Přejít na hlavní obsah

Student z Ekvádoru: MU jsem znal už odmalička

Student Ekonomicko-správní fakulty MU Mirek Houdek má sice typicky české jméno, ale narodil se a vyrůstal v Ekvádoru. Po střední škole plánoval studovat v zahraničí, a tak si vybral Česko – zemi, odkud pochází jeho předkové.

Do Česka ho přilákala hlavně touha dozvědět se více o svých kořenech, jeho dědeček totiž pocházel z vesnice nedaleko Prahy, během první světové války však uprchl do Venezuely a po zbytek života žil v Ekvádoru, kde založil farmu, na které dodnes jejich rodina vyrábí mléko a další mléčné produkty.

„Dědeček byl můj hrdina a vždycky mi vyprávěl neuvěřitelné příběhy. Byl jsem jeho největší fanoušek, a chtěl jsem se dozvědět víc o zemi, kde žil, a odkud já a můj táta pocházíme. Přestěhovat se do Česka na několik let za studiem byl nejlepší způsob, jak zemi poznat,“ vysvětluje Ekvádorec.

Jeho první kroky v Česku ale hned nevedly na MU – nejdřív absolvoval osmiměsíční kurz češtiny v Poděbradech, protože neuměl moc dobře česky, i když má od narození české občanství. Pak chvíli studoval na Karlově univerzitě i na Univerzitě obrany v Brně, jelikož už odmalička chtěl vstoupit do armády a pracovat jako pilot, nakonec se ale kvůli kompetitivnímu prostředí rozhodl odejít.

„Naštěstí jsem ale měl ještě plán B – vždycky mě bavila práce na farmě mých rodičů a měl jsem spoustu nápadů, jak ji ještě rozšířit a například ji i propojit s turismem, takže jsem taky uvažoval, že půjdu studovat byznys. Když jsem pak viděl, že se obor vyučuje na Masarykově univerzitě, moc dlouho jsem neváhal, o univerzitě jsem slýchával už jako dítě, můj dědeček tu taky studoval.“

Mezinárodní prostředí MU vás nadchne

Mirek tak v září nastoupil do prvního ročníku anglického bakalářského programu Business Management and Finance, a ze svého studia je zatím nadšený. Pochvaluje si hlavně nádhernou budovu fakulty, která je podle něj nejhezčí ze všech budov MU, a také moderní a dobře technicky vybavené učebny i automat na vodu, k němuž má fakulta vlastní aplikaci.

Nadšený je i z jednoduchého a přehledného Informačního systému a také z krásné knihovny, kam se chodí často učit. Ve škole ho to hodně baví, mají skvělé učitele a zajímavé přednášky, a zatím všechno bez problémů zvládá, takže stíhá i práci v oblíbeném brněnském mexickém grilu, kde pracuje spolu se svými nejlepšími kamarády z Mexika.

„Je super, že se dá studium na MU skloubit i s prací. Co je ale na univerzitě nejúžasnější, je mezinárodní prostředí. Je až neuvěřitelné, kolik zahraničních studentů včetně Latinoameričanů tu studuje a kolik Erasmáků do Brna každý semestr přijíždí. Jsem tu teprve druhý semestr, ale už teď mám přátele z celého světa, které můžu jet kdykoliv navštívit,“ říká student.

Život zahraničních studentů na Erasmu se mu nakonec tak zalíbil, že se také přihlásil na studijní pobyt a na podzim vyjede přes MU do Ankary. Ze všech zemí, kam mohl jet studovat, ho nejvíc lákalo právě Turecko, chtěl by víc poznat východní kulturu – Evropu už přece jen zná docela dobře, má procestované Maďarsko, Rakousko, Německo, Kypr i Chorvatsko, a jihoevropské státy pro něj nejsou kvůli podobnému jazyku i kultuře tak neznámé.

„Když jsem přemýšlel, kam půjdu studovat, chvíli jsem zvažoval Quito i Miami. Nakonec jsem moc rád, že jsem si vybral MU, tady student není jen další číslo, a studium a život v Brně navíc stojí třikrát míň, přitom kvalita mnohem lepší. Za rodinou to mám sice přes půlku světa, ale část mé rodiny žije i tady, a postupně se s nimi seznamuju. Cítím se tu prostě jako doma, a nemůžu se rozhodnout, kterou zemi mám radši. Je to jako být zamilovaný do dvou žen,“ směje se student.

Hlavní novinky