Přejít na hlavní obsah

Studenti se bavili na zahajování akademického roku

ImageDo Brna opět zavítala putovní šňůra koncertních vystoupení pod názvem Gaudeamus Igitur s podtitulem Made in Gambrinus. Ve středu na svatého Václava se tak Brno stalo jedním z devíti měst, kde už poněkolikáté proběhlo pestré zahajování akademického roku se spoustou kapel a zábavy.
Na rozdíl od loňského roku, kdy se Gaudeamus Igitur konalo na Velodromu, se organizátoři letos rozhodli pro areál přírodního koupaliště Riviéra. To nabídlo zcela jiný typ prostoru. Malou komplikací totiž byla řada zákazů vstupu střežených ochrankou, bránící pádům či skokům do vody. Přesto však venkovní prostor v blízkosti řeky Svratky doslova uprostřed zeleně nabídl velice příjemnou atmosféru budící dojem letního hudebního festivalu. Šťastná byla i volba svátečního termínu pro konání akce. To umožnilo nezvykle velkému množství lidí přijít už na začátek programu. Klíčové bylo ale samozřejmě i vstupné zdarma.

Už před čtvrtou hodinou odpolední, kdy všechno začínalo, se prostor před Riviérou pomalu plnil hloučky nedočkavých vysokoškolských studentů, ale k vidění byli i daleko mladší nebo starší návštěvníci. „Slyšeli jsme, že tu bude zábava a navíc že tu hrajou dobrý kapely, tak jsme se přišli pobavit,“ svěřila se banda prváků z Filozofické fakulty MU.

Image
Na koncertě k zahájení akademického roku, který se konal na brněnské Riviéře, vystoupila také mladá kapela Nil. Foto Eva Seitlová.


Na kapelu Nil, která vystupovala jako první v normálně neatraktivním čase již krátce po čtvrté, tak přišlo poměrně dost lidí. „Včera v Olomouci lidi tak brzo nechodili. Mám obavu, jestli nebudeme muset vyhlásit stop stav,“ řekl moderátor akce Petr Vejvoda chvíli po páté hodině. K tomu však nedošlo, přestože v průběhu večera přicházeli stále další a další lidé a Riviéra se začínala nepříjemně naplňovat až k nepohnutí.

Po skupině Nil a jejich divoké anglicky zpívající zpěvačce přišli na řadu vítězové druhého ročníku soutěže Coca Cola Pop star, kapela UDG, kteří svým odvázaným vystoupením uváděli rychle se plnící kotel do varu. Následovala plzeňská kapela LSD a pak už hlavní atrakce večera: Kapely Fast food Orchestra a především populární slovenské uskupení Horkýže slíže přivedly zábavu k očekávanému vrcholu.

Kromě muziky nabídl Gaudeamus Igitur také pestrý soutěžní program pod názvem Titul za 60 minut. Soutěž kopírující vysokoškolský kreditový systém umožnila získávat kredity za absolvování různých disciplín. Po dosažení určitého počtu kreditů, jejichž získávání bylo doprovázeno dílčími odměnami jako třeba pivem zdarma, postoupili soutěžící do slosování o ceny. Programu se zúčastnil opravdu velký počet lidí a před četnými atrakcemi se rychle tvořily dlouhé fronty. Soutěž nabídla takové věci jako například elektrického býka ve tvaru plechovky. „O ty kredity tu ale stejně moc nejde. Když jsem to viděl, tak jsem si to chtěl prostě vyzkoušet a navíc jsem dostal pivko,“ svěřil se jeden ze soutěžících. Další z disciplín nabídla souboj polstrovanými tyčemi, turnaj ve stolním fotbálku, ale také atraktivní 3D-komoru nebo zodpovídání vtipných otázek u stánků jednotlivých partnerů akce.

Skvěle organizátoři zvládli zásobování. Stánků bylo více než dost a fronty se v podstatě netvořily. Stejně to bylo i s dalším technickým zajištěním akce. Kapely se rychle střídaly bez zbytečným průtahů, moderátor byl chvílemi docela vtipný a kdo přišel včas, dostal se i na soutěžní atrakce. Gaudeamus Igitur na Riviéře tak bez větších problémů utáhlo několik tisíc lidí a málokdo mohl odcházet nespokojený.

Hlavní novinky