Přejít na hlavní obsah

Zahraniční studenti pomáhali na hradě Hartenberg

Že Erasmus neznamená jen nepřetržitou sérii večírků, o tom se přesvědčila skupinka zahraničních studentů z Masarykovy univerzity. International Student Club Brno (ISC) pro ně přichystal na začátku října víkendovou akci na hradě Hartenberg v Krušných horách, kde pomohli s úklidem lesoparku a společně s místní dobrovolnickou organizací zorganizovali strašidelný večer pro děti.

Netradiční akci naplánovala Irena Pajerová, která na Hartenbergu pomáhala už v létě. Místo se jí tak zalíbilo, že se jako dobrovolnice chtěla vrátit. A jako členku ISC ji napadlo vzít s sebou pár dalších studentů z jiných koutů světa. „Byla to naše první akce v rámci Social Erasmus, tedy z oblasti dobrovolnictví nebo ekologické a vzdělávací aktivity. Takže je to něco jiného než jen výlety a večírky,“ říká Pajerová.

Během pátečního a sobotního dopoledne studenti uklidili nádvoří hradu, kde se večer konalo Hartenberské strašení pro několik set dětí. Ani při této události nezůstali studenti stranou, připravili si masky a večer strávili v kůži strašidel. Procvičili si i češtinu. „Říkala jsem dětem, aby mě objaly, že je potom pustím dál. Asi jsem měla dobrou výslovnost, protože mě objaly všechny,“ vypráví Karen Wang, studentka mezinárodních vztahů a sociologie z Číny. I přes jazykovou bariéru si cizinci s  místními obyvateli padli do oka a dokonce si vysloužili pozvání na domácí zabijačku.

Jako dobrovolníci si mohli také zasadit vlastní kámen do kaple sv. Tří králů. „Byla jsem první dobrovolnicí z Číny, která pomáhala na Hartenbergu. Je to pro mě čest, mít vlastní kámen na hradě,“ říká Wang.

Hlavní novinky