Přejít na hlavní obsah

Ukrajinské studentky MU: Věříme, že to skončí, že Ukrajina obstojí

Aktuální dění na Ukrajině intenzivně prožívají i ukrajinští studenti a studentky Masarykovy univerzity. Magazín M hovořil o současné situaci se dvěma z nich.

Studenti MU uspořádali pochod k ruské ambasádě v Brně.

Julija Dumenko je studentkou Fakulty sociálních studií MU a v České republice bydlí už jedenáct let. Má dvojí občanství – ukrajinské a české.

„Ukrajinu považuji za svoji vlast a tato situace mě citelně zasáhla. Jako studentka mezinárodních vztahů jsem se snažila tuto situaci hodnotit kriticky a do poslední chvíle jsem si myslela, že se dá válce předejít diplomatickou cestou. To si přál každý z nás, bohužel v této situaci se zase ukázalo, jak je Západ slabý oproti snahám Putina obnovit impérium. Myslím si, že největší problém je v tom, že v Rusku neví a nechtějí vědět, co je to demokracie. Samoděržaví a carismus je jejich přirozený stav. V této situaci ale nejvíce soucítím s obyčejnými lidmi, a to jak s Ukrajinci, tak Rusy. Pevně věřím, že Ukrajina obstojí.“ 

Iryna Ravliuk studuje Filozofickou fakultu MU a prostřednictvím svého vystoupení v médiích se chce pokusit upoutat pozornost jiných států na situaci na Ukrajině. 

„Upřímně řečeno ani nevěřím tomu, že v jedenadvacátém století došlo k takovým událostem. Skoro každou hodinu čtu zprávy a můžu říct, že mám opravdu strach o své rodiče, příbuzné a kamarády, kteří jsou v této kritické situaci. Je mi líto, že teď nejsem s nimi a nemůžu pomoct. Jediné, co jako Ukrajinci v zahraničí můžeme udělat, je zkusit poutat pozornost jiných států. A byla jsem opravdu nadšena z toho, kolik lidí v Česku nás podporuje. A především Masarykova univerzita, která nejenže vyvěsila státní vlajku Ukrajiny, ale nabízí také psychologickou pomoc studentům z Ukrajiny. Toho si opravdu vážím a doufám, že vše co nejrychleji skončí.“

Studenti Masarykovy univerzity se ve čtvrtek večer spontánně rozhodli zareagovat na situaci a od Fakulty sociálních studií MU přišli před ruský konzulát v Brně vyjádřit svůj názor a nesouhlas. 

Studenti MU uspořádali pochod k ruské ambasádě v Brně.
Studenti MU uspořádali pochod k ruské ambasádě v Brně.

Studenti MU uspořádali pochod k ruské ambasádě v Brně.
 

MUNI POMÁHÁ UKRAJINĚ. Podpořit ukrajinské studenty a akademiky lze prostřednictvím pomoci určené na vzdělávací a humanitární účely. Finanční příspěvek lze poskytnout formou daru přes Obchodní centrum MU. Informace o aktuálně darované částce najdete na webu MUNI POMÁHÁ.

Hlavní novinky