Přejít na hlavní obsah

Do Oxfordu s černými šaty a oblekem

AnotaceOxford„Jedu na Erasmus do Oxfordu.“ Sdělení, na které většina studentů a vrstevníků reaguje překvapeně a s velkým úžasem. Nabídku studovat na jedné z nejuznávanějších a nejznámějších univerzit světa však nabízí obor Českého jazyka a literatury Filozofické fakulty MU již druhým rokem.


Oxford se, co se týká nároků na Erasmus studenta, neliší od programů celé řady jiných univerzit. V rámci oboru zde člověk navštěvuje kolem pěti předmětů, a to většinou překladové semináře. Student si však může vybrat i z velké nabídky ostatních oborů, především z předmětů, které nabízí Katedra moderních jazyků a literatur, namátkou přednášky Teorie literatury, Sociolingvistiky nebo Evropského filmu. Kdo pak pohledá více, může narazit i na některou z pravidelných, tzv. otevřených přednášek, na které se nezapisuje a není z nich ani žádný výstup.

Obor jako takový je veden v přátelském duchu, většina seminářů i přednášek probíhá ve skupině maximálně deseti studentů. Mimo docházky na jednotlivé semináře je do studia zahrnutý tzv. tutoriál, každotýdenní setkání s tutorem, při kterém se diskutuje o tématech, která vyvstávají z jednotlivých odevzdaných esejí. Student sám se takto svobodně rozhoduje, na co se při svém studiu zaměří, a rozšiřuje si obzory nad rámec povinných předmětů.

Symbol Oxfordu: Radcliffe Camera, sídlo knihovny Bodleian.
Symbol Oxfordu: Radcliffe Camera, sídlo knihovny Bodleian.

Univerzitní prostředí tu nabízí spoustu možností, ať už v rámci osobního studia nebo čilé sociální interakce. Zahraniční studenti se automaticky stávají členy jedné z pětadvaceti univerzitních „college“. Tento krok nabízí snad nejintenzivnější prostor pro navázání kontaktů s ostatními studenty a možnost účastnit se různých akcí, které se v rámci školního roku dějí. Člověk tak může navštěvovat filmové večery, zajít na některou z pravidelných společných úterních večeří, popřípadě se stát na pár měsíců členem kolejního sportovního týmu (nejen pro veslaře a ragbisty). Na tomto místě se hodí připomenout, že na rozdíl od jiných Erasmus pobytů se opravdu hodí přibalit minimálně jedny společenské šaty (v případě pánů oblek) a pár elegantnějších kousků oblečení. Oficiální akce pořádané v univerzitních prostorách jistou kulturu oblékání vyžadují, u pravidelných úterních večeří je vyžadován tzv. sub-fusc (vzpomeňte na černé hábity z filmové série Harryho Pottera).

Město samotné lze rozdělit na dvě části. Unikátnímu středověkému centru s obrovským množstvím univerzitních budov a nepravidelnou sítí ulic podlehne každý, ať už romantik nebo fotograf amatér. Houfy turistů se na ulicích střetávají s běžnými studenty, spěchajícími – zpravidla na kolech – do školních budov a knihoven. Když vás omrzí všudypřítomná akademická atmosféra, stačí přejít Magdalen Bridge a za řekou se ocitnete se v jiném světě. Dlouhá Cowley Street, ulice plná „pubů“ a klubů, roztodivných restaurací a indických obchodů, kde svoje místo má i polský obchod s kofolou a tatrankami nebo slovenská restaurace Moya, je živelnou čtvrtí a domovem mnoha studentů, dávajících často přednost soukromému bydlení před kolejním, které je ve většině případů dražší.

Pokud vás koloběh škola – hospoda – škola omrzí, snadno načerpáte energii v přírodě. Buďto procházkou místními univerzitními parky, nebo pěší túrou podél řeky Issis protékající Oxfordem. Další variantou je návštěva nedalekého Port Meadow, původně luk a mokřin, kde se ocitnete na prahu typického anglického venkova.

Se svojí centrální polohou je Oxford ideálním výchozím bodem pro výlety nejen po celé Anglii, ale i Skotsku. S využitím tzv. FunFare jízdenek se lze za hodinu a půl dostat do centra Londýna a neutratit za zpáteční jízdenku více než za jeden cider v pubu. Ve zvládnutelném dosahu je i další univerzitní město Cambridge nebo původní římské lázeňské město Bath. Pro mnohé ne tolik atraktivní, avšak pro nás jeden z velmi silných výletních zážitků, byl i Birmingham s bonusem v podobě slavného projektu Jana Kaplického Selfridges. Kdo dostane chuť si zaplavat, může se pak vydat k moři do Brightonu. Cestovatelské vášni se meze nekladou, pokud vás omrzí Anglie jako taková, lze zaletět třeba do Glasgow, Edinburghu nebo Dublinu. Tak tomu teda říkám cider!

Marie Kortanová a Jana Kotrlová,
studentky bohemistiky FF MU

Hlavní novinky