Přejít na hlavní obsah

Univerzita s vlastním kinem? Jasně!

Víte o jiné univerzitě, která by se mohla pochlubit vlastním kinosálem v centru města, kam mohou studenti docházet nejen za kulturou, ale také na pravidelné přednášky a konference? Univerzitní kino Scala takovým kinem je! 

Univerzitní kino Scala.

Scala slouží Brňanům jako významné premiérové kino již od roku 1929. Přestála oba totalitní režimy (i když se po dlouhá léta musela jmenovat Kino Moskva).  Až kolem roku 2011 jí hrozil zánik – staré velké jednosálové kino totiž už neobstávalo v konkurenci multiplexů. Vedení města Brna rozhodlo, že jej coby jedno z posledních městských kin po více než 80 letech provozu uzavře. Tento záměr se setkal s protestní reakcí vyvolanou především akademiky z FF MUNI. Následná jednání vedení univerzity a zástupců města Brna vyústila v bezprecedentní výsledek: provozovatelem kina se stala MUNI ve spolupráci se soukromou společností Aeropolis. Prostor v roce 2013 ožil jako Univerzitní kino Scala a znovu se stal premiérovým kinem, vrátil se ale také coby dějiště přednášek, konferencí a dalších kulturních událostí univerzity. A došlo k zásadnímu obratu – v posledních letech se Scala oficiálně drží na pozici vůbec nejnavštěvovanějšího jednosálového kina v České republice.    

A čím pro Vás jako pro budoucí studenty může být Scala konkrétně zajímavá? Kino má neotřelou dramaturgii – dává prostor i filmům a festivalům, na které rozhodně v multiplexech nenarazíte. Filmoví tvůrci mají Scalu rádi, a tak si ji vybírají pro slavnostní předpremiéry svých filmů s delegací. Jako studenti zároveň dosáhnete na zlevněné vstupné (které aktuálně činí 120 Kč). Kromě filmů si do Scaly můžete večer zajít třeba i na přenosy z Metropolitní opery či Národního divadla v Londýně.

Přes den Scala žije akademickým životem. Na přednášky do přítmí kinosálu s obřím plátnem každé pondělí a úterý přicházejí desítky studentů různých oborů. Zapsat si můžete předměty jako Uměnovědný biograf, Literatura a film, Současné umění nebo třeba Grafický design a životní styl. Jestli si troufáte, můžete se jako tým přihlásit do předmětu Provoz kina, a pokud se svým projektem uspějete, budete si moci přímo v ostré praxi vyzkoušet, co vše obnáší provoz kina po stránce dramaturgické, propagační, technické i ekonomické. Budete mít totiž na starosti cyklus deseti projekcí zařazených do veřejného programu kina. 

Studenti FI zase v rámci uskupení ProFIdivadlo připravují každoročně novou nekonvenčně pojatou inscenaci, při jejímž uvedení Scala vždycky praská ve švech. Ne jinak je tomu při tradičním soutěžním Filmovém festivalu FI. Oba tyto projekty si rovněž můžete zapsat jako předmět a získat za ně kredity.

V neposlední řadě se ve Scale konají konference napříč všemi obory, cestovatelské a populárně vědecké přednášky či tematické debaty. Kino spolupracuje i s Českou televizí, Filharmonií Brno, Moravskou galerií a dalšími institucemi, jejichž akce pravidelně hostí. Stačí sledovat program a najít si to své. A nebo si jen tak zajít do zdejší kavárny a nasát bohémskou atmosféru, kterou Univerzitní kino Scala oplývá.uchazeči

Hlavní novinky