Přejít na hlavní obsah

Stěhování i bydlení v Brně zvládnete levou zadní

Stěhování za studiem není žádná věda, i když se ti to tak zpočátku může jevit. Stačí si trochu zjistit, jak to tady chodí, a všechno zvládnete s přehledem.

Stěhování do Brna z jiné části republiky znamená v prvé řadě nutnost najít si místo, kde budete moct složit hlavu. Nezáleží přitom tolik na tom, jestli tam budete jen přespávat, nebo se tam budete i učit a odpočívat. V obou případech se vyplatí věnovat výběru trochu času a předem si odpovědět na základní otázku: kolej, nebo privát?

Kolej, nebo privát?

Masarykova univerzita provozuje jedenáct kolejí s necelými čtyřmi tisícovkami lůžek v různých cenových relacích, různých částech Brna a s různou vybaveností. Cena se pohybuje od 2500 do 5000 korun hlavně v závislosti na počtu spolubydlících. Pokud se ale rozhodnete pro kolej, určitě zohledněte i další věci: kam budete dojíždět do školy nebo to, o jaký typ koleje se jedná (některé sednou spíše tichým povahám, jiné jsou proslulé společenským životem).

Registrace kolejí probíhá s předstihem na webu skm.muni.cz a zájem většinou převyšuje nabídku. Dobře si proto vyberte lůžko a ve správný čas si ho rychle zaklikněte. Výhodou pak bude hlavně určitá bezstarostnost. Po podpisu smlouvy už totiž nic dalšího nedomlouváte ani neřešíte údržbu, jen každý měsíc platíte nájem. Na oplátku si ale nevyberete spolubydlící a občas musíte překousnout společné sprchy nebo kuchyňku.

Jít na privát proti tomu znamená pronajmout si byt nebo pokoj od soukromého majitele. Výběr je v Brně opravdu široký, nevyhnete se ale hledání, absolvování prohlídek a možná i shánění spolubydlících, pokud už náhodou nemáte domluvenou partu kamarádů, kteří do toho půjdou s vámi. Počáteční zařizování může být složitější, později ale na studenty čeká naprostá svoboda v tom, jak si privát zařídí a jak v něm budou fungovat. Naproti tomu musí ale počítat s nutností řešit drobné opravy nebo ty větší konzultovat s majitelem.

Cenově začínají místa na privátech zhruba na 3000 korun, v závislosti na celé řadě parametrů se ale dost liší. Podstatnou věcí je také vybavenost – někdy je vybavení součástí bytu, jindy si ho musíte sehnat nebo třeba přivézt od rodičů.

Nehledě na to, jestli budete bydlet na koleji nebo na bytě, pokud máte trvalé bydliště mimo Brno, máte nárok na ubytovací stipendium. Vyplácí se každý semestr a většinou se jeho výše pohybuje okolo tří tisíc korun. Pomůže tedy přibližně se dvěma měsíčními nájmy ročně.

Bez jídla to nepůjde

Dospělý studentský život znamená mimo jiné i starost o tak přízemní věci, jako je strava. I pokud vám maminka občas posílá něco dobrého, nevyhnete se vlastnímu stravování. Jednou z možností je naučit se vařit – aspoň základní jídla se pro začátek vyplatí ovládnout. Pokud se ale okolo plotny zatím moc dobře nepohybujete nebo chcete prostě jen ušetřit čas, zamiřte do některé z univerzitních menz.

Menzy jsou vysokoškolské jídelny, které každý den nabízí velký výběr jídel za rozumné ceny. V menzách Masarykovy univerzity, které jsou rozmístěné po celém městě, si dáte hlavní jídlo za 50 až 80 korun, polévku za 15. Kromě menz jsou na většině fakult i menší bufety, kde seženete třeba svačinu nebo kávu.

V centru města je menza na Moravském náměstí, ve druhém patře navíc sídlí Veggie bar, kde zaženou hlad vegetariáni a vegani. Další velké menzy jsou třeba v bohunickém kampusu či v areálu kolejí na Vinařské. Na Kounicově ulici pak sídlí Pizza Nostra.

V menzách budete za jídlo platit pomocí ISIC karty, na kterou si na pokladnách nahrajete peníze nebo stravenky. Většinu jídel je potřeba si na webu kredit.skm.muni.cz předem objednat, i bez objednání si ale vždycky něco můžete dát přímo na místě.

Dojíždění je hračka

Dojíždění do Brna může z různých koutů České republiky sice zabrat nějaký čas, určitě se tím ale nenechejte odradit. Čas strávený na cestě bývá dobrou příležitostí k odpočinku, ke čtení nebo k učení, pokud je to zrovna potřeba. Návštěvy rodičů se navíc s postupujícím studiem zpravidla stávají méně a méně časté.

V Česku se dá kombinací vlaku a autobusu dostat opravdu v zásadě odkudkoliv kamkoliv a Brno není výjimkou. Pro studenty je navíc veřejná doprava levná. Nehledě na typ spoje či dopravce máte nárok na slevu 75 procent z běžného jízdného, stačí se prokázat platným průkazem ISIC. Ten dostanete ve škole hned v prvních dnech semestru. Slevy na vlaky a autobusy navíc platí celý rok a po celé republice, nejen na trase z domova do školy, jako to bývalo dříve.

Na Slovensku je situace ještě příznivější – studenti tam za cesty vlakem neplatí vůbec nic s výjimkou symbolického poplatku za využití vlaků vyšší kvality. Jen je potřeba si jízdenky včas rezervovat – každý spoj má omezený počet míst zdarma. Tyto výhody přitom platí nejen pro Slováky, ale i pro Čechy.

Protože doba pokročila, není už dnes prakticky vůbec nutné mít v kapse papírové jízdenky. Pokud tedy zrovna nedobíháte neplánovaně na vlak na poslední chvíli, kupte si jízdenku předem přes internet nebo přímo v mobilní aplikaci – jednotliví dopravci už je dnes běžně nabízejí ke stažení. Nejenže se nemusíte starat o další doklad, ale také můžete k nákupu jízdenky získat třeba místenku zdarma.

Další možností, jak se dostat do Brna, je spolujízda. Připojíte se zkrátka k někomu, kdo do Brna jede autem a má volné místo, na oplátku mu přispějete na benzín. K hledání řidičů, kteří jedou vaši trasu, můžete využít buď přímo specializované servery, jako je třeba BlaBlaCar, nebo skupiny na Facebooku. Těch existuje celá řada podle jednotlivých oblíbených tras. Cesta autem bude většinou rychlejší než vlakem, cena se bude odvíjet od počtu lidí ve voze.

Hlavní novinky