Přejít na hlavní obsah

Kambodžanka: Nikdy bych nečekala, že v Brně zůstanu

Zajímavý studijní program, studentské město uprostřed Evropy a hlavně spousta IT firem na jednom místě. Právě pro tyto výhody si Kambodžanka Kanitha Chim vybrala pro magisterské studium Brno a Fakultu informatiky MU.

Kanitha po ukončení studia na Fakultě informatiky MU nastoupila na plný úvazek do brněnské pobočky Red Hatu, kde se jako softwarová inženýrka podílí na programování produktů.

Do programu Software Systems and Services Management přitom nastoupila semestr před tím, než v Evropě začala pandemie, takže většina jejího studia probíhala v online režimu. „Bohužel jsme tři ze čtyř semestrů byli na online výuce, ale měli jsme samé zajímavé předměty a taky hodně práce do školy, takže covidové měsíce docela rychle utekly,“ říká informatička.

Dlouhý lockdown jí přinesl alespoň jedno pozitivum: měla čas více se ponořit do kryptografie, nejoblíbenějšího a zároveň nejnáročnějšího předmětu, díky němuž si nakonec také zvolila téma své diplomové práce zaměřující se na technologii blockchainu a její využití ve veřejném sektoru.

Tato technologie se nejčastěji používá při šifrování kryptoměn, ale využít ji lze například při elektronických volbách nebo elektronické identifikaci osob. Na potenciál využití, výzvy a omezení této technologie se informatička zaměřovala v první části diplomky, v praktické části pak pracovala na vývoji aplikace, která umí rozpoznávat změny v datech a finančních transakcích a zabránit tak korupci.

„Kvůli diplomce jsem si musela řadu věcí sama dostudovat a zapsat si předměty navíc, ale celý proces jsem si užívala od začátku do konce a hodně jsem se naučila. Kryptoměny a investice se staly mým novým koníčkem, doteď se o toto téma zajímám a možná bych v tomto odvětví chtěla v budoucnu pracovat,“ přibližuje Kambodžanka.

Brno jako evropské Silicon Valley

Momentálně pracuje v brněnské pobočce Red Hat, kde se jako softwarová inženýrka podílí na programování produktů. „Původně jsem tam nastoupila v dubnu na stáž přes fakultu, ale pak mi nabídli full-time pozici, což se nedalo odmítnout. Pracujeme na zajímavých projektech a v týmu navíc máme lidi z celého světa, takže jsem ze své nové práce nadšená.“

Kromě ní zůstalo v Brně ještě několik jejích zahraničních spolužáků, kteří si podobně jako ona našli práci v místních lokálních a mezinárodních IT firmách. Že jich tu zůstalo tolik, ji vůbec nepřekvapuje. Brno je podle ní evropské Silicon Valley a jen málokde v Evropě je možné najít na jednom místě tolik IT gigantů jako IBM, HoneyWell, Avast, Red Hat, NetSuit, Kiwi, Infosy či SAP.

Brno má podle ní cizincům rozhodně co nabídnout. Je plné mladých lidí a má ideální velikost. A taky se ve městě koná spousta zajímavých akcí. Co má ale na Brně nejraději, je přehrada hned za městem a že je to z Brna všude kousek. Do Vídně, Paříže, Budapešti nebo Bruselu.

„Jsem moc ráda, že jsem si vybrala právě Masarykovu univerzitu, která má skvělé zázemí, moderní budovy, knihovny i velkou počítačovou učebnu otevřenou 24 hodin denně, kam jsme se spolužáky chodili po večerech studovat. Mrzí mě, že jsem si fakultu kvůli pandemii moc neužila, ale i tak mě vždycky potěší, když jdu okolo té nádherné černé budovy. Studium v Brně mi hodně dalo a díky fakultě informatiky jsem tam, kde teď jsem,“ říká Kanitha.

Hlavní novinky