Přejít na hlavní obsah

Studenti MUNI vytvořili aplikaci pro daňová přiznání

Webovou aplikaci zjednodušující přiznávání daní na Slovensku letos spustili tři studenti Masarykovy univerzity. Na projektu začali pracovat díky setkání na kolaudační party informatiků. 

Martin Konšel, Daniel Rozehnal a Tomáš Falešník.

Martin Konšel studuje podnikovou ekonomiku a management na ekonomicko-správní fakultě. Daniel Rozehnal a Tomáš Falešník jsou studenty programování a vývoje aplikací na fakultě informatiky. Souhra okolností je loni v září svedla dohromady a nyní jsou rovnocennými partnery ve vlastním projektu s názvem epriznanie.sk. V něm využili svých dosavadních znalostí a přinesl jim rovněž řadu cenných zkušeností a úspěšný start do profesního života. „Hlavně však vzniklo přátelství,“ shodují se studenti.

Zmíněná webová aplikace umí zjednodušit slovenským občanům daňové přiznání, a to jak těm, kteří mají příjmy jen ze zaměstnání, tak i živnostníkům. Klienti za menší poplatek vyplní na webu potřebné údaje a aplikace pak vytvoří dokumenty, které je nutné dodat finanční správě. Formulář je velmi jednoduchý a má u téměř všech vstupů infobox. Navíc aplikace podle zadávaných údajů rozhodne, zda je třeba odevzdat typ A či B daňového přiznání. „Přílišná profesionalita není za nás nutná. Zapište stav pohledávek k 31. 12., to zní složitě. Stačí říct: sečti neuhrazené faktury ke konci roku,“ přibližuje přívětivost aplikace Martin. Pro maximální komfort studenti závěrem připojují i podrobný popis kroků, které musí klient sám po vyplnění formuláře podniknout.

Zrod myšlenky
Původní nápad na tuto konkrétní aktivitu vzešel od Martina, který chce lidem ulehčit život s daněmi. „Nemám rád neefektivitu a to, když chybí automatizace tam, kde může být. Viděl jsem, že jde udělat něco, co vykoná stejnou práci jako účetní,“ říká student podnikové ekonomiky, který se sám zabývá daněmi a účetnictvím.

Jako své působiště si pak začínající podnikatelé zvolili Slovensko, protože tam podle jejich slov mohou dodat přidanou hodnotu. „Za mě by měl být princip takový, že průměrný člověk je schopen si daňové přiznání vyplnit sám. Daňový poradce je až pro firmy nebo pro složité případy. Já bych to ale na Slovensku tím, jak je to strukturované, sám nezvládl,“ komentuje další impulz vzniku projektu Martin. V potaz bral mimo jiné také saturaci trhu v Česku v této oblasti.

Navázaní spolupráce
Celý příběh začal v polovině září minulého roku na kolaudační party informatiků, kam dorazil i Martin. „Ptal jsem se tam, jak dlouho by trvalo, kdybych chtěl předat informace od klientů do políček, a z toho vytvořit PDF a XML soubor.“ Dostal dvě odpovědi, jedna tvrdila, že maximálně dva dny, a druhá byla skeptičtější. „A Marťovi se líbil můj realističtější pohled na věc,“ dodává Daniel, který se tak k nápadu, jehož vývoj trval nakonec tři měsíce, připojil.

Daniel pak přivedl k projektu Tomáše. Napsal skupině svých kamarádů výzvu, že potřebuje člověka ke spolupráci. „Zrovna jsem řídil. Přítelkyně mi přečetla, co Danny píše. Ozval jsem se mu, volali jsme celou cestu a nápad se mi líbil. Setkali jsme se a dohodli. Pak jsme se potkali my všichni a teď jsme tu a s hotovým projektem,“ popisuje setkání celého týmu Tomáš.

Daniel, který je mimo jiné předsedou Studentské komory Akademického senátu fakulty informatiky, měl s Tomášem již dříve v plánu něco podniknout, ale postrádali nápad. „Jsem moc rád za to, že jsem potkal zrovna Martina. Máme na fakultě spoustu šikovných lidí, ale nepodařilo se mi narazit na člověka s nápadem a vizí. A to on měl,“ doplňuje Dan.

Z devadesáti procent je za výslednou webovou aplikací jejich práce, na výsledku se ale podílelo dalších asi osm lidí z okruhu přátel a kolegů. Ti pomáhali se zpětnou vazbou, textací nebo právními náležitostmi. „Máme kolegy z právnické fakulty, kteří nám zpracovávali veškeré právní záležitosti včetně obchodních podmínek. Vše bylo také na finální revizi u advokáta, který ale nic nemusel upravovat,“ nemůže si Martin své kolegy vynachválit.

Webové stránky jsou ve slovenštině. Po gramatické stránce s nimi vypomáhala jedna ze studentek fakulty informatiky původem ze Slovenska, Michaela Lodňanová. „Používali jsme umělou inteligenci pro překlady DeepL, kde však slovenská slovní zásoba není stále dokonalá. Finální korektura šla proto přes člověka,“ popisuje lingvistický aspekt Dan.

Martin zpracovával daňový a metodický podklad pro vznik aplikace, který kontrolovali daňoví poradci. „Interaktivní excelová tabulka se vším potřebným, kterou pro to vytvořil, byl ten nejlepší nápad. Na papíře by to zabralo řádově dvacet stran A4,“ komentuje Tomáš, který pak dalších zhruba třicet až čtyřicet hodin strávil přípravou samotné kalkulačky pro webovou aplikaci.

Tomáš programoval především backend, nastavil tak celou infrastrukturu běžící na pozadí. Daniel se věnoval frontendu – měl na starost uživatelsky přívětivý vizuál webu a také zajišťoval testování. Grafický vzhled jim obstaral externě placený grafik.

Hlavně se nevzdávat
Z informatického pohledu dnešní doba umožňuje využívat nejnovější technologie, které spoustu věcí usnadňují. Služba studentů nefunguje na fyzickém serveru, ale využívají serverless technologii. Starosti se správou serveru přenechávají největší hostingové platformě. „Tento způsob taky zajišťuje bezpečnost a rychlost vývoje,“ shodují se navzájem.

V průběhu práce na projektu zažili spoustu tíživých momentů. Potýkali se se špatně vybranou marketingovou agenturou, chybějící oficiální metodikou finanční správy pro výpočet například komplikovaného bonusu na dítě či s redesignem webovky.

„Když jsme vyřešili jeden problém a vypadalo to fajn, přišel druhý a ještě větší. Nejdůležitější věc, kterou si z celého procesu odnáším, je, že se člověk nesmí vzdávat,“ podotýká Martin.

Nejnáročnější období přišlo v prosinci, kdy se studenti od plánování přesunuli k vývoji. Trávili spolu celé víkendy – „hackathony“, jak je s nadsázkou nazývají. „Věděli jsme, že kdybychom si udělali svátky, tak to nestihneme včetně testování, bez něhož jsme to nechtěli pustit ven,“ přibližuje Dan jejich závěr roku.

Týden před Štědrým dnem „dělali dvanáctky“, někdy i víc, aby projekt dotáhli. Síly si dodávali „negativní motivací“. „Volali jsme od dopoledne až do jedné ráno. Nepovídali jsme si. Potřebovali jsme se vidět navzájem. Když vidíš, že pracuje ten druhý, musíš taky,“ říká Martin.

Přivítání nového roku pro ně bylo velmi netypické. „Čekali jsme na oficiální dokumenty slovenské finanční správy, abychom mohli zaimplementovat změny do aplikace, aby byla aktuální. V jednu ráno na Nový rok jsme se dívali, jestli to už nedodali. Vydali to až třetího,“ komentuje svůj vstup do roku 2024 Tomáš.

Těžký start
Svůj web nakonec spustili 8. ledna. Na projektu daňového přiznání odvedli celkem tisíc hodin práce. První dva týdny, kdy byl zájem o aplikaci minimální, nesli velmi těžce. První prodej proběhl po dvou dnech. „Nevěděli jsme, co si myslet. Nepokazili jsme něco? Nakonec jsme zjistili, že nízký prodej byl čistě kvůli tomu, že se o to lidé nezajímali,“ vzpomíná na start projektu Daniel.

Vše se ale obrátilo k lepšímu, a to, co doposud dokázali, považují studenti za velký úspěch. „Jsme ve fázi, kdy je zájem vynikající. Věříme, že s blížícím se deadlinem bude zájem narůstat.“

Setkávají se i s pozitivními ohlasy. „Líbí se mi, když nás lidi sdílí na svých sociálních sítích. Nejvíc nás potěšil instagramový příspěvek jedné paní, která měla jako živnost šití. Podělila se o názor, že naše appka je rychlá a super, a to přímo pár dní po jejím vydání. Tento nenucený zájem nám dodává motivaci,“ říká Dan s nadšením. Se zákazníky se snaží intenzivně komunikovat přes Smartsupp, Messenger a další kanály.

Za velkou výhodu považují svůj malý tříčlenný tým, díky němuž jsou, jak sami říkají, dynamičtí a časově flexibilní. Není pro ně problém se neustále zlepšovat. Zhruba každý týden vydávají novou verzi, v níž reagují na zpětnou vazbu od zákazníků.

Má smysl tvořit
Martin, Daniel i Tomáš vyzývají ostatní studenty k vzájemné spolupráci. „Má smysl tvořit a vytvářet hodnoty. Budování věcí nás žene dál,“ komentuje za všechny Martin.

Nyní v hlavě nepromýšlejí další nápad, cílem je stále vylepšovat stávající projekt. Další neméně důležitou prioritou pro Martina a Tomáše je dokončení bakalářského studia. Daniel právě nastoupil na magisterský program Softwarové inženýrství.

Všichni si cení toho, co jim dala do podnikání Masarykova univerzita. Tomáš povinné stáže, kterou absolvoval v rámci svého oboru. „Dalo mi to dobrý základ pro to, jak vyvíjet věci.“ Dále zmiňuje přínos předmětů specializovaných na správu projektu a předměty softwarového inženýrství. K němu se připojuje Dan: „Před výškou jsem měl jako brigádu programování. Fakulta informatiky však mé schopnosti výrazně rozvinula svou efektivní, přehlednou a praktickou výukou, která mi dává opravdu smysl.“

Tomáš i Daniel by jednoznačně doporučili Fakultu informatiky Masarykovy univerzity všem zájemcům o programování. „Vysoká škola je mimo jiné unikátní prostor pro realizaci vlastních nápadů. Také je na ní výjimečná příležitost pro networking,“ uzavírá Martin.

Slovenští studenti mají čas pro vyplnění daňového přiznání do 2. dubna 2024. Ti, kteří žádali ve speciálních případech o výjimku, musí daňové přiznání doložit do konce června.

 Autorka článku je studentka fakulty sociálních studií a členka studentské redakce Magazínu M. 

Hlavní novinky