Přejít na hlavní obsah

Na sraz zahraničních absolventů přijeli bývalí studenti z 25 zemí

Centrum zahraniční spolupráce minulý týden zorganizovalo sraz pro zahraniční absolventy. Na venkovní barbecue u Kolejí Vinařská přijely desítky bývalých studentů z 25 zemí světa.

Setkání zahraničních absolventů s názvem „Homecoming 2022: Keep Brno in Your Genes“ připomnělo v pátek 2. a v sobotu 3. září 200leté výročí narození Gregora J. Mendela a zároveň odstartovalo spolupráci se zahraničními absolventy, kterou od letošního roku Masarykova univerzita rozjíždí naplno.

„Masarykova univerzita má stovky zahraničních absolventů po celém světě a je pro nás klíčové zůstávat s nimi v kontaktu. Nejenom proto, abychom věděli, jak se jim po studiu daří v jejich osobním a profesním životě, ale i proto, aby nám pomáhali šířit dobré jméno MU v zahraničí a také získávat nové studenty – například tím, že budou sdílet zkušenosti se studiem na MU na veletrzích nebo na vysokých školách v jejich zemi,“ vysvětlila Violeta Osouchová, ředitelka Centra zahraniční spolupráce MU (CZS MU).

Venkovní sraz zahraničních absolventů zorganizovalo centrum jak pro zahraniční absolventy, kteří dokončili studium před několika lety, tak pro čerstvé absolventy, kteří velkou část svého studia studovali v online režimu, a neměli proto moc příležitostí seznámit se se svými spolužáky.

„Jsem moc rád, že na nás MU nezapomněla a uspořádala pro nás absolventský sraz, který se moc povedl. Byla to skvělá příležitost seznámit se se spoustou zajímavých lidí z celého světa a poslechnout si, kde teď pracují a jak jsou úspěšní ve své kariéře,“ přiblížil absolvent Iman Mehmandoust, který na MU absolvoval magisterský program Aplikovaná informatika a po studiích zůstal v Brně.

Absolventský sraz byl důvodem vrátit se do Brna

Setkání zahraničních absolventů přilákalo i absolventy výměnných programů, jako je například Erasmus+, přes nějž na MU přijelo za posledních pětadvacet let studovat více než 8 tisíc evropských studentů. Po třech letech se tak do Brna vrátil i Němec Felix Metz, který studoval semestr na Pedagogické fakultě MU. „Je super se opět vrátit na místo, kde jsem strávil úžasný semestr, znovu se potkat se spolužáky a podívat se, jak se Brno proměnilo,“ uvedl absolvent Erasmu.

Díky srazu zahraničních absolventů se také potkala čtveřice kamarádů, kteří na MU studovali: Veronica Sturup Blanco ze Španělska, Elanie Traynor z Irska, Connie Bowman z Velké Británie a Connor Psyck z USA, který teď bydlí v Praze a učí angličtinu. „Jsme moc rádi, že MU uspořádala tento sraz, protože nám aspoň dala důvod, abychom se konečně opět vrátili do Brna. Chtěla jsem se se svými přáteli potkat už několik let a vždycky pro nás byl trošku problém vybrat datum, tak ho za nás vybrala MU. Navíc to byl víkend, a všichni jsme tak měli volno. Také počasí nám krásně vyšlo, takže co víc si přát,“ vysvětlila Veronika Sturup Blanco.

Na zahraniční absolventy kromě páteční barbecue čekala ještě sobotní party v Artbaru, které předcházela poznávací šifrovací hra po Brně a představení nového alumni programu. Ten MU spustila se začátkem nového akademického roku, stejně jako novou webovou stránku pro zahraniční absolventy, kde najdou veškeré informace o benefitech i příběhy absolventů.

„Plánujeme toho samozřejmě mnohem víc, od pravidelných srazů zahraničních absolventů přes rozesílání newsletterů až po spolupráci s čerstvými absolventy, kteří se stanou našimi ambasadory. Spousta našich absolventů navíc zůstává po studiu v Česku, takže si můžou zažádat o kartu absolventa, díky níž získají řadu výhod, třeba slevy na vzdělávání nebo přístup zdarma do všech univerzitních knihoven. Pro ty, kteří v Česku nezůstali, máme připravenou slevu na ubytování, a chystáme ještě další benefity,“ přiblížil Jakub Motyčka, vedoucí Oddělení mezinárodního marketingu na CZS MU.

Druhý absolventský sraz

Masarykova univerzita uspořádala sraz pro zahraniční absolventy už podruhé. První Homecoming se konal v roce 2019, kdy univerzita ve velkém slavila 100leté výročí od svého vzniku. Na venkovní barbecue tehdy dorazilo 150 absolventů z 28 zemí světa včetně Austrálie, Filipín, USA nebo Brazílie.

Letos do Brna zavítalo asi pět desítek studentů z 25 zemí, většina z nich přijela z Evropy, ale dorazili i studenti z Afganistánu, USA, Jordánska, Malawi nebo Mexika. Na sraz přišlo také více než dvacet zaměstnanců MU ze zahraničních oddělení fakult i CZS, s nimiž byli studenti během svých studií nejčastěji v kontaktu.

Pro Masarykovu univerzitu je velmi důležité zůstat se zahraničními absolventy v kontaktu i po jejich studiu. Pokud nějaké bývalé studenty MU ze zahraničí znáte, dejte jim vědět o newsletteru pro zahraniční absolventy. Podělit se v něm mohou například se svým příběhem.

Fotogalerie

Hlavní novinky