Přejít na hlavní obsah

Farmaceut na stáži v Kanadě

Vyjet v pandemii na zahraniční stáž do Kanady byl pro studenta farmaceutické fakulty Michala Markoviče velký oříšek, protože v době podávání přihlášek se tam nedalo kvůli omezením vůbec vycestovat. Naštěstí ale Kanada v září otevřela hranice, takže hned tři dny nato odlétal.

Michal Markovič v Kanadě.

Jeho zářijový odjezd byl sice hektický a musel přeplánovat řadu věcí, ale díky tomu stihl před začátkem devítitýdenní stáže ještě necelý měsíc cestovat po Kanadě, kterou projel od západu na východ – z Vancouveru až do Québec City, měst vzdálených téměř pět tisíc kilometrů.

„Bylo úžasné zažít podzimní Kanadu. Procestoval jsem ty nejnádhernější národní parky známé z fotografií, ale navštívil jsem i Edmonton, Calgary, Montreal nebo Ottawu. Cestoval jsem lowcostově po hostelech, díky čemuž jsem poznal spoustu nových lidí, a s některými jsme i chvilku cestovali společně. Všude navíc bylo minimum turistů, takže o to víc jsem si Kanadu užíval,“ přibližuje student farmacie.

Na konci září pak nastoupil na stáž do jedné z torontských lékáren, kde pomáhal až do konce listopadu s nejrůznějšími pracemi. Připravoval léčiva, naskladňoval zboží, doručoval léky pacientům přímo domů.

„Stáž v kanadské lékárně byla něco úplně jiného než v Česku, farmaceuti tam mají mnohem větší pravomoci, mohou i předepisovat léky nebo očkovat. Na podzim k nám chodilo hodně pacientů právě kvůli očkování proti covidu. Práce jsme rozhodně měli hodně a celý den jsme se nezastavili,“ říká Michal.

Michal Markovič v Kanadě.

V Kanadě se navíc většina léků nevydává po krabičkách a baleních jako v Česku, ale odpočítávají se přesně po tabletkách. Napočítat třeba 140 tabletek paracetamolu je spousta práce navíc. „Nejhorší bylo, když na vás někdo začal mluvit, to jsem musel začít počítat od začátku,“ směje se student a dodává, že kvůli napočítávání tabletek každý pacient v lékárně většinou čeká až 10 minut.

Z Kanady se student farmacie vrátil na začátku prosince. Nyní ho čeká posledních pár týdnů na stáži v brněnské lékárně, dokončí diplomovou práci a začne se připravovat na červnové státnice. Vyjet na podzim do Kanady tak pro Michala byla jedna z posledních možností, kdy ještě mohl díky studiu na Masarykově univerzitě získat zahraniční zkušenost v oboru.

V zahraničí už ale byl pracovně i dřív. Přes studentskou organizaci SEP vyjel na dvě dvoutýdenní stáže do lékáren v Lisabonu a Bělehradu a na jaře 2020, kdy v Evropě začínala pandemie, byl zrovna na studijním pobytu ve Španělsku. Se zahraničními spolužáky tak v létě procestoval půlku Evropy.

„Všechny moje zahraniční pobyty byly velmi obohacující. Mohl jsem například srovnávat i odlišné způsoby práce v lékárnách. Také můj předloňský studijní pobyt ve Španělsku byl navzdory lockdownu a online výuce skvělou zkušeností. Nejvíc mě fascinovalo, jak rychle naši vyučující zareagovali na vzniklou situaci a že jsme okamžitě na přednáškách začali probírat hlavně koronaviry a všechno, co se o nemoci a virech, které ji způsobují, tehdy vědělo,“ dodává student.

Hlavní novinky