Přejít na hlavní obsah

Seriál dobrovolníci: "Dobrovolnictví je přirozenou součástí života"

ImageLucie Ťoková (24) má dokončené bakalářské studium sociální pedagogiky, v současnosti si dálkově dodělává navazující magisterské studium sociální pedagogiky a prezenčně studuje speciální pedagogiku a rodinnou výchovu.

V jaké organizaci pracuješ? Co všechno tvoje práce obnáší?

V současné době jsem v podstatě dobrovolník „na volné noze“, pomáhám totiž kamarádce s projektem, který si ona sama vymyslela, sama si na něj shání peníze a který funguje pod záštitou Nadace Jana Pivečky. Projekt je určen pro mládež z dětských domovů ze Zlínského kraje, zaměřuje se na praktické věci, které upotřebí po odchodu do samostatného života. Skládá se ze dvou částí: jednak vytváříme tzv. Slabikář Atd., což je brožurka, ve které jsou obsaženy základní informace týkající se například bydlení nebo vyřizování dokladů, jednak organizujeme třídenní Seminář Atd., kde si každý projde simulovaným pracovním pohovorem vedeným profesionálním personalistou, zkusí si vyhledat bydlení na internetu nebo si založit e-mailovou schránku. Další části Semináře se zaměřují na sebepoznání a komunikaci s úřady.

Jak jsi se o možnosti pracovat jako dobrovolník dozvěděla?
O této činnosti jsem se dozvěděla prostřednictvím článku v novinách. O problematiku přípravy mládeže z dětských domovů na odchod do samostatného života jsem se začala zajímat při psaní své bakalářské práce. Tato oblast je ve spoustě dětských domovů celkem zanedbávaná, proto mě potěšilo, že se budu moci podílet na projektu, který těmto lidem aspoň trochu pomůže.

Image
Dobrovolnictví je přirozenou součástí života dodává energii a přináší zajímavé zkušenosti. Foto: Ondřej Ženka.

Proč právě mládež z dětských domovů?
Pro mě je dobrovolnictví přirozenou součástí života, za pět let jsem prošla už několika organizacemi, ale v současné době mě právě díky praxi v dětském domově a bakalářské práci zaujala tato oblast. Ty děcka to nemají vůbec lehké, při odchodu dostanou většinou jen nějaké materiální věci v hodnotě do patnácti tisíc korun. Přijde mi hrozně důležité těmto lidem nějak pomoci. Navíc jako student mám spoustu volného času, tak proč ho nějak smysluplně nevyplnit? I když je pravda, že mi příprava tohoto projektu zase tak moc času nezabere.

Proč by se podle tebe měli studenti o dobrovolnictví zajímat? Co ti práce přináší?
Celkem těžká otázka. Já to beru tak, že si žiju „jako prase v žitě“ a ani se nemusím moc snažit. Ale někteří to štěstí bohužel nemají a to mně přijde nespravedlivé. Mně připadá hrozně fajn být dobrovolníkem, dělat něco ne kvůli penězům, ale proto, že chci někomu pomoci a být přitom přesvědčená, že můžu změnit něco k lepšímu.
Pro většinu neziskových organizací je činnost dobrovolníků naprosto nezbytná, protože jejich finanční situace nebývá vždycky nejrůžovější. Naopak dobrovolníci získají neobyčejné zkušenosti a mně ta moje činnost navíc dodává energii a sílu bojovat proti věcem, o kterých si myslím, že nejsou správné.

Hlavní novinky