Přejít na hlavní obsah

Tvůrci filmů se mohou hlásit na brněnský festival Ekofilm

Kdo naváže na americký snímek Kifaru, loňského držitele Grand Prix Ekofilm?

O tom bude jasno až 16. října, kdy se v Brně odehraje vyhlášení vítězů 46. ročníku nejstaršího mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí v Evropě Ekofilm, který spolupořádá Masarykova univerzita. Už teď ale mají filmaři možnost své snímky do soutěže přihlásit. Až do konce dubna tak mohou učinit prostřednictvím portálu filmfreeway.com.

Ekofilm, který organizuje ministerstvo životního prostředí, hledá už půl století ty nejpoutavější filmy o přírodě. „Je jedno, jestli je film z Afriky, Asie nebo Milovic. Nás zajímají silné příběhy, filmařské výpovědi, které dokáží lidem představit problémy v životním prostředí nebo přírodu v celé jejich složitosti, kráse či tragičnosti,“ říká prezident festivalu Ladislav Miko.

Do soutěžní části festivalu, který se v Brně uskuteční 14.–17. října 2020, vybere dramaturgie 25 nejlepších filmů, které budou soutěžit ve třech kategoriích – Krásy přírody, Středoevropské filmy a Krátké filmy. Udělovat se bude i Cena prezidenta festivalu a zejména Grand Prix – Hlavní cena festivalu ministra životního prostředí. Filmaři mohou své snímky přihlašovat na webu filmfreeway.com do konce dubna a stejně jako loňský rok je přihlášení zpoplatněno. Výtěžek z něj půjde na festivalové Prize Money.

Pořadatelé také odhalili letošní téma, kterému se festival bude věnovat – je jím udržitelná spotřeba. Podle Bohuslava Binky z katedry environmentálních studií, která se na pořádání festivalu podílí, dostanou prostor témata, jako jsou cirkulární ekonomika, environmentální daně, nadspotřeba, opravy, sdílená ekonomika nebo třeba takzvaná pomalá móda.

„Doprovodný program bude plný diskuzí a besed, které se budou věnovat právě způsobům, jak spotřebu co nejefektivněji, a přitom elegantně snižovat. Mezi našimi hosty budou ekonomové, environmentalisté i lidi ze showbusinessu. Kromě tohoto se festivaloví návštěvníci mohou i letos těšit na zahajovací koncert, odpolední workshopy a na mnoho příležitostí pro neformální setkání se špičkovými filmovými tvůrci i porotci festivalu,“ přibližuje Binka festivalový program, který se bude tradičně odehrávat na náměstí Svobody a na Fakultě sociálních studií MU. Srdcem festivalu ale bude už tradičně Univerzitní kino Scala, kde se budou promítat soutěžní snímky a proběhnou zde i diskuze s tvůrci.

 

Hlavní novinky