Přejít na hlavní obsah

Majáles i letos přivítal tisíce studentů

Festival Majáles, jarní studentský svátek, uplynulou sobotu opět roztančil celé Brno a jeho univerzity. Studenty alespoň na okamžik přiměl uvolnit se od stresu ze zkoušek.

Rok se s rokem sešel a na náměstí Svobody se opět už v dopoledních hodinách shromažďují studenti všech brněnských univerzit. Celé náměstí hraje barvami – od zelených mikin MENDELU, přes žlutá trička VETUNI až po modré odznáčky a vlajky MUNI. K těm, kteří ještě nemají na tváři modrou barvou namalované písmeno M, přibíhají slečny s košíky a symbol jim dokreslí. 

Když do centra přijíždí první nazdobené univerzitní vozy s DJ pulty, studenti se řadí do průvodu. Pomalým krokem se za doprovodu kapel, které si každý královský pár za univerzitu vylosoval, dav posunuje z náměstí Svobody na Dominikánské náměstí. Z MUNI vozu se ozývají písně skupiny Mirai, vlévající studentům novou energii do žil. Na voze dav povzbuzují svým živelným tancem Anežka a Martin, král a královna za MUNI. večer se dozví, jestli si z Majálesu odvezou královské korunky za celé Brno. Do rytmu se pohybují i mažoretky v čele průvodu za vozem MUNI. Slunce svítí a všichni se usmívají, když příjemnou atmosféru umocní píseň Summer Love. 

Když se dav přesunuje na Šilingrovo náměstí, Mirai dav roztančí songem Žijeme len raz. Ulice jindy plná aut se plní studenty v barvách svých univerzit. Zatímco se průvod přibližuje k cíli, pozorují ho z balkonků a oken obyvatelé centra města.  

Studenti MUNI mají na tvářích namalované písmeno M.

Když průvod kolem poledne přichází k Výstavišti a kapely odehrají ve vozech své závěrečné písně, studenti se postupně v rozsáhlém areálu rozutečou do všech stran. Než začnou na všech třech jevištích první koncerty, účastníci Majálesu navštěvují stánky s jídlem a pitím, nejrůznější venkovní atrakce a stanoviště univerzit. Spousta lidí se točí okolo zóny Mendelovy univerzity, kde si lze vyzkoušet podojit gumovou krávu nebo si pomocí vody se saponátem a propan-butanu na moment zapálit ruce.   

V MUNI zóně je ta plno. Spolky z jednotlivých fakult si připravily nejrůznější aktivity. U stánku fakulty sociálních studií se přiřazují kartičky hlav států k vlajkám, u pedagogické fakulty se hází obručí na krk umělého koně a lékařská fakulta nabízí možnost zopakovat si základy první pomoci. Nebojí se ani vážnějších témat – organizace studentů medicíny IFMSA nabádá vyzkoušet si kontrolu možných bulek na prsou a varlatech. “Myslím, že je dobré mít na Majálesu kromě zábavy taky vzdělávací prvky. Bylo zajímavé si tyto důležité hmaty vyzkoušet,” hodnotí student žurnalistiky z fakulty sociálních studií Jakub Holler.  

Po jedné hodině odpolední se jak z rapové, tak z hlavní i Rádio Krokodýl stage ozývají první hudební vystoupení. Přicházejí stovky návštěvníků nejrůznějšího věku, aby si zavzpomínali na písničky Jaroslava Uhlíře z pohádek jako Ať žijí duchové! nebo Lotrando a Zubejda. V dalších hodinách na hlavním jevišti koncertují Sofian Medjmedj, Ben Cristovao nebo Ewa Farna. Na jevišti města Brna dělají hluk rockové skupiny Wohnout, Vypsaná fixa a Horkýže slíže, na rapové Velo stage si publikum užívá koncertů rapperů Gleba a PTK. 

V přestávkách mezi hudebními představeními oživují atmosféru královské družiny univerzit svými tanečními vystoupeními. MUNI v čele s králem a královnou si zvolila téma Divoký západ, v jehož duchu se drží i vystoupení. „Bylo neuvěřitelné vidět tolik lidí bavit se a slavit. Když jsme vystoupili na pódium, byl to pocit nepopsatelné euforie,“ říká studentka pedagogické fakulty a členka královské družiny Michaela Macháčková.  

MUNI, to je Divoký západ a country.

Po sedmé hodině odpolední se na pódium vrací králové a královny všech univerzit, aby aby došlo k vyhlášení krále a královny za celý Brněnský Majáles. Úvodní řeč pronáší primátorka Brna Markéta Vaňková, náměstek hejtmana Jiří Crha i prorektorka MUNI Šárka Pospíšilová. Davy netrpělivě čekají na konečný rozsudek a hloučky zelených, červených i modrých mikin hlasitě podporují své zástupce.  

„Novou královnou Majálesu je Sára z VETUNI a Jirka z VUT,“ ozve se postupně z pódia za hlasitého potlesku studentů. Lonští vládci Paťa a Peťas předají svým následovníkům korunky a primátorka jim svěří velký klíč od města Brna. „Věřím, že i přesto, že nám o chlup utekla majálesová korunka, naše prvotní předsevzetí přinést ducha majálesových aktivit do povědomí širšího okruhu lidí se splnilo. A o tom to všechno je,“ hodnotí královna za MUNI Anežka Štrbová. 

Po vyvrcholení královských cest pokračuje oslavný program koncerty Mikolase Josefa či skupin Mirai a Chinaski. Spousta studentů míří svůj majálesový zážitek zakončit také s rappery Calinem a Viktorem Sheenem. 

„Majáles končí, ale zážitky v nás budou určitě ještě dlouho. Jsem moc rád, že jsem do toho šel, potkal jsem spoustu nových lidí, které jsem si hodně oblíbil a které budu chtít určitě potkávat i nadále mimo Majáles,“ hodnotí sobotní atmosféru Martin Tokoš, adept na krále za MUNI.   

„A že jsme koruny nepřinesli na MUNI? Nevadí. V úterý máme totiž ještě vyhlášení nejlepších družin, a tam snad naše prvenství z minulého roku obhájíme. A příští rok se snad i nějaká ta majálesová koruna na MUNI zas vrátí.” 

Autorkou článku je studentka fakulty sociálních studií a členka studentské redakce Magazínu M. 

Fotogalerie:

 

Hlavní novinky