znění s českými titulky (Hra s ohněm včetně anglických), vstupné je 130 korun.

V rámci festivalu budou kromě uvedena také pásma krátkých filmů v kině Art. Představení v Artu budou pouze s anglickými titulky.

Hlavní novinky