Přejít na hlavní obsah

Osm nejčastějších otázek pro MUNIbota

Už více než dva měsíce se mohou zájemci o studium na Masarykově univerzitě ptát chatbota na Facebooku Studuj na MUNI na vše, co je kolem studia zajímá.

Stále ještě tápete, jaké studium si vybrat a kam si podat přihlášku? Nebo naopak už máte vybráno, ale pořád jsou tu otázky, na které hledáte odpovědi? Už hledat nemusíte.

V první řadě na vás stále čeká MUNIbot. Najdete ho na našem Facebooku, stačí kliknout do chatu a přes tlačítko „Začněte“ s ním zahájit konverzaci. Nejenže se dozvíte podstatné informace o MUNI, ale také si zasoutěžíte o skvělé ceny!

Právě z MUNIbota jsme vybrali osm nejčastějších otázek, na které se nás ptáte. Kdybyste ani tady nenašli, co vás zajímá, podívejte se na náš web. A kdybyste si vážně nevěděli rady ani po projití všech odpovědí, není nic jednoduššího, než nám napsat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Nejčastější dotazy

1. Jaká stipendia univerzita nabízí?
MUNI nabízí hned několik stipendií, o která můžete během studia požádat. Jedná se o prospěchové stipendium za skvělé studijní výsledky, ubytovací stipendium jako příspěvek na bydlení, stipendia na podporu mobility, zahraničních pobytů a stáží, sociální stipendium a mnoho dalších.

2. Můžu předem zjistit předměty a rozvrh u konkrétních programů?
Ano, předměty lze nalézt v nabídce studijních programů. Rozvrh má však každý student jiný, vytváří si jej na většině programů sám, vždy před začátkem každého semestru. Zatímco přednášky probíhají v pevně určené časy, seminárních skupin bývá při větším množství studentů vypisováno více – v různých časech. Z těch si pak studenti sami vybírají, proto u většiny programů nelze vygenerovat jeden univerzální rozvrh pro všechny studenty.

3. Jaké jsou možnosti volitelného cizího jazyka na MUNI?
Pokud chcete rozvinout své jazykové schopnosti, v rámci volitelných předmětů nabízíme celou škálu dalších cizích jazyků, od těch klasických až po netradiční. Angličtina, němčina, ruština či španělština jsou samozřejmostí.

4. Jaké jsou možnosti sportu a tělesné výchovy na MUNI?
V rámci bakalářského studia je povinností každého studenta absolvovat celkem dva semestry tělesné výchovy dle jeho výběru. Je to ale příjemná povinnost. MUNI poskytuje širokou nabídku klasických i netradičních sportů, letních či zimních výcvikových kurzů apod. Další semestry navíc student může sportovat dál, s menším poplatkem za účast.

5. Můžu se na MUNI dostat bez přijímacích zkoušek?
Na všech fakultách MU je možné požádat o odpuštění přijímacích zkoušek. Splnit však musíte specifické podmínky dané fakultou. Detaily se proto vždy dozvíte na webových stránkách konkrétní fakulty.

6. Kde najdu informace o možnostech vycestovat do zahraničí?
Veškeré možnosti, které MUNI nabízí, jsou k dispozici na stránkách Centra zahraniční spolupráce. Nejčastější formou výjezdu do zahraničí během studia je program Erasmus+, který má v nabídce každá fakulta univerzity. Na každé katedře/ústavu je pak k dispozici tzv. Erasmus koordinátor, který vám poskytne kompletní nabídku zahraničních mobilit.

7. Kde najdu všechny kombinace sdružených studií?
Veškeré kombinace, které jsou aktuálně v nabídce, naleznete na našem webu v popisu každého programu v sekci Možnosti studia.

8. Jaký je rozdíl mezi jednooborovým a víceoborovým studiem?
Studijní plán bakalářského programu na MUNI může mít podobu jednooborového studia, jednooborového se specializací a sdruženého studia.

V rámci jednooborového studia má student předem jasně definovaný seznam povinných předmětů, které si zpravidla doplní z velké nabídky povinně volitelných a volitelných předmětů. Vybranému oboru se pak věnuje naplno (tzn. musí za své studium získat 180 kreditů).

Jednooborové studium s užším zaměřením nabízí více specializací, student si vybírá vždy pouze jednu z nich. Studium mu tak nabízí možnost prohloubit vědomosti v konkrétním zaměření daného studijního programu. Název specializace bude též uveden jako další údaj ve vysokoškolském diplomu.

Hlavní a vedlejší obor vybíráte na MUNI v případě volby tzv. sdruženého studia – pokud se tedy chcete věnovat více než jednomu oboru. Sdružené studium umožňuje studovat dva studijní programy najednou. Jeden z nich bude váš hlavní a jedná se o stěžejní část studia (120 kreditů), zabere vám asi dvě třetiny studijního času. Druhý zvolený program je tzv. vedlejší neboli doplňkový (60 kreditů) a zabere vám asi jednu třetinu vašeho studia. Pokud se ovšem rozhodnete pro studium učitelství, zaberou vám oba stejně času – v obou programech pro vás tedy bude důležité získat 90 kreditů.

Přijímací zkoušky musíte ovšem složit pro oba zvolené programy. Taktéž budete mít nakonec oba zapsané na diplomu, přestože diplomovou práci budete psát jen v programu, který si zvolíte jako hlavní.

Hlavní novinky