Přejít na hlavní obsah

O majálesový trůn letos za MU usilují Andrea a Tomáš

Letošními kandidáty na královnu a krále Majálesu jsou za Masarykovu univerzitu Andrea Harmuthová a Tomáš Švacho.

Kandidáti na Majálesový trůn Andrea a Tomáš.

Studentky a studenti budou po dvouleté odmlce způsobené pandemií opět moci naplno oslavit příchod jara na festivalu Majáles. K němu neodmyslitelně patří také souboj o trůn krále a královny Majálesu, o který letos za Masarykovu univerzitu bojují studentka fakulty sociálních studií Andrea Harmuthová a student pedagogické fakulty Tomáš Švacho

Oba se při své kandidatuře dostali do unikátní situace. Jako reprezentanti Masarykovy univerzity byli vybráni totiž už v únoru roku 2020, ale své nové role si dlouho neužili. Kvůli koronavirové pandemii se Majáles v roce 2020 ani 2021 nekonal. Letošní přípravy si proto oba kandidáti o to více užívají. 

Andrea na fakultě sociálních studií studuje žurnalistiku a sociální antropologii. „Koníčky s tím mám docela propojené. Baví mě focení, natáčení a nevadí mi mluvit,“ popisuje. Je ráda, že své znalosti a schopnosti může naplno využít při přípravě na Majáles. Tomáš studuje na pedagogické fakultě anglický jazyk se zaměřením na vzdělávání. Rád by poté angličtinu a zeměpis vyučoval na střední škole. „Mezi mé koníčky patří sledování anime, dodgeball a vaření. Jednou se chci přihlásit do Prostřena a poté možná i do MasterChefa,“ říká budoucí učitel.  

Májku na náměstí Svobody studentky a studenti postavili 12. dubna.

Do soutěže se oba přihlásili z jiného důvodu. Tomáš má zkušenost z družiny předchozího kandidáta MU Ladislava Koubka, který o trůn usiloval v roce 2019. „Původně jsem nechtěl, ale kamarádi mě přemluvili, ať do toho jdu,“ vysvětluje Tomáš, kterého ke kandidatuře motivovalo také to, že Masarykova univerzita na minulém Majálesu vyhrála hlasování o nejlepší družinu. Nakonec je rád, že se přihlásil, i když škola kvůli tomu musela někdy jít trochu stranou.

Andrea o možnosti kandidatury na královnu začala uvažovat již na střední škole. Inspirovala ji kandidátka MU z roku 2018 Aneta Synková. „Řekla jsem si, že by to mohlo být něco pro mě a jestli se na Masárnu dostanu, tak se hecnu a přihlásím se,“ popisuje studentka žurnalistiky. Nečekala ale, že by to mohlo vyjít.

Nejprve si totiž oba v roce 2020 museli projít dvěma koly hlasování. V tom prvním lidé hlasovali na Facebooku u fotografií uchazečů s krátkými popisky. Andrea i Tomáš se díky velkému počtu lajků dostali do užšího výběru kandidátů, kteří se představili na studentské párty na Flédě. Po hlasování návštěvníků klubu o finálních kandidátech nakonec rozhodla porota. 

Jejich plány poté narušila koronavirová pandemie. Stejně jako všichni ostatní si zpočátku mysleli, že půjde jen o chvilkovou záležitost a vše se brzy vrátí do normálu. Snažili se v té době alespoň studenty rozveselit. Společně s dalšími kandidáty o trůn z brněnských univerzit natočili domácí taneční videa a na stránce Majálesu se podělili také třeba o své recepty na drinky. Jenže ani v náhradním podzimním termínu v roce 2021 se Majáles neuskutečnil.

K pokračování v přípravě na Majálese se vrátili až letos v březnu a pokračují v programu, který měli vymyšlený už pro rok 2020. V půlce dubna spolu s kandidáty dalších univerzit postavili na náměstí Svobody májku, účastní se a organizují nejrůznějších párty jako byl souboj studentských kapel a soutěž družin v beer pongu.

Upozorňují ale na to, že příprava na Majáles není pouze o zábavě. Sami toho mají spoustu na starost. Musí komunikovat se studentskými spolky, fakultami, sponzory, vytvářet příspěvky na sociální sítě a také organizovat zmiňované doprovodné akce. „Často kvůli tomu za počítačem sedím až do noci,“ popisuje Andrea. 

Vše pro Andreu s Tomášem vyvrcholí v hlavní den oslav, tedy v sobotu 7. května. Z náměstí Svobody se se svou družinou a alegorickým vozem vydají směrem na výstaviště. Za úkol si dali během majálesového měsíce univerzitu více stmelit. „Masárna je skvělá univerzita, ale kvůli různorodému zaměření a rozmístění fakult je hodně rozdělená. Chceme proto všech deset fakult zapojit do našeho programu, studenty z většiny fakult máme v družině a fakultními barvami chceme vyzdobit také náš alegorický vůz,“ přibližuje plány Tomáš. 

Na výstavišti bude jejich úkolem udržet ducha Majálesu a dobrou náladu u stánků Masarykovy univerzity v tvz. Munizóně. Povinnosti je poté čekají také na pódiu před davem lidí, který se budou snažit přesvědčit, že právě oni by si královské korunky zasloužili. Za úkol budou mít se před návštěvníky festivalu představit, splnit nejrůznější výzvy a také prezentovat svůj vlastní program. „Jestli to vyjde, tak v našem programu na pódiu uvidíte spoustu zajímavých věcí, které podle mě na Majálesu ještě nikdy nebyly,“ nastiňuje Andrea. Více ale prozradit nechtějí, aby jejich nápady neokopírovali kandidáti z jiných univerzit.

Z časových důvodů z letošního Majálesu odpadla tradiční příprava a představení projektu, kterým by studenti chtěli zlepšit Brno. „Ale pokud uspějeme, tak stále budeme mít možnost něco vymyslet a město bude rádo, když se pokusíme tady pro mladé lidi něco udělat,“ říká Tomáš, který by se v případě výhry o podobě projektu rád poradil s kandidáty z ostatních univerzit. 

Společně s Andreou vyzývají všechny studenty Masarykovy univerzity, aby je přišli na Majáles podpořit v modré barvě. „Nejdůležitější ale bude, aby hlavně dorazili a společně jsme si to všichni co nejvíc užili,“ shodují se oba.

Hlavní novinky