Přejít na hlavní obsah

Poznejte svět s krátkodobými projekty Erasmus+

Dvoutýdenní nebo i kratší projekty Erasmus+ mohou pro někoho znamenat rozvíjení takzvaných měkkých dovedností a poznávání cizí kultury, pro jiného zase důležitý únik z každodenního života za navazováním nových přátelství. 

Renata Sasková s projektem Erasmus+ vyrazila do Arménie a Rumunska.

Zkrátka, každý si na nich najde něco. Třeba já jsem se v létě roku 2023 vydala na Erasmus+ rovnou dvakrát – do Arménie a Rumunska. V Arménii, v lázeňském městě Dilijan, se kromě Čechů a Slováků projektu účastnili také Arméni, Turkové, Gruzínci, Moldavci a Italové a zaměřovali jsme se na mladé lidi v podnikání. Ubytovaní jsme byli v hostelu ve starém klášteře. Ve formální části projektu jsme vedli různé diskuse a vymýšleli, jak svými podnikatelskými nápady pomáhat sociálně znevýhodněným lidem. Ve volném čase jsme se toulali po horách, povídali si o svých cestách po světě nebo hráli arménské deskové hry. Jeden celý den byl také věnovaný společnému výletu k velké chloubě Arménů, jezeru Sevan, druhému nejvýše položenému sladkovodnímu jezeru na světě. Po projektu jsme také strávili dva dny v hlavním městě Arménie, Jerevanu.

Na svůj druhý projekt jsem s českým týmem jela autobusem na sever Rumunska do vesničky Brebu. S účastníky z Rumunska, Španělska, Řecka a Maďarska jsme byli ubytovaní v dřevěných chatkách u lesa. V rámci programu jsme se věnovali sociální inkluzi a jejímu divadelnímu zobrazování. Ve volných chvílích jsme si povídali u ohně a procházeli se v přírodě. Po skončení projektu v Rumunsku jsme s českým týmem navíc strávili dva dny ve srbském Bělehradě.

Oba projekty pro mě byly vystoupením z komfortní zóny, ale po pár dnech nejistoty jsem se vždy s ostatními spřátelila a bavili jsme se jako staří známí. S mnoha z nich se stále navštěvujeme. 

Proč na krátkodobý projekt Erasmus+ 

Projekty mají za cíl zvyšovat povědomí o Evropské unii a jejích vzdělávacích programech. Podporují osobní rozvoj mladých lidí, rozvoj neformálního vzdělávání a mezinárodní spolupráci v aktivní občanské společnosti. Jsou plně hrazeny z fondů Evropské unie, takže jsou dostupné pro všechny – účastníci musí zaplatit jen vlastní cestovní pojištění a účastnický poplatek, který obvykle nečiní víc než 1 000 korun. Projekty se dělí na výměny mládeže a tréninkové kurzy. 

Zatímco výměny mládeže s věkovou hranicí většinou do 25 let jsou více o kulturní výměně, socializaci a procvičování měkkých dovedností, tréninkové kurzy jsou intenzivnější a více praktické. U obou typů projektů je ale vždy dáno téma, na které se celý projekt zaměřuje. Nejčastěji to bývá životní prostředí a péče o něj, sociální a kulturní inkluze nebo podnikání.

S kým se vydat a co zažijete

Projekty zprostředkovávají neziskové organizace, které vše zařizují. V Česku je nejznámější například European Youth Centre Břeclav (EYCB), ICM Jindřichův Hradec, Mladiinfo nebo Brno for you. Nejrůznější projekty potom sdílí například různé Facebookové skupiny. „Důvod, proč to děláme, je stejný jako motto celého programu Erasmus+ – “Changing lives, opening minds”. Protože skutečně otevírá mysl a mění životy. Je ale těžké popsat kouzlo Erasmu+ těm, kteří ho ještě nezažili,“ zhodnotila ředitelka EYCB Jana Parolková.

Neziskové organizace vybrané účastníky vyšlou za pořadateli na vybraný hostel, penzion nebo ubytovnu. Tam se setkají lidé z různých zemí, u výměn mládeže většinou pět až šest lidí z pěti až šesti zemí. Každý den je nabitý bohatým programem se vzdělávacími workshopy, poznávacími hrami nebo výlety do okolí. Večery jsou většinou volné, některé se zaměřují na kulturní výměnu a jejich součást tvoří ochutnávka jídla z každé účastnické země a prezentace zemí. U tréninkových kurzů se účastníci do tvorby programu více zapojují a mají za úkol udělat z projektu více výstupů, u výměny mládeže se od účastníků vyžaduje například jen propagace projektů Erasmus+ na sociálních sítích nebo prezentace pro přátele či školu po skončení projektu.

Společné večeře.

Kdy a kam

Nabídka destinací, kam můžete vycestovat, je vždy nejširší na jaře a v létě, nejčastěji se v databázích objevuje například Rumunsko, Turecko, Bulharsko nebo Polsko. O prázdninách jsou ale zároveň projekty u studentů nejoblíbenější, proto je těžší se na ně dostat. Přes jaro sice jako studenti zameškáte výuku, ale občas to nemusí být na škodu. Odpočinete si, zdokonalíte se v jazyce a osvojíte si jiné znalosti a dovednosti, než vám zaručuje vaše studium.

Pokud jste včas splnili všechny zkoušky, na projekt můžete vyjet i na konci zkouškového období.

Erasmus+ očima účastníků

Michael Jemelka, Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy (projekty v Estonsku, Maďarsku, Rumunsku, Portugalsku a Litvě)
Erasmus+ projekty beru vždy jako příležitost k tomu poznat víc sám sebe, je to výstup z komfortní zóny, po kterém se člověk nejvíce posune a naučí novým věcem. Mimo to je to také příležitost procestovat a poznat svět trochu jinak, než je zvykem.

Nela Knápková, Trivis, Střední škola veřejnoprávní v Brně (projekty ve Španělsku, Rumunsku a v Litvě)
Pro mě byly projekty Erasmus+ úplně novými, vzrušujícími zážitky. Odjela jsem do cizí země s cizími lidmi a teď mám spoustu skvělých kamarádů po celém světě. 

Nelly Oravská (projekty v Portugalsku a Chorvatsku)
Na otázku Proč bych se měl/a zúčastnit Erasmus + projektu? bych nedokázala odpovědět pouze jednou větou. Mým primárním cílem výjezdu na projekt bylo zlepšit se v angličtině, ale to jsem ještě nevěděla, že se nejen zdokonalím v komunikaci v cizím jazyce, ale že se naučím především samostatnosti, setkám se s několika zajímavými lidmi a získám přátele na celý život. 
Erasmus + projekt není jen o vzdělávání, ale je to především o navazování přátelství. Získáte přehled o mezilidských vztazích v jiných zemích, povědomí o jejich kultuře, zvycích a celkově o jejich způsobu života. Sama jsem byla překvapená, jak moc se náš český způsob života liší od jiných národností, ale nebyla to žádná překážka, právě naopak. Poznávali jsme navzájem místní tance, hry, ochutnávali národní jídla a dokonce jsme se učili i základní slovíčka z cizích jazyků.

Petr Přívratský, student Marketingu na Newton University v Praze (projekty v Polsku, Rumunsku a Turecku)
Erasmus+ projekty jsou dokonalým spojením příjemného s užitečným. Je to skvělá příležitost získat znalosti a dovednosti v tématech, která jsou aktuální pro mladou generaci, a u toho poznat stejně smýšlející super lidi z celé Evropy a okolních zemí. K tomu všemu si člověk odnese spoustu zábavy, nezapomenutelných zážitků a ještě se přiučí anglicky.

Viktoria Klocháňová, Střední škola zdravotnická v Plzni
(projekt v Nizozemsku)
Erasmus+. Tento název skrývá mnoho. Já jsem to zjistila zhruba před dvěma týdny. Zúčastnila jsem se APV projektu Creative Crossroads v nizozemském Ommenu a jedním slovem to bylo úžasné. Jela jsem tam spíše s obavami, které se ukázaly jako zcela zbytečné. Profesionální a přátelský přístup mi celé místo proměnily v nezapomenutelný zážitek, a to jsem tam byla pouhé čtyři dny. Už se nemůžu dočkat, až se zase zpět do Ommenu vrátím a poznám spoustu nových lidí. Pokud kdokoliv má možnost na projekt Erasmus+ vyjet, neváhejte a jeďte! Načerpáte zkušenosti a najdete nejen mnoho kamarádů z různých států, ale třeba také sami sebe, jako já v tomto případě.

Autorka článku je studentkou fakulty sociálních studií a členkou studentské redakce Magazínu M. 

Hlavní novinky