Přejít na hlavní obsah

Erasmus v době koronavirové: z Norska rovnou do Dánska

Na jarní semestr roku 2020 asi málokterý student, který byl zrovna na zahraničním pobytu, jen tak zapomene. Eva Schmiedová zažila přepnutí do online režimu v Norsku.

Eva Schmiedová i přes koronavirovou situaci zvládla procestovat téměř celé Norsko.

Studentka fakulty sportovních studií byla na Erasmu ani ne dva měsíce, když se v půlce loňského března norská univerzita dočasně uzavřela a přepnula do online výuky. Situace v zemi ale nebyla tak vážná a studentka se v šestitisícovém městečku Bø cítila bezpečně a nakonec tam zůstala, i když se zhruba čtvrtina zahraničních studentů vrátila domů.

„Norsko je díky nádherné přírodě ideální země pro sociální distancování, takže jsem si jarní semestr opravdu užila, ve volném čase jsem chodila do přírody a taky jsem vylezla snad na všechny kopce v okolí,“ popisuje Eva.

Přechod do online výuky podle ní University of South-Eastern Norway zvládla skvěle, i když zrovna předměty, které měla zapsané, byly zaměřené hlavně na outdoorové aktivity, což se s online výukou dá skloubit jen těžko.

Naštěstí ale měla kurzy rozdělené do zimního a jarního bloku, takže v zimním bloku stihla absolvovat spoustu hodin praktické výuky v přírodě, převážně na lyžích, na kterých pak vyrazila na třítýdenní kurzy zaměřené na zimní kempování až v –20 °C. To pro ni byl jedinečný zážitek, který by si jen stěží běžně vyzkoušela.

V jarním bloku měla zapsané dva předměty: kurz zaměřený na norskou historii, kulturu a tradici v outdooru ihned přešel do online módu, ale předmět zaměřený na vodní sporty zrušili a nahradili ho novým kurzem srovnávajícím outdoorové aktivity v Norsku a zahraničí.

„Obdivuju, jak dobře učitelé zvládli online výuku – pravidelně nám posílali materiály a videonahrávky a pak jsme se sešli online a diskutovali. Ale bylo to náročné, hlavně na udržení pozornosti. Naštěstí mě oba předměty zajímaly, takže jsem se hodně naučila,“ říká Eva.

Být v izolaci v cizí zemi nakonec nebylo tak hrozné. Hlavně kvůli tomu, že nebyla sama – v univerzitním domku, kde bydlela s dalšími pěti studenty, zůstali ještě jeden student z Česka a druhý z Německa. Všichni tři byli v neustálém kontaktu a společně také cestovali, záměrně se ale s nikým dalším nepotkávali. I přes koronavirovou situaci zvládli procestovat téměř celé Norsko.

Po návratu nebyla doma ani měsíc a už odlétala do Dánska, i když do poslední chvíle nevěděla, jestli vůbec odjede. Naštěstí Sportovní akademie v Gerlevu výuku zahájila, studenti však mají omezený pohyb mimo areál školy.

„Díky Erasmu jsem potkala spoustu zajímavých lidí a hodně mi to dalo, takže jsem se nechtěla vzdávat šance znova vyjet do zahraničí. Paradoxně se teď navíc kvůli přísným opatřením v Česku mám líp v Dánsku. Doma bych toho určitě tolik nezažila.“

Hlavní novinky