Přejít na hlavní obsah

Díky studijnímu pobytu viděl půlku Jižní Ameriky

Student Viktor Šilhánek nevěřil, že se dá za pouhý rok naučit cizí jazyk, a tak se to během pandemie rozhodl otestovat na španělštině. Po dvou letech se ale opravdu dostal na dobrou úroveň.

Student fakulty sportovních studií a pedagogické fakulty navštívil bájné Machu Picchu a zažil fotbalové mistrovství světa a argentinské oslavy.

Když od MU přišla šance vyjet v rámci Erasmu do Chile, řekl si: Proč ne. Jižní Amerika ho totiž vždycky lákala. Naučit se za dva roky španělsky ale nebylo jen tak, Viktora to stálo spoustu času. Prvních pár měsíců se učil základy sám s učebnicí, pak začal jazyk procvičovat čtyřikrát týdně v konverzacích s rodilými mluvčími, což ho velmi rychle posunulo. Navíc se na lekcích potkával se spoustou rodilých mluvčích převážně z Jižní Ameriky, takže se mohl s kontinentem seznamovat pohledem místních ještě dříve, než tam vyjel za studiem.

Navzdory velké přípravě pro něj ale studium v Chile nebylo jednoduché, protože na Universidad Mayor sídlící v hlavním městě se vyučuje jen ve španělštině, která se hodně liší od té klasické. „Po pár týdnech jsem si ale zvykl a začal všem lépe rozumět,“ vzpomíná student učitelství tělocviku a angličtiny.

Na místní fakultě byl pro ostatní velkou kuriozitou – spolu se spolužákem z Masarykovy univerzity totiž byli jediní zahraniční studenti, takže je jménem znaly i uklízečky. Na univerzitě se však cítili jako doma, učitelé a spolužáci jim se vším ochotně pomáhali, protože si dokázali představit, jak náročné to je, ocitnout se v cizí zemi.

Jižní Amerika mě okamžitě okouzlila

Fakulta měla také skvělé zázemí, takže si mohl zapsat spoustu praktických předmětů – například ragby, tenis, plavání, sportovní atletiku nebo leadership a podnikání. Na konci semestru ho čekaly praktické zkoušky, v jednom předmětu například dostali za úkol v týmu zorganizovat sportovní turnaj. Rozvrh Viktorovi díky pomoci jeho koordinátorky vyšel skvěle, takže do školy nakonec chodil jen tři dny v týdnu. O to více mohl cestovat. „Chile je neuvěřitelná země. Nejenže má atypický tvar a měří přes čtyři tisíce kilometrů, ale najdete tam téměř všechno – moře, ledovce, hory, sopky i pouště. Procestoval jsem hory v Patagonii i poušť Atacamu, kde jsem dokonce snowboardoval na písečných dunách. Taky jsem strávil tři týdny dobrovolničením na pobřeží a ve volném čase jsem se učil surfovat,“ přibližuje student.

Před příletem do Chile ještě tři týdny cestoval po Kolumbii a vydal se na trek do džungle ke Ztracenému městu, kde potkal původní kmeny. Podíval se i do Bolívie na solnou pláň Salar de Yuni a nenechal si ujít ani bájné Machu Picchu, které ho naprosto uchválilo.

Největším zážitkem pro něj ale bylo fotbalové mistrovství světa, jímž žila celá Jižní Amerika. Když se blížil finálový zápas Argentiny a Francie, nenechal si ho ujít a odjel do Argentiny. „Finálový zápas byl velmi napínavý a rozhodly až penalty, ale o to víc se v Argentině slavilo. Byl to neskutečný zážitek, lidi se radovali až do rána. Na druhý den prezident vyhlásil státní svátek. Jsem moc rád, že jsem to zažil. Něco takového se jen tak nepoštěstí.“

Půlroční pobyt v Jižní Americe byl pro studenta jeden velký zážitek a jak sám říká, naučil ho přemýšlet jiným způsobem. Na místní chaos si prý člověk rychle zvykne, a naopak ho ohromí, jak se i lidé, kteří čelí velké devalvaci měny a nic nemají, umí radovat z maličkostí a užívat si život. Latinská Amerika mu velmi rychle přirostla k srdci a už teď plánuje, že na magistrovi pojede do Mexika.

Fotogalerie:

Na treku v chilském národním parku Torres del Paine.
Argentinský ledovec Perito Moreno.
Student fakulty sportovních studií a pedagogické fakulty strávil tři týdny dobrovolničením na pobřeží a ve volném čase se učil surfovat.
Na poušti Atacama student dokonce snowboardoval na písečných dunách.

Hlavní novinky