Přejít na hlavní obsah

Jak jsem si vybral Ekonomicko-správní fakultu MU

Přečtěte si, jak vidí studium na jedné z fakult MUNI Kristián, a jak se mu daří propojit školu, praxi a vrcholový sport.

Kristián studuje ESF a k tomu stíhá i sport na špičkové úrovni.

Moje jméno je Kristián a jsem student navazujícího magisterského studia v programu Finance na Ekonomicko-správní fakultě MU (ESF). Rád bych se s vámi podělil o svou dosavadní zkušenost se studiem v kombinaci s vrcholový sportem a odbornou praxí.

Když jsem si vybíral, jakým směrem se budu po gymnáziu ubírat, nevěděl jsem, co bych chtěl úplně přesně dělat, ale věděl jsem, že chci mít co nejširší rozhled a možnosti uplatnění. Z tohoto důvodu jsem si vybral obor Podniková ekonomika a management na ESF. Bakalářské studium na této fakultě dává studentům široký rozhled ve všech oblastech ekonomie jakožto společenské vědy, která je často pro středoškolské studenty jednou velkou neznámou. Právě to mi přijde na studiu vzrušující, že se stále dozvídám nové věci, které se prolínají s událostmi kolem nás.

Po pár týdnech na fakultě jsem si uvědomil, že studium tady bude úplně jiné, než na co jsem byl doposud zvyklý. Nikoho nezajímalo, že jsem se něco naučil nazpaměť. Vyučující chtěli interpretaci dané znalosti, chtěli, abych se nad problémem spíše zamyslel a nalezl řešení, než abych zopakoval nabiflovanou frázi z učebnice. Postupem času jsem ale zjistil, že tento styl mi začíná vyhovovat.

Zpětně musím říct, že jsem při nástupu na MUNI nevěděl, jaké to bude. Trochu jsem se obával, že se mi do školy nebude chtít chodit. Nic takového se mi však nikdy nestalo, díky flexibilitě studia a možnosti si volit rozvrh podle sebe jsem do školy vždy chodil s radostí a hlavně v čase, který mi vyhovoval. I díky tomu jsem při nástupu na MUNI zvládal vykonávat vrcholový sport, konkrétně volejbal, na nejvyšší úrovni. Tréninky dvakrát denně, velmi často zápasy ve všední dny i mimo území ČR. Pro někoho nepředstavitelné kombinovat se studiem, pro mě ne. Věděl jsem, že chci dělat oboje naplno. Masarykova univerzita mi vyšla maximálně vstříc a umožnila mi získat individuální studijní plán, díky kterému jsem se s vyučujícími mohl domluvit na individuálním plnění, když jsem zrovna nemohl být na seminářích nebo přednáškách.

V průběhu studia jsem si také chtěl vyzkoušet teoretické znalosti v praxi a tak jsem se začal poohlížet po nějaké práci. Díky dobré interakci ESF se zaměstnavateli jsem si našel stáž ve společnosti EY Audit, s.r.o., kde jsem pracoval jako asistent auditora. V podstatě se jednalo o práci na poloviční úvazek. Měl jsem možnost nahlédnout pod pokličku největších společností v ČR, jako jsou například Agrotec, Olma, Tetra Pak nebo Skanska. Nebylo to snadné, ale tato zkušenost v jedné z největších poradenských společností na světě mi trochu otevřela oči. V praxi stále pokračuji, a to jako junior daňový konzultant ve společnosti APOGEO.

Teď jste z toho možná trochu zmatení a říkáte si, jak to mohu všechno zvládat. Možná si říkáte, že kvalita studia musí zákonitě upadat. Opak je pravdou, to všechno se mi daří zvládat právě proto, že studuji na MUNI. Svůj čas si samozřejmě musím umět dobře zorganizovat, ale to by nešlo, pokud bych si nemohl navolit rozvrh a předměty podle sebe. Díky těmto možnostem neztrácím motivaci ke studiu a po úspěšném absolvování bakalářského studia pokračuji ve studiu navazujícím, a to ve studijním programu Finance, který mi umožňuje se již specializovat na věci, které mě konkrétně zajímají.

Hlavní novinky