Přejít na hlavní obsah

Co si počít s diplomkou?

Zatímco jedni ještě ani nepřemýšlejí nad tématem, druhým se pomalu blíží termín odevzdání. Na cestě za titulem nás to ale čeká všechny – napsat bakalářskou nebo diplomovou práci. Asi nejdůležitější je vybrat si dobré téma, i když i takové, které se na začátku zdá ideální, vám může měsíc před odevzdáním připadat jako nejhorší na světě. Špatné téma vás ale bude demotivovat od prvního řádku.

Vybírejte tedy z oblasti, která vás maximálně zajímá, a zároveň abyste mohli o daném tématu sehnat dostatek informací a někoho, kdo vaši práci povede. Zabrouzdejte zkusmo na internet nebo do katalogu knihovny. Pokud nenajdete žádné rozumné zdroje, ze kterých byste pro účely vaší práce mohli čerpat, bude lepší se věnovat něčemu jinému. Zvolit si lze také z témat, která vypisují sami vedoucí závěrečných prací. Většinou jsou dost široká, takže se můžete specializovat na oblast, která je vám bližší.

Na začátku byste měli určit cíl práce a také hypotézu nebo výzkumné otázky, na které budete hledat odpověď. Hypotézu potvrdíte, nebo vyvrátíte výzkumem. Často se dělá chyba právě v tom, že si na hypotézu studenti vzpomenou až při psaní závěru, aniž by je zajímala při výzkumu samotném. Proto je důležité na ni myslet průběžně.

Kde hledat informace?
Pokud se podobným tématem zabýval již někdo před vámi, nebude od věci projít si staré diplomky či bakalářky a alespoň se podívat, z jakých pramenů dotyčný čerpal nebo jak pojal výzkum. Pomůže vám to nejen udělat si představu, jak by taková práce měla vypadat, ale také se přesvědčíte, že ač se to může na začátku zdát nemožné, dá se to zvládnout. Archiv závěrečných prací najdete na adrese http://is.muni.cz/thesis/ (pouze práce z Masarykovy univerzity) nebo na theses.cz. A pokud byste chtěli něco z diplomek kolegů použít, nezapomeňte vybrané pasáže citovat. Z cizích prací čerpat můžete, ale bez správné citace se jedná o plagiát a místo vysněné zkratky před jméno byste si mohli vysloužit vyhazov ze školy. Většina fakult se řídí normou ISO 690, některé katedry ale mohou používat jiná pravidla. Zkontrolujte si včas, jak se na vaší katedře cituje, abyste pak nemuseli všechny bibliografické údaje přepracovávat. 

Při získávání vhodné literatury vám poslouží i encyklopedie a odborné slovníky. Zkuste v nich vyhledat hesla, která by s vaší prací mohla souviset, a podívat se, jaké prameny použil erudovaný odborník. Výborným pomocníkem při vyhledávání relevantních zdrojů je také knihovní systém Aleph (online verzi katalogu Masarykovy univerzity najdete na http://aleph.muni.cz), kde můžete vyhledávat literaturu pomocí předmětných hesel neboli klíčových slov. Online katalogy má v dnešní době většina knihoven. V neposlední řadě je dobré projít elektronické zdroje, jejichž seznam naleznete na stránkách fakultních knihoven.

Začněte od úvodu
Když si uděláte představu o tom, jak by vaše práce mohla vypadat, udělejte to, co se obvykle dělá až na závěr. Napište úvod. Sice ho několikrát přepracujete, ale budete mít černé na bílém, kam se svou diplomkou směřujete. Dobré je taky napsat si osnovu celé práce a jednotlivé kapitoly do ní doplňovat. Když se budete držet struktury, diplomka bude mít hlavu a patu.

Potom není až tak důležité, jestli začnete teoretickou či praktickou částí. Důležité je, aby obě části byly provázané. „Já jsem začala s teoretickou částí, abych věděla, o čem je ta moje problémová oblast a co mám vlastně zkoumat. Teď se věnuju praktické části, teorii mám hotovou, ale nejspíš jednu část zkrátím, protože ji v praktické části moc nevyužívám,“ říká Eva Uličná, studentka ekonomicko-správní fakulty. Tereza Tatarková z filozofické fakulty se do diplomky pustila spíš opačně: „U nás je klíčové dobře připravit výzkum, takže to byla moje priorita. Teorii mám načtenou, ale ještě jsem ji nesepsala.“

Ať už se vás diplomka či bakalářka týká teď nebo na vás čeká v některém z dalších semestrů, budete potřebovat pevnou vůli a trpělivost, protože tunel je dlouhý a světlo na jeho konci často není vidět. Dá se to ale dotáhnout do konce a odměna v podobě úspěšné obhajoby taky stojí za to.

Hlavní novinky