Přejít na hlavní obsah

Jak napsat životopis a motivační dopis?

AnotaceZivotopis
Než přistoupíte k psaní životopisu, je dobré si uvědomit, že jde o vaši osobní vizitku, která zásadně ovlivňuje první fázi výběru zaměstnavatelem. Jde o klíč ke dveřím od místnosti, v níž se koná pohovor, a každá chyba v něm vám je může zavřít. Podobně ale platí, že každá nepřesnost a lež se vám u pohovoru vrátí. Vyplatí se proto životopisu věnovat hodně pozornosti.


Přečtěte si také jak hledat prácijak uspět u pohovoru.

Základní pravidla jako, že je potřeba psát pravdivě, text strukturovat, vybírat jen klíčová a relevantní fakta, pracovat střídmě s grafikou a dbát na gramatickou správnost si odvodí asi každý. Jak je to ale s podrobnějšími formálními náležitostmi a především se specifiky životopisu absolventa, už tak zřejmé být nemusí.

Chybějící praxe

Základním problémem většiny absolventů je chybějící praxe. Tu lze nahradit informacemi o studiu – třeba o absolvovaných předmětech, diplomové práci či projektech. Je ale potřeba držet se v určitých mezích a uvádět jen to, co souvisí s pracovní pozicí. Pro zaměstnavatele může být zajímavá i informace o studiu v zahraničí, která svědčí o znalosti jazyka a samostatnosti. Pomoci vylepšit životopis mohou i vhodné volnočasové aktivity – třeba organizace hudebního festivalu nebo působení ve skautu.

Inzerát
Jak uvádět praxi
Řada lidí řeší, jak pracovat v životopise s časovou následností praxe – většinou se upřednostňuje začínat od současnosti a jít do minulosti, ale ani opačně to není špatně. Jako u všeho platí, že více rozepsat si zaslouží praxe, která souvisí s prací, o niž se ucházíte. Pokud nemáte příliš odborné praxe nebo žádnou, užitečné může být uvést i nějaké brigády – svědčí o tom, že jste v průběhu studia jen neseděli v knihách a máte další zkušenosti. Jestli ale brigády vůbec nesouvisí s budoucí prací, není radno uvádět jich příliš. Také pokud se pohybujete v oboru, kde je snadné získat praxi – třeba informatici nebo žurnalisté – budou nesouvisející brigády vypadat zvláštně. Pak se může vyplatit zdůraznit, že jste se pečlivě věnovali studiu.

Formulář nebo vlastní životopis?

Na tuto otázku není jasná odpověď. Díky standardu nevynecháte žádnou podstatnou část, budete mít kvalitní grafiku a personalisté jsou na něj zvyklí a dobře se v něm zorientují. Standardizovaný formulář vám ale neumožní vyniknout a odlišit se. Jako dobrá a poměrně častá volba se jeví prohlédnout si standardizované formuláře a inspirovat se jimi při tvorbě vlastního životopisu.

Čeho se vyvarovat

Čas slohových prací je pryč, takže určitě nepište životopis jako souvislý text. Neuvádějte osobní údaje jako jsou informace o rodinných příslušnících a o tom, kam jezdíte na dovolenou. Neuvádějte ani svou sexuální orientaci, náboženství nebo politickou orientaci – na takové věci by se zaměstnavatel ani neměl ptát, samozřejmě pokud s výkonem povolání nesouvisí. Nezapomeňte do životopisu uvést případné probíhající studium, ať vám v něm nevzniknou podezřelé časové mezery. V grafice životopisu není vhodné používat kurzívu, která na monitoru počítače nevypadá dobře a je špatně čitelná. Nemá také smysl užívat příliš velkého množství různých stylů a spousta barev též škodí.

Motivační dopis

Na psaní motivačního dopisu neexistuje mnoho jednoznačných rad. Měl by fungovat jako předstupeň životopisu, tedy neměl by zcela opakovat jeho obsah, ale spíše lákat k jeho přečtení a vyzdvihovat to nejdůležitější, aby čtenář získal pocit, že jste opravdu ten nejvhodnější kandidát. Už podle názvu je zřejmé, že musí obsahovat vaši motivaci a argumentaci směřující k tomu, proč právě vy máte práci získat. Zdravé sebevědomí je tedy na místě.

Hlavní zásady při psaní životopisu
Piště pravdivě – na lež se nakonec stejně přijde
Strukturujte – ať se dá v textu rychle zorientovat
Piště jasně a výstižně – vynechejte nerelevantní detaily
Užívejte střídmé grafické styly – ať to nevypadá jak vánoční stromeček
Dbejte na gramatickou správnost – ať nevypadáte hloupě

Kariérní centrum MU
Chcete se zúčastnit seminářů, které vás připraví na hledání vaší první práce nebo chcete individuálně konzultovat svoji přípravu životopisu či na pracovní pohovor? Navštivte webové stránky Kariérního centra Masarykovy univerzity na www.kariera.muni.cz.

Hlavní novinky