Přejít na hlavní obsah

Erasmus v Turecku mi změnil všechny budoucí plány

Město, kam pojede na Erasmus, si student Martin Pavlík vybral trochu netradičně – z letadla. Istanbulská metropole z ptačí perspektivy ho natolik zaujala, že si hned začal zjišťovat, jestli tam může díky MUNI vyjet. O dva měsíce později už měl podanou přihlášku na místní univerzitu.

Martin Pavlík studuje na fakultě sociálních studií žurnalistiku a politologii.

Že je mu blízkovýchodní kultura velmi sympatická, zjistil už loni v lednu při výletu do Jordánska. Tehdy si během pětihodinového letu „shora“ prohlédl trasu, kterou nakonec cestou na Erasmus viděl „zdola“. Do Turecka se totiž rozhodl jet vlakem. Téměř dva tisíce kilometrů dlouhá jízda po železnici s přestupy v Budapešti a Bukurešti mu zabrala přes pět dní.

„Jet do Istanbulu vlakem byl jeden z mých nejlepších nápadů. Viděl jsem část Evropy, kterou jsem doteď ještě nenavštívil, a poznal jsem úžasné lidi. Všichni, kteří jsme jeli do Istanbulu vlakem, jsme spolu seděli celou cestu v jednom vagonu, takže jsme si povídali od rána do večera. Byli jsme jako rodina,“ vzpomíná student, který na fakultě sociálních studií studuje žurnalistiku a politologii.

Náročnější začátky, o to lepší konec 

I když Martin věděl, že začátky nebudou jednoduché a že možná zažije kulturní šok, stejně se tomu nevyhnul. První měsíc pro něj byl velmi stresující kvůli jazykové bariéře, přelidněnému městu, byrokracii, nefungující dopravě i kvůli pocitu samoty, protože v cizím městě nikoho neznal. Postupně se ale všechno začalo měnit a teď, těsně před odjezdem domů, vidí věci úplně jinak.

„Nikdy jsem nechápal své spolužáky, kteří mi říkali, že jim Erasmus změnil život, že díky němu sami sebe vidí jinak, že potkali spoustu nových přátel na celý život a podobně. Ale teď říkám stejné klišoidní věci jako oni. A vlastně se mi vůbec nechce vracet domů. Celý semestr utekl jako voda, a ani jsem si nestihl
užít tohle úžasné město. Čtyři měsíce jsou málo. Takže se sem možná vrátím na stáž,“ zvažuje student.

Na stáž se ale nechce vracet jen proto, že mu Istanbul přirostl k srdci. Díky výuce na Istanbul Bilgi University a předmětu Issues in Migration totiž zjistil, že ho velmi zajímá tematika migrace a že by se na ni chtěl v budoucnu specializovat. A tak ještě během Erasmu v Turecku začal přemýšlet, že by jel do Dánska vystudovat
jeden z mála programů, který se zaměřuje na tuto oblast. Součástí studijního programu je i semestrální stáž.

„A Istanbul je jedno z nejlepších míst, kde takovou stáž absolvovat, díky jeho poloze na křižovatce Evropy a Asie. Tematika migrace je pro mě nesmírně zajímavá a vůbec bych se k ní nedostal, nebýt místní univerzity, kde učí skvělí učitelé, na kterých je vidět, že svým tématům opravdu rozumí. Jsem moc rád, že jsem si vybral Turecko. Splnilo to mnohem víc, než jsem očekával. Nejen že jsem poznal úplně odlišnou kulturu, ale taky mě to nasměrovalo úplně jinam, než bych řekl,“ přibližuje student.

Kromě výuky, která je prý na velmi srovnatelné úrovni s tou naší, studenta oslovil celý blízkovýchodní region a místní kultura. Po skončení studijního pobytu tak plánuje
projet jih a jihovýchod Turecka a poté spolu se spolužačkou z Německa vyrazit na týden do sousedního Iráku. Původně uvažoval i o Sýrii, kterou by taky rád blíže poznal, v současné době tam ale nelze cestovat bez průvodce. Student politologie a žurnalistiky ale věří, že se tam jednou taky podívá, stejně jako do dalších zemí regionu.

Na to, jaký měl Martin Erasmus, se můžete podívat v reels na instagramovém účtu Do světa s MUNI.

 

Hlavní novinky