Přejít na hlavní obsah

Zkušenosti pro práci v NATO sbíral americký student i na MU

Američan Samuel Handy studuje na MU díky unikátnímu výměnnému programu zaměřujícímu se na středoevropská studia. Se zájmem také loni sledoval rekonstrukci bitvy tří císařů u Slavkova.

Americký student Samuel Handy strávil jeden semestr na MU, kde měl zapsané předměty z právnické a pedagogické fakulty a fakulty sociálních studií.

Američan Samuel Handy, který studuje čtvrtým rokem ruský jazyk na univerzitě ve Vermontu. Na podzim měl odjet do Petrohradu, ale probíhající válka na Ukrajině zapříčinila, že nakonec skončil v Brně na Masarykově univerzitě. Tu si vybral především kvůli CESPu, unikátnímu výměnnému programu zaměřujícím se na středoevropská studia.

CESP neboli Central European Studies Programme existuje na Masarykově univerzitě už více než dvacet let a celkem přes něj do Brna přijelo studovat přes 300 mimoevropských studentů, převážně z USA, Kanady, Mexika, Kostariky a Japonska. Interdisciplinární program je výběrem předmětů šitý na míru především těm, které zajímá sociální, ekonomická, politická i kulturní transformace střední Evropy, ale studenti si mohou zapsat vlastně jakýkoliv další předmět ze všech deseti fakult MU.

„Miluju historii, jazyky a kulturu, takže CESP byl přesně to, co jsem hledal. Oslovil mě hlavně širokou paletou předmětů i možností se při studiu hlouběji zaměřit na jazyky. A navíc mě lákalo i samotné Brno. Nejenom protože patří mezi jedno z nejbezpečnějších míst, ale i proto, že leží v srdci bohaté historie a kultury střední Evropy, o níž jsem jako nadšenec historie tolik četl,“ přibližuje Samuel.

Přímo uprostřed napoleonské bitvy

I když o historii střední Evropy četl mnohé, po příjezdu ho velmi mile překvapilo zjištění, že Brno leží pouhých dvacet kilometrů od Slavkova, kde se v roce 1805 odehrávala legendární Bitva tří císařů, v níž Napoleon porazil rakouskou a ruskou armádu. Tuto historickou bitvu si Česko pravidelně připomíná, a tak se Samuel na začátku prosince zúčastnil rekonstrukce bitvy, jíž přihlíželo přes 10 tisíc diváků.

„Byl to pro mě neskutečný zážitek vidět, jak tisícovka vojáků v uniformách předvádí, jak před dvěma sty lety probíhala bitva, která změnila Evropu. Nečekal jsem, že něco takového na studijním pobytu zažiju, a velmi to na mě zapůsobilo,“ popisuje student.

Díky rekonstrukci bitvy tak student mohl blíže nahlédnout do historie střední Evropy. Tu mu detailněji přiblížil také specializovaný předmět History of Central Europe i výlety po okolních státech. Svůj první výjezd mimo americký kontinent pojal totiž trochu jako takovou tour po provinciích Habsburské monarchie, a tak se podíval například do Rakouska, Polska i po samotném Česku.

CESP vám umožní zaměřit se na to, co vás zajímá

Ale historie a historicky zaměřené předměty nebyly to jediné, co ho na CESPu zajímalo. Zapsal si také několik kurzů z pedagogické a právnické fakulty a fakulty sociálních studií, které se zaměřovaly na mezinárodní organizace, mezinárodní bezpečnostní politiku a populistickou komunikaci. Velmi oblíbenými předměty pro něj byly taky kurzy češtiny pro začátečníky i kurz, kde se přednášky odehrávaly jen v ruštině.

„Předmět vyučovaný výhradně v ruštině pro mě byl největší výzvou a na první hodině jsem si připadal jako ztracený v oceánu, protože jsem moc nerozuměl. Ale procvičování člověka nejvíc naučí. Na konci semestru už to nebylo tak hrozné a zvládal jsem konverzovat i o tak složitých tématech, jako je ekonomie a globalizace. Byl jsem na sebe opravdu pyšný,“ říká Američan.

Právě ruština je pro něj obzvláště důležitá, protože ho ruský jazyk velmi baví a v budoucnu by chtěl pracovat jako překladatel a tlumočník do ruštiny. Lákala by ho například práce v NATO nebo učení angličtiny někde v Rusku, ale to je teď vzhledem k současné politické situaci složité. I tak ale věří, že se mu ruština bude v jeho budoucí kariéře hodit, a i z tohoto důvodu přijel jazykové a kulturní zkušenosti získávat na MU.

„Není jednoduché najít výměnný program, který se zaměřuje na tolik mně blízkých témat a zároveň umožňuje zapsat si cokoliv, co mě zajímá. Ze studijního pobytu na MU jsem proto nadšený, splnil všechna má očekávání a mnohem víc. Úplně nejlepší ale byli různí lidé, které jsem potkal, ať už to byli profesoři zapálení do výuky, studenti z celého světa nebo cizí lidé z ulice. Jsem moc rád, že jsem nakonec skončil na MU. Byla to pro mě velmi cenná zkušenost a věřím, že se mi v budoucnu bude velmi hodit,“ uzavírá student z USA.

Student Samuel Handy na Fakultě sociálních studií MU.

Hlavní novinky