Přejít na hlavní obsah

Projekt pomáhá budoucím personalistům s praxí

AnotacePersonalistikaChybí nám praxe. Tak si čas od času postesknou studenti některých vysokoškolských oborů. Zdaleka ne každý si však řekne, že s tím něco udělá. Třeba jako skupinka studentek sociální politiky a sociální práce na Fakultě sociálních studií, které na jaře zahájily projekt Personalistika prakticky a v tomto semestru v něm v rozšířené podobě pokračují.

Co má studentům přinést? „Chtěli jsme především obohatit naše studium o větší množství praktických zkušeností. Studium personálního managementu nemá ještě na fakultě tak dlouhou historii a není úplně propojeno s praxí, takže o spojení teoretické a praktické části studia teď usilujeme my,“ vysvětlila projektová manažerka Petra Štefková.

Akce má podobu šesti tematických setkání s odborníky z různých firem, kteří zájemcům o problematiku tzv. řízení lidských zdrojů předávají svoje zkušenosti. Během celého podzimního semestru se studenti od lidí, kteří v oboru denně pracují, dozvědí víc informací o tématech, jako jsou kompenzace a odměňování pracovníků, jak vypadá nábor zaměstnanců u personální agentury či soukromé firmy nebo jak funguje personální management v instituci, jako je Masarykova univerzita. „Účastníci setkání mají možnost ptát se odborníků na to, co je zajímá, a navazovat tolik potřebné kontakty. Pokud tomu bude přednášející otevřený, lze u něj dokonce psát diplomové práce,“ podotkla Štefková.

Informace můžou zájemci o obor čerpat i na webových stránkách studentského spolku. Na webové adrese www.personalistika.webnode.cz se objevují zápisky z jednotlivých přednášek i aktuality z oblasti řízení lidských zdrojů a personálního managementu. Pomalu už se chystá také jarní pokračování celého projektu.

Studenti mají na seminářích možnost ptát se na to, co je zajímá a sbírat nové kontakty. Foto: Martin Kopáček.
Studenti mají na seminářích možnost ptát se na to, co je zajímá a sbírat nové kontakty. Foto: Martin Kopáček.

Série kurzů, která se koná tento semestr, pomůže s poznáváním praxe v oboru a dá i tipy, jak postupovat při příjímacím řízení. Podle Evy Petrželkové, která zodpovídá za metodické řízení personální a mzdové agendy na Masarykově univerzitě a zasedá ve výběrových komisích, které rozhodují o přijetí nových zaměstnanců na univerzitu, mají podobné projekty svoji cenu. „I když se už dnes uchazeči o zaměstnání na pohovory připravují, pořád se nám stává, že někdy přijdou, aniž by se alespoň podívali na webové stránky univerzity, a berou to tak, že buď jim to vyjde, nebo ne,“ popsala Petrželková a dodala, že právě projekty, jako je Personalistika prakticky, mohou uchazeče o zaměstnání inspirovat v tom, jak se správně připravit třeba na přijímací pohovor. Najít si pracovní místo dnes totiž nemusí být jednoduché. „Zvlášť v poslední v době, kdy mnoho lidí přichází o práci a při konkurzech i já cítím, jak je pro mnohé uchazeče potřeba v nich uspět existenční záležitostí,“ podotkla Petrželková.

Hlavní novinky