Přejít na hlavní obsah

Medik onemocněl COVID-19. Nyní daroval plazmu

V kampani Daruj krev, poraz covid! vyzývají studenti Lékařské fakulty MU k dárcovství krve a také rekonvalescentní plazmy.

V okamžiku, kdy stále neexistuje lék na onemocnění COVID-19, může pacientům pomoci plazma od dárců, kteří sami již toto onemocnění překonali. Dárců je však velký nedostatek, a proto se studenti Lékařské fakulty MU a členové neziskové studentské organizace IFMSA rozhodli rozjet informační kampaně na podporu dárcovství. První z nich je kampaň pro Fakultní nemocnici u svaté Anny „Daruj krev, poraz covid“, která upozorňuje na možnost darování krve, ze které se následně využijí protilátky a druhou je kampaň „Daruj rekonvalescentní plazmu" pro Fakultní nemocnici Bohunice, která plazmu odebírá plazmaferézou.

„Velké množství pacientů hospitalizovaných v nemocnicích s vážným průběhem onemocnění COVID-19 je jedním z aktuálních problémů. Chceme informaci o možnosti darování krve a plazmy rozšířit mezi studenty univerzity, případně pedagogy, kteří by mohli být potenciálními dárci a zvýšit tak šanci na přežití velkého množství pacientů,“ vysvětluje spuštění kampaní jejich organizátorka Michaela Bittnerová.

Ideálními dárci jsou muži nad 18 let. Je jím i student čtvrtého ročníku Lékařské fakulty MU Tom Šácha. Ani jemu, stejně jako většině jeho spolužáků, se nevyhnula pracovní povinnost a byl povolán do Fakultní nemocnice u svaté Anny. V čase „volna“ se zapojil ještě do práce testovacího centra na brněnském výstavišti. A protože je i pravidelným dárcem krve, stal se tváří plazmové kampaně. „Možnost odběru rekonvalescentní plazmy po prodělání onemocnění COVID-19 vnímám jako ideální příležitost pomoci ostatním, u kterých se nemoc projevila mnohem závažněji. V případě rekonvalescentní plazmy platí stejná myšlenka jako u darování krve. Že nikdy nevíme, kdy se sami ocitneme ve vážné situaci a budeme potřebovat transfuzi krve nebo plazmy,“ objasňuje důvody zapojení se do kampaně Šácha. Nemoc COVID-19 prodělal s velmi mírným průběhem, se ztrátou čichu a chuti, které se mu po několika týdnech zcela vrátily.

Samotné darování plazmy proběhlo v jeho případě absolutně bez komplikací. „Pokud bych odběr plazmy srovnal s darováním krve, opravdu jediný rozdíl je v delším čase stráveném na transfuzní stanici,“ popisuje student, který se snaží myšlenku darování a jeho benefitů šířit mezi vrstevníky, třeba v připravovaném videu pro sociální sítě.

Současná situace okolo epidemie koronaviru vzbuzuje v některých studentech také větší zájem o epidemiologii, imunologii nebo vakcinologii.  Šácha se však chce v budoucnu věnovat některému z chirurgických oborů. „Už delší dobu u mě vede plastická chirurgie. Ale jedna z nejkrásnějších věcí na medicíně je nespočet otevřených dveří a možností, kam se ubírat po studiích, a proto nezavrhuji téměř žádný obor,“ dodává.

Epidemii koronaviru považuje Šácha za mimořádnou situaci, které je ale třeba přizpůsobit se a přijmout ji se zodpovědností a pokorou. „Nicméně je dle mého názoru důležité nepodléhat občasnému nátlaku a panice ze strany médií, dodržovat smysluplná opatření, zvýšeně dbát na hygienu, ale hlavně nezapomínat žít.“

Zatímco rekonvalescentní plazmu odebírá jen transfúzní stanice Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích, krev mohou zájemci darovat v obou brněnských fakultních nemocnicích a darovat ji samozřejmě mohou i ženy.

Hlavní novinky