Přejít na hlavní obsah

Informatici chystají ověřená data do diskuzí o klimatických změnách

Více než rok fungující projekt Fakta o klimatu chce zajistit kvalitní diskuzi o tomto jevu.

Informatici Kristína Zákopčanová a Martin Ukrop.

Ověřená data týkající se klimatu skládají do srozumitelných přehledů, tabulek a grafů. Kristína ZákopčanováMartin Ukrop studují na Fakultě informatiky MU a z původně jednorázové akce, ve které chtěli přinést ověření informace, pojmy a vědecké studie místo dojmů o klimatických změnách, jsou součástí dlouhodobého projektu.

„Přehledné, srozumitelné a důvěryhodné stránky prezentující současný stav poznání o klimatické krizi v češtině prakticky neexistovaly. Naše materiály z projektu Fakta o klimatu prezentují spolehlivá a relevantní data. Lidé, kteří se chtějí bavit o klimatických změnách, se o ně mohou v konstruktivních diskuzích opřít,“ vysvětluje Martin Ukrop, který je mimo jiné spoluzakladatelem fakultního Spolku přátel severské zvěře, dlouhodobě vede Teaching lab – iniciativu pro zlepšení výuky na MU. 

Kristýně i Martinovi je jako informatikům blízká práce s daty, kterých je o problematice  změny spousta. Do projektu se ale zapojují i přírodovědci, učitelé, ekonomové, lektoři komunikace i lidé jiných profesí. „Téma klimatické změny má dopady na celou společnost. Proto je důležité, aby se na jeho řešení podíleli třeba také další odborníci. Mám radost, že skrz náš projekt můžeme ukázat, že i zdánlivě nesouvisející profese mohou přiložit ruku k dílu,“ doplňuje Kristýna Zákopčanová. Ta se ve svém doktorském studiu zabývá výzkumem a tvorbou vizualizací dat v laboratoři Visitlab a v rámci výuky se také věnuje kreativnímu programování a propojování technologií s uměním.

Ve vytváření, případně překládání, relevantních infografik a studií, chtějí oba mladí lidé pokračovat. Jednoduše, je o ně zájem. Mezi novináři, politiky i mezi neziskovými organizacemi. Pokud má někdo chuť zpracovávat grafiky a data a přidat se do projektu, může se ozvat na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Rozhovor s Kristínou Zákopčanovou a Martinem Ukropem si můžete přečíst na webu fakulty informatiky.

Hlavní novinky