Přejít na hlavní obsah

5 otázek, které vás navedou k oboru snů

Na jaký studijní program se přihlásit? Jestliže chcete získat odpověď, musíte se začít ptát na ty správné otázky. Ideálně sami sebe.

Přihláška je možná ještě daleko, ale takovému rozhodnutí se vyplatí věnovat pozornost. Na druhou stranu spoustu věcí si rozmyslíte až na vysoké a nic není definitivní. Aby byla vaše cesta vysokoškolským studiem co nejjednodušší, zkuste si ještě před jejím začátkem položit tyto otázky.

1. Co je má superschopnost?

Nejspíš neumíte létat nebo číst myšlenky, ale určitě je něco, co vám jde líp než komukoliv jinému. Zamyslete se. S čím se na vás obrací kamarádi nebo lidé v rodině? S čím si oproti ostatním poradíte za zlomek času? Možná jsou to matematické příklady, možná zprovoznění počítače. Anebo něco docela jiného.

2. Máte šanci změnit svět. Co uděláte?

Svým vlastním konáním jednou třeba opravdu změníte běh dějin, ale ne dřív, než si ujasníte, v jaké oblasti chcete působit. Zavřete oči a zasněte se. Budete vyvíjet léky, pečovat o zvířata, nebo třeba odhalovat korupční skandály? Zajděte v představách ještě dál. Přebíráte Nobelovu cenu. Za jaký obor?

3. Co vás opravdu baví?

Pokud je tato otázka příliš obsáhlá, začněte něčím jednodušším. Které předměty ve škole vám jdou a zároveň vás baví? Jak trávíte volný čas? Při čem ztrácíte pojem o čase? Vezměte si tužku a papír, sepište odpovědi a najděte činnost, která vás naplňuje.

4. Co je váš kryptonit?

Tím, že si určíte svoje slabiny, se sice přímo nepřiblížíte k oboru snů, ale rozhodně tak zúžíte svůj výběr. Díky této otázce vyloučíte možná lákavé, ale nerealistické varianty. Dejte na emoce a nenuťte se do studia, které by pro vás znamenalo zdroj neustálého stresu. Vydejte se naopak cestou opravdového nadšení.

5. Kde se vidíte za deset let?

Ano, je to za dlouho, ale zkuste to. Usadíte se, nebo budete cestovat? Chcete mít rodinu? Chcete podnikat? Kam očekáváte, že vás v tomto časovém horizontu dostane studium? Vidíte v něm možnost seberealizace? Nikdo neví, jak bude vypadat trh práce, až dostudujete, ale určitě je dobré přemýšlet i nad tím, co vám má škola dát.

Odpovědi na těchto pět otázek vám dají zcela novou představu o budoucím životě. S touto představou stále ještě před očima si projděte nabídku studijních programů na Masarykově univerzitě a zaměřte se na všechny, které by vám mohly být blízké. Zajímat vás bude hlavně zaměření programu a jeho cíle. Dozvíte se ale i o plánovaném průběhu studia a budoucím uplatnění.

Hlavní novinky