Přejít na hlavní obsah

Nebojte se zkouškového

AnotaceZkouskoveObdobi
Měsíc před zkouškou: Medici se učí, právníci paří. Týden před zkouškou: Medici opakují, právníci paří. Večer před zkouškou: Medici jdou spát, právníci hledají skripta. Hodina před zkouškou: Medici v klidu čekají na zkoušku, právníci se modlí. A v nebi si povídá Bůh se svatým Petrem: „Modlí, říkáš? Tak jim tu zkoušku dáme…“

Kdyby to fungovalo takhle, asi by o zkouškovém místo knihoven a studoven bylo rušno právě v kostele. I když u kdekterého studenta jistě přijde i na modlení, je lepší si výsledek zkoušky pojistit i nějakými těmi znalostmi v paměti.

Z čeho ses učil?
Než si sednete k učení, měli byste mít především z čeho studovat. Projděte si studijní materiály v ISu, sežeňte si povinnou literaturu ze sylabu a setřete prach ze zápisků z přednášek. Žádné nemáte? Nevadí, třeba vám je půjčí spolužák. Dokonce ani tehdy, když je na tom stejně jako vy, nemusíte ještě zoufat. Možná nějaký lidumil vložil svoje poznámky do poskytovny. Najdete ji ve studijních materiálech v ISu a můžete v ní procházet soubory i z předchozích semestrů.

Pomoci mohou také neoficiální dokumentové servery http://muny.cz/, kde visí nejrůznější materiály ze sedmi fakult Masarykovy univerzity. Užitečné zdroje můžete najít i na Elportálu:http://is.muni.cz/elportal/

ZkouskoveObdobi

Vyplatí se také poptat se starších kolegů, jak zkouška probíhá a z čeho se učili oni. Neberte ale jejich rady jako dogma, spíše jako tip. Nejenže každému vyhovuje jiný studijní materiál, ale také se toho od doby, kdy zkoušku dělali oni, mohlo hodně změnit.

Kafe, čokoláda a jdu na to
Když už se máte z čeho učit, nic vám nebrání začít. Učit byste se měli v takových podmínkách, ve kterých se cítíte dobře a nebude vás rozptylovat, že máte hlad nebo je vám zima. Dobré je učení dopředu naplánovat. Dávejte si pozor, abyste správně střídali předměty. Učit se francouzsky hned po hodině angličtiny není nejlepší nápad. „Důležité jsou taky pravidelné přestávky, protože pozornost se časem snižuje. Po hodině učení by si člověk měl dát pauzu a vypnout, nedělat nic, co by vyžadovalo pozornost, aby si odpočinul od psychické zátěže,“ říká Pavla Prokopová, konzultantka z Poradenského centra Masarykovy univerzity. „Je dobré si na konci učivo shrnout a odpovědět na otázky. A taky pomáhá, když si naplánujete něco za odměnu,“ dodává Prokopová.

Styl učení je ale dost individuální a někomu dokonce vyhovuje pokaždé něco jiného. „Někdy potřebuju ticho, někdy si pouštím hudbu. Každopádně si dávám pravidelné přestávky,“ říká Bronislav Farkač, student prvního ročníku z fakulty sociálních studií. „Snažím se učit už v průběhu semestru, protože jsem slyšel, že se to v lednu dá těžko stihnout,“ dodává. „Já potřebuju mít ticho a pokud k učení není nutný počítač, tak ho radši vypnu, protože mě hrozně rozptyluje. A rozhodně se musím před zkouškou vyspat,“ popisuje svůj styl Hana Hrabalová, studentka 5. ročníku ekonomicko-správní fakulty.

Někteří studenti si pomáhají potravinovými doplňky s obsahem ginkgo biloby a guarany z lékárny, někteří se spokojí s kávou nebo čokoládou. „Ve zkouškovém vypiju dvě až tři kafe denně. Dělám si přestávky na jídlo a kávu, na které se vždycky těším a dávám si je jako odměnu za naučené stránky,“ doplňuje Hrabalová.

Nejvíce zkušeností s učením mají asi medikové. „My se na medicíně učíme v podstatě pořád. Připravit se na jednu zkoušku zabere v průměru asi dva týdny. Během semestru chodíme do školy a k tomu se ještě učíme, ve zkouškovém se to zintenzivní třeba na dvanáct hodin denně, ale to je subjektivní podle toho, jak ti to jde do hlavy,“ popisuje Jiří Rebenda, student šestého ročníku lékařské fakulty. Dodává, že za krátkou dobu se na zkoušky na medicíně naučit nedá.

Opačný případ je třeba Jana Binková, studentka 4. ročníku z filozofické fakulty: „Často se učím tak den dva před zkouškou. Ale není to úplně šťastný systém, někdy to nestihnu a pak mám z učiva spíš guláš. Většinou se mi ale nechce v učení ležet několik dní předtím.“

Poměrně efektivním způsobem je diskutovat o tom, co se učíte, s přáteli. Naučíte se tak až desetkrát více než pouhým pasivním posloucháním přednášky. Nebojte se tedy prolomit zkouškovou izolaci a vyrazte do ulic povídat si o sociologii nebo mikroekonomii. Pomůžete si navzájem a nejspíš vás to bude taky víc bavit.

Co dokáže Informační systém?
V přípravě na zkoušky vám ale může pomoci i samotný IS. Například účinnou pomůckou pro memorování slovíček je aplikace Dril (https://is.muni.cz/auth/dril). Vybrat si můžete asi z třiceti různých jazyků a začít se učit. IS vám po několika dnech nabídne slovíčka k procvičení. Tím, že si je budete opakovat s prodlevami, je uložíte do dlouhodobé paměti. Dril má ale nejlepší efekt při pravidelném používání.

Pokud jste si nechali na přípravu dost času a zbývá vám prostor i na opakování, zkuste si projít odpovědníky, v případě, že ve studijních materiálech nějaké máte. Pomůže vám to zvyknout si na styl otázek učitele a navíc zjistíte, že toho vlastně umíte docela dost, tedy v ideálním případě.

Jestli místo učení brouzdáte po Plkárnách a sami přestanete věřit argumentu, že když diskutujete na ISu, tak přece nemrháte časem, můžete si Plkárnu manuálně zakázat. Ale pozor, pokud budete chtít znovu plkat dříve, než jste si nastavili, docela se vám to prodraží. Bohužel takový zákaz funguje jenom v ISu a v případě sociálních sítí se musí každý hlídat sám.

S chutí do toho…
Zkouška je už za dveřmi? Tak se pořádně vyspěte, hezky se oblečte, zvláště pokud jdete na ústní zkoušení, a hlavně se nebojte. Pokud jste se poctivě učili, to největší trápení už máte za sebou a teď už se trápit nenecháte. Hodně štěstí.

Jana Počtová,
studentka ESF a FSS


Jak na to
- Sežeňte si studijní materiály a poptejte se starších spolužáků. Využijte knihovnu nebo IS, užitečné mohou být i neoficiální dokumentové servery http://muny.cz/.
- Učení si naplánujte a střídejte předměty. Nezapomínejte na přestávky, protože pozornost se časem snižuje.
- Diskutujte, naučíte se tak až desetkrát víc než posloucháním přednášky.
- Při učení slovíček zkuste použít Dril na ISu.

Hlavní novinky