Přejít na hlavní obsah

Ve Skotsku zažijete všechna roční období během dne

Když si student právnické fakulty Václav Kočařík vybíral, kam pojede na Erasmus, rozhodoval se mezi univerzitou v Glasgow nebo na Kanárských ostrovech. Nakonec si vybral tu v Glasgow, která se řadí mezi TOP 100 univerzit světa. A rozhodně toho nelituje.

Student právnické fakulty Václav Kočařík studoval semestr na University of Glasgow.

Skotská University of Glasgow patří, co se práva týká, mezi nejlepší v Británii. Studijní pohoda proto Václava ve škole nečekala, výuku měl navíc společnou s místními studenty, takže si musel zvykat také na silný místní přízvuk, kvůli kterému prvních pár týdnů nikomu nerozuměl.

Ve škole měl zapsané čtyři předměty – mezinárodní právo veřejné, právo Evropské unie, závazky a právo obchodních korporací. „Všechny mě bavily a byly zajímavé, ale výuka byla o dost jiná, než jsem byl zvyklý. Učitelé se snažili, aby studenti pochopili podstatu věci, nejde jim o učení látky nazpaměť. Hodně jsme proto četli, dělali různá cvičení a psali eseje, abychom problematice porozuměli do hloubky. Podobně vypadaly i zkoušky. Místo zkoušení z teorie jsme měli 24 hodin na odevzdání eseje. Mohli jsme sice používat jakékoliv zdroje, ale jednoduché to rozhodně nebylo,“ přibližuje student.

Kromě předmětů na britské univerzitě měl ještě zapsaných dalších šest předmětů na Masarykově univerzitě. Ty si v rámci individuálního studijního plánu dodělával ještě i o letních prázdninách v Brně. Po skončení náročného semestru má teď, v posledním ročníku studia, většinu předmětů hotovou a zbývá mu už jen dopsat diplomovou práci a udělat státnice.

Sever Skotska v pronajaté dodávce

Je ale velmi rád, že před ukončením studia stihl ještě vyjet do zahraničí a nejraději by jel ještě jednou. „Byl to nezapomenutelný zážitek, potkal jsem tam spoustu nových lidí, a navíc ta skotská příroda, prostě nádhera. Spolu s dalšími zahraničními studenty jsme si na konci Erasmu pronajali na týden dodávku a procestovali jsme sever Skotska. Celou dobu jsme byli v přírodě, viděli jsme papuchalky a stihli jsme zdolat i nejvyšší horu Anglie, kde byl v květnu na vrcholu ještě sníh. Ve Skotsku ale i bez horské turistiky není proměnlivé počasí nic neobvyklého. Minimálně jednou denně, někdy i víckrát, zažijete zimu, vítr, déšť i prosluněné nebe bez mraků. Musíte si zvyknout,“ říká student.

Spolu se svými zahraničními spolužáky procestoval Václav sever Skotska v dodávce.

Reprezentace v mezinárodní arbitráži

Studijní pobyt ve Skotsku ale nebyl pro Václava Kočaříka poslední zahraniční zkušeností zprostředkovanou Masarykovou univerzitou. Na začátku tohoto akademického roku ho totiž právnická fakulta vybrala do svého reprezentačního týmu pro nejprestižnější soutěž v oboru mezinárodní obchodní arbitráže na světě – Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot neboli Vis Moot, které se letos zúčastnilo 379 univerzit z 89 zemí světa.

V rámci přípravy na soutěž se Václav spolu s dalšími třemi spolužáky zúčastnili i přípravných soutěží v Německu, Srbsku a ve Francii, kde obsadili 8. místo. V dubnovém finále soutěže ve Vídni sice nepostoupili do závěrečného kola, ale Václavovi dala soutěž spoustu zkušeností i znalostí, které se mu nyní hodí při psaní diplomové práce. Zahraniční pobyt na britské univerzitě a účast ve Vis Mootu zúročil Václav i při hledání a získání práce se zaměřením na arbitráže. Pracuje nyní v renomované české advokátní kanceláři.

„Erasmus mi určitě pomohl vylepšit životopis, University of Glasgow je prestižní vysoká škola. Jsem moc rád, že kromě spousty přátel mi právě studijní pobyt pomohl také na začátku kariéry a že jsem našel zaměstnání, kde jsem nyní opravdu spokojený. Je to zajímavá práce a máme dobrý kolektiv, co ještě víc na začátku kariéry chtít?“ směje se student.

Studenti Právnické fakulty MU se zúčastnili prestižní soutěže v oboru mezinárodní obchodní arbitráže Vis Moot.

Hlavní novinky