Přejít na hlavní obsah

Kondom za cigaretu, ale i protikuřácké omalovánky

AnotaceSmokeFreeBrněnská Smoke Free Party & Smoke Free Days, akce mediků z mezinárodní organizace IFMSA, která upozorňuje na škodlivost kouření, už má svou několikaletou tradici. Její organizátoři z řad studentů z Lékařské fakulty MU se ale nespokojili jen s tím, aby oslovovali české vysokoškoláky jako dříve. Díky finanční podpoře Evropské komise dodali letos akci evropský rozměr a zapojili do ní více zemí. Navíc ji rozložili do několika dnů podle oslovovaných cílových skupin – o škodlivosti kouření se tak dozvěděly děti na všech stupních vzdělávání včetně těch z mateřských škol.


„Trendem posledních let je klesající věková hranice pro preventivní programy. Inspirovali jsme se proto v Ústavu preventivní péče Lékařské fakulty MU, kde nám profesorka Hrubá říkala, že třeba o obezitě je dobré začít mluvit už v mateřské školce. U tabáku to ještě asi nikoho nenapadlo, ale my jsme si řekli, proč to nevyzkoušet,“ uvádí mezinárodní koordinátor celé akce, student Jan Kocanda.

Brněnští medici brojili proti tabáku i ve vstupní hale Univerzitního kampusu Bohunice. Každý si tam mohl nechat změřit obsah oxidu uhelnatého v dechu. Foto: Martin Prýmek.
Brněnští medici brojili proti tabáku i ve vstupní hale Univerzitního kampusu Bohunice. Každý si tam mohl nechat změřit obsah oxidu uhelnatého v dechu. Foto: Martin Prýmek.

Do mateřských škol vyrazili studenti s originálními hrami a vtipnými omalovánkami, na základní školy s preventivními přednáškami, do ulic s  měřiči oxidu uhelnatého v dechu a s nabídkou výměny kondomu za cigaretu. „To vše bylo hlavní náplní programu, který vyvrcholil velkou Smoke Free Party, večírkem určeným převážně pro vysokoškoláky, kteří chtějí ukázat, že se dokážou skvěle bavit i bez cigaret,“ popisuje student Andrej Černý, který měl na starosti českou část programu, jež se uskutečnila na začátku října.

SmokeFreeDay

S podobnými typy aktivit se ale mohli lidé setkat i v dalších šesti evropských zemích. Třeba v blízkém Rakousku, Polsku nebo na Slovensku, ale i v Řecku, Rumunsku či Litvě. „Zapojily se země, kde není zákonem zakázané kouření například v restauracích, kde nemají dostatek preventivních programů a kde vlády špatně potlačují reklamy tabákových koncernů,“ vysvětlil výběr Kocanda.

SmokeFreeDay

Na přípravě akce se ale nepodíleli jen studenti lékařské fakulty. Svojí troškou přispěli i studenti z Fakulty sociálních studií MU. Natočili televizní spot, o jehož vysílání projevila zájem i MTV. „Ústřední myšlenkou klipu, který jsme natáčeli v jednom z brněnských barů, je ukázat, že kouření může zabíjet nejen vás jako kuřáka, ale také lidi ve vašem okolí. Jeho heslem tedy je: Zastřelil jsi už někdy člověka?“ vysvětluje Filip Ščotka z audiovizuální skupiny SMyK, která spot vytvořila. Najít ho lze na webové adrese

.

Na celoevropskou akci studenti získali od Evropské komise celkem 22  tisíc eur, nemálo ale také přispěli další sponzoři. Ve všech sedmi zemích se do přípravy projektu zapojilo dohromady přes šest stovek studentů, kteří v průběhu května až října připravili na 50 různých akcí. Před zahájením Smoke Free Party & Smoke Free Days organizátoři odhadovali, že svou kampaní zasáhnou více než 40 tisíc lidí.

Hlavní novinky