Přejít na hlavní obsah

Na MUNI se najde knihomol, cestovatel i sportovec

Podívejte se na sedm typů studentů, kterým Masarykova univerzita nabízí vše, co je chtějí. A nejen jim.

Masarykova univerzita toho nabízí tolik, že musíte vědět, co vás zajímá, abyste si na ní dokázali dobře vybrat. A to nejen studijní program, ale i to, jak trávit volný čas.

Napříč fakultami existují různé typy studentů. Co je charakterizuje? Jejich přístup ke studiu, jejich zájmy a způsob, jakým tráví svá studentská léta. Zkrátka to, kvůli čemu na MUNI přišli. Podívejte se, jaké základní typy studentů máme. Poznáváte se v některém z nich?


Knihomol

Na MUNI přichází za poznáním. V knihovně sedí až do zavíračky a miluje noční studovny. Nechává si přinášet knihy ze skladu a využívá elektronické informační zdroje, aby se dostal k historickým pramenům nebo k zahraničním vědeckým pracím. Jeho poznávacím znamením je štos knih a bledá pleť.

Co táhne knihomola na MUNI? Tak především 11 poboček univerzitní knihovny a více než 1,5 milionu svazků v nich. Dále také desítky elektronických databází dostupných po celou dobu studia, navíc jednoduše sdružených do jednoho vyhledávacího nástroje Discovery, který je k dispozici na webu ezdroje.muni.cz.

Sportovec

Sport je pro něj všechno – je to způsob, jak se vybít, jak poznat sám sebe i jak se seznámit s dalšími lidmi. Sportovec žije neustále v pohybu a dbá na své zdraví. Přichází na MUNI, protože zjistil, že sport pro něj není jenom hra.

A co jej na univerzitu táhne? Pohybu se tu věnuje celá jedna fakulta, kde určitě najde obor svých snů. O sport ale nepřijde, i když zamíří na jinou fakultu, může si totiž během hodin tělesné výchovy vybrat až z 80 různých sportů a užít si je ve specializovaných tělocvičnách pro míčové sporty, bojová umění a gymnastiku. Těšit se může ale také na sportovní kurzy u nás i v zahraničí nebo si s kamarády pronajmout univerzitní sportoviště pro vlastní aktivity.

Experimentátor

Na pokusy ho vždycky užilo a na MUNI přichází, aby mohl svůj koníček konečně provádět na vysoké úrovni. Jeho oblíbená část dne jsou laboratorní cvičení a ve volném čase sní o tom, že učiní převratný objev nebo bude stát u vývoje důležitého léku. Molekuly hýbou jeho světem.

Co táhne experimentátora na MUNI? Moderně vybavené laboratoře a špičkové přístroje pro výzkum či vědecké týmy na evropské úrovni, do kterých se může zapojit a od kterých se může učit. Masarykova univerzita se navíc může pochlubit rostoucím množstvím sdílených laboratoří, kam mají přístup lidé napříč obory a může se tam dostat i k drahým a unikátním přístrojům a zapojit se například do výzkumu rostlin, léků na různá nádorová onemocnění nebo třeba biosenzorů pro detekci různých látek.

Samaritán

V povaze má ochotu a soucit a jeho životním posláním je pomáhat druhým. V budoucnu se uplatní na mnoha místech od nemocnic po koordinační střediska pomoci lidem bez domova. Všude rozdává energii a nikdy se neunaví. Nezištná pomoc a práce pro dobrou věc ho totiž nabíjí.

Co táhne samaritána na MUNI? Přece spousta příležitostí, jak pomáhat ostatním! Mezi studentskými spolky si zaručeně vybere a při první příležitosti se zapojí do dobrovolnického centra MUNI pomáhá. Zkusit to může také jako buddy pro zahraniční studenty na Erasmu, může hlídat děti v univerzitní školce nebo se zapojit třeba do projektu Symbios, který pomáhá mladým lidem odcházejícím z dětských domovů v rámci sdíleného bydlení se studenty Masarykovy univerzity.

Cestovatel

Zbožňuje vše, co voní dálkami. Chce procestovat svět, potkávat se s lidmi z různých kultur nebo alespoň mluvit co nejvíce jazyky. Ideálně všechno najednou. A studentská léta jsou koneckonců nejlepší doba, kdy s tím začít. Takže už balí batoh a chystá se za dobrodružstvím.

Co táhne cestovatele na MUNI? Bude si moct procvičit jazyky, i pokud je nestuduje. Může se totiž zapsat na předměty vyučované v cizím jazyce a seznámit se s rodilými mluvčími – zhruba šest procent studentů MUNI je ze zahraničí. A co cestování? To si užije v rámci programů Erasmus+, CEEPUS, AKTION, výměnných pobytů s partnerskými univerzitami a dalších. Na jejich nabídku se může podívat na stránce dosveta.muni.cz

Společenská osobnost

Nejlíp se cítí ve víru dění a nebojí se ukázat ani tam, kde nikoho nezná. To je totiž jen dočasný stav, spřátelí se s každým. Nesmí chybět na velkých celouniverzitních akcích ani na malé kolaudačce, takže jeho rozvrh je neustále nabitý. Chce toho co nejvíc zažít a vyzkoušet. Vždyť kdo ví, v čem se jednou najde?

Co táhne společenskou osobnost na MUNI? Studentský život na univerzitě s 10 fakultami si nemůže nechat ujít. Tolik nových lidí, které může poznat! Čeká na něj také více než 30 celouniverzitních studentských spolků a další na úrovni fakult. Užije si Majáles, filmové i divadelní festivaly, Ples studentů Masarykovy univerzity a spoustu dalších akcí.

Superman

Ať už dělá cokoliv, chce být nejlepší. Existuje ovšem riziko, že si nedokáže vybrat, a pak chce dělat všechno. Je mu jedno, že den má jen 24 hodin, hodlá je všechny využít na 200 procent a splnit své cíle v rekordním čase. Neplýtvá totiž energií na nic, co by ho neposouvalo v jeho cestě dál.

Co táhne supermana na MUNI? Přichází se učit od kapacit ve svém oboru a každý rok chodit na praxi, začít může u většiny oborů už od prvního ročníku. Nejspíš také slyšel, že MUNI nabízí možnost dvouoborového nebo sdruženého studia, takže se nebude muset vzdávat žádného ze svých snů. Láká ho možnost si při studiu přivydělávat, zapojovat se do zajímavých univerzitních nebo výzkumných projektů a ideálně si už během studia vyzkoušet i vlastní podnikání. Pomoci mu v tom můžou třeba předměty změřené na podnikání, nebo Kariérní centrum MU, kde najde podporu při budování kariéry.

Hlavní novinky