Přejít na hlavní obsah

Na Islandu v pandemii: Celý ostrov jsme měli jen pro sebe

Studentka Fakulty sociálních studií MU Miloslava Némová si studijní pobyt na Islandu užila. A to i přes omezení v pandemii, kdy se lety rušily ze dne na den a několikrát přebookovávala letenky i ubytování.

Studentka Miloslava Némová byla v minulém jarním semestru na studijním pobytu na Islandu.

Ani na vteřinu přitom neuvažovala nad tím, že by nejela. „Cestování mě baví odjakživa a Island byl navíc už dávno na mém bucket listu, takže jsem Erasmus nechtěla odkládat. A jsem ráda, že jsem se nakonec rozhodla odjet, protože kvůli nízkému počtu případů nebyla na ostrově téměř žádná opatření, což byla pří jemná změna oproti tomu, jak to loni na jaře vypadalo v Česku a na Slovensku,“ přibližuje studentka fakulty sociálních studií.

Díky příznivé epidemické situaci se výuka v celém semestru konala prezenčně, a tak se Miloslava pravidelně potkávala se svými spolužáky. Celkem měla zapsaných pět předmětů, dva z nich byly zaměřené na islandský jazyk a islandskou přírodu, další tři na mediální studia, filozofii a ideologii a historii.

„Na rozdíl od Masarykovy univerzity nebylo studium na maličké univerzitě v Akureyri moc náročné, ale start nebyl lehký, protože semestr začal hned na začátku ledna, kdy jsem ještě dodělávala tři zkoušky na MUNI. Podobně to měli i moji spolužáci z Německa a Polska. Tehdy jsme ale online zkouškové opravdu oceňovali, člověku odpadla spousta stresů před Vánocemi,“ popisuje studentka žurnalistiky a environmentalistiky.

Nejsilnější zážitky? Velryby a polární záře

Po náročném lednu si ale mohla spolu s dalšími zahraničními studenty naplno užívat krásy Islandu a neuvěřitelnou krajinu všude okolo. „Miluju focení, a hlavně krajinářské fotky, takže Island pro mě byl úplný ráj. Nejúžasnější na tom všem bylo, že jsme při cestování měli celý ostrov jenom pro sebe, protože kvůli pandemii nebyli nikde vidět žádní turisté.“

Na žádných místech tak nezažili davy turistů, nekonečné řady kvůli focení, předražené parkování nebo brzké vstávání v pět ráno, aby na fotografiích bylo co nejméně lidí. Prázdné byly i venkovní bazény a termální prameny. Ostrov bez turistů byl nezvyklý i pro místní obyvatele, u nichž studenti při cestování často přespávali – o to víc pozornosti jim tak Islanďani věnovali.

Kromě nádherných výhledů všude okolo si Miloslava v lednu a únoru užívala i téměř každonoční polární záři a vůbec nejsilnějším zážitkem se pro ni stala výprava za velrybami zorganizovaná univerzitou. Měli štěstí, že se jim v zimě vůbec podařilo natrefit na rodinku osmimetrových velryb, které byly velmi zvědavé a celou dobu plavaly kolem člunu, pak dokonce připlavali i delfíni. Pro všechny zahraniční studenty to byl neskutečný zážitek.

„Ten semestr na Islandu utekl jako voda, a hlavně konec byl velmi smutný, protože každý týden odjížděl domů někdo z našeho erasmáckého domku, kde nás bydlelo celkem patnáct. Vytvořili jsme skvělou partu, pravidelně jsme pořádali mezinárodní večery a navzájem si vařili. Ta kulturní rozmanitost mi i po půlroce velmi chybí, takže už pokukuju po dalším Erasmu. A dokonce jsem už přesvědčila pár mých českých spolužáků, aby taky někam vyjeli – takovou zahraniční zkušenost by měl mít každý,“ přibližuje studentka.

Hlavní novinky