Přejít na hlavní obsah

Zavřené knihovny nemusí vadit. Univerzita zpřístupnila online tisíce knih

Stačí UČO a heslo a z domu se dostanete k 15 tisícům nejžádanějších publikací z knihoven Masarykovy univerzity.

Opatření zamezující šíření koronaviru dopadla mimo jiné na studenty, především na ty, kteří aktuálně dokončují závěrečné práce, protože nemají fyzický přístup do knihoven. Dobrá zpráva je, že ode dneška univerzita také díky podpoře partnerů zpřístupnila tisíce knih online, takže se k nim studenti a vyučující dostanou pohodlně z domova, a můžou tak pokračovat v práci.

V přístupu k publikacím by studentům měla nejvíc pomoct takzvaná e-prezenčka dostupná na odkazu it.muni.cz/knihovny-samostudium, kde vysokoškoláci najdou i spoustu dalších užitečných zdrojů a tipů na samostudium. V případě e-prezenčky jde o online výpůjčku 15 tisíc nejžádanějších knih, které univerzita v minulosti fyzicky zakoupila a naskenovala. Standardně smějí vysokoškoláci s těmito skeny pracovat jen v knihovnách na zabezpečených počítačích.

„Díky dohodě s Národní knihovnou České republiky a kolektivním správcem autorských práv Dilia je nyní ale možné poskytnout studentům knihy také vzdáleně prostřednictvím našich systémů pro samostudium a elektronické informační zdroje. Jednotlivé materiály jsou zabezpečené tak, abychom eliminovali riziko jejich stažení nebo zkopírování,“ přiblížil Radim Polčák, prorektor MU pro legislativu, informační technologie a korporátní vztahy.

Zabezpečení bylo možné také díky víkendovému nasazení univerzitního výkonného cloudového prostředí, které umožnilo knihy rychle převést do formátu použitelného pro domácí použití. „Ze všech asi 15 tisíců knih bylo nutné odstranit vrstvu, která běžně umožňuje vyhledávání v dokumentu. Nově zůstal jen obrázek stránky, který je opatřen mimo jiné vodoznakem identifikujícím studenta, který ho zrovna používá,“ přiblížil zabezpečení dokumentů Miroslav Bartošek z Ústavu výpočetní techniky MU, který se o zpřístupnění knih studentům stará.

Další ulehčení studentům přinesl krok Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) a vybraných nakladatelů, kteří se v nouzovém stavu rozhodli také podpořit vzdělávání. Zdarma totiž poskytli studentům přístup ke svým elektronickým publikacím prostřednictvím platformy on-line knihovny BOOKPORT. Uživatelé v něm najdou asi pět tisíc odborných knih a beletrie. Návod na přihlášení najdete také na webu it.muni.cz/knihovny-samostudium.

Hlavní novinky