Přejít na hlavní obsah

Elektronické zdroje šetří čas, peníze i vaše nervy

AnotaceEzdrojePsaní seminárek, diplomek a dizertaček patří mezi běžnou náplň studentského života, i když ve tvrdé konkurenci jiných radostí to zřejmě není ta úplně nejoblíbenější činnost. Některým dělá problém vymyslet pořádné téma, což jiný sice zvládne levou zadní, zápasí ale pro změnu s tím, jak dostat své nápady na papír. To stejné trápení ale všichni prožívají u hledání odborných zdrojů. Často přitom netuší, že spoustu práce může usnadnit Portál elektronických zdrojů MU.


K čemu takový portál slouží? Především je to místo, kde najdete zahraniční časopisy a elektronické knihy od významných nakladatelů, jako je Springer nebo Elsevier, a to napříč všemi obory. Celkem má MU zakoupené licence do více než 90 komerčních zdrojů. Portál ale především umožňuje se ve zdrojích rychle orientovat a efektivně je prohledávat. Navíc se k němu studenti a zaměstnanci univerzity můžou dostat odkudkoliv, kde se dostanou k připojení na internet.

K elektronickým zdrojům se studenti a zaměstnaneci univerzity můžou pomocí internetu dostat kdykoliv a odkukoliv. Foto: Ivana Rusková.
K elektronickým zdrojům se studenti a zaměstnaneci univerzity můžou pomocí internetu dostat kdykoliv a odkukoliv. Foto: Ivana Rusková.

Výchozím bodem pro každého, kdo chce něco najít v elektronických databázích je stránka ezdroje.muni.cz. Právě tam narazí na přehled všech elektronických zdrojů, které si univerzita předplácí, včetně aktualit o nákupu nových. Dokonce se můžete přihlásit do RSS kanálu, který vás bude o všech změnách bezprostředně informovat. Hlavně tu ale najdete návody a odkazy na nástroje, které při práci se zdroji pomáhají. Dočíst se zde můžete taky, jak se ke zdrojům dostat z neuniverzitního počítače.

Jak se připojit mimo univerzitu
Způsobů je hned několik, ten nejjednodušší a nejdoporučovanější je přes VPN. Zvládne ho bez problémů každý běžný uživatel. Stačí stáhnout příslušný soubor a po jeho spuštění zadat vlastní UČO a sekundární heslo do informačního systému. Tímto jednoduchým způsobem se připojíte do sítě univerzity a k elektronickým zdrojům se dostanete třeba z lehátka na balkoně u sebe doma. Více se dozvíte na ezdroje.muni.cz/vzdaleny_pristup.

Neznáte zdroj? Nevadí
Pokud nevíte přesně, do kterého zdroje se podívat, potěší vás metavyhledávač Metalib na metalib.muni.cz. Umožňuje totiž pomocí jednoho dotazu prohledávat více zdrojů najednou. Vyhledávání se moc neliší od toho, na jaké jsou lidé běžně zvyklí z vyhledávačů, jako je Google. Můžete vyhledávat v různých skupinách zdrojů, vytvářet si vlastní oblíbené skupiny pro pravidelné vyhledávání a výsledky si třeba nechat posílat na e-mail.

Dohledávat se dají i citace
Užitečným nástrojem na Portálu elektronických zdrojů MU může být také tzv. Citation Linker, který umí vyhledávat konkrétní články v  časopisech. Znáte-li z nějaké publikace alespoň přibližný záznam citace a potřebujete se dostat přímo ke zdroji, tato služba vám s tím může hodně pomoct.

Když si s něčím kolem elektronických zdrojů nebudete vědět rady, na portálu najdete celou řadu návodů. Pokud byste i pak váhali, je tu pro vás Knihovnicko-informační centrum MU při Ústavu výpočetní techniky na e-mailové adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Prestižní multioborové zdroje dostupné na MU
- ScienceDirect: Kolekce 2 000 vědeckých e-časopisů od vydavatelství Elsevier.
EBSCO Academic Search Complete a ProQuest Central: Agregované zdroje obsahující desítky vědeckých databází a tisíce odborných časopisů od různých vydavatelů.
- Web of Knowledge a Scopus: Od Thomson Reuters, respektive EBSCO, jsou vhodné pro vyhledávání aktuálních vědeckých informací či pro měření vědeckých výsledků na základě citačního ohlasu a impakt faktoru časopisu
- Ebrary Academic Complete:rozsáhlá polytematická kolekce více než 50 tisíc monografií v  elektronické podobě od několika stovek světových vydavatelů odborné literatury
- Wiley Online Library: kolekce 1 500 vědeckých a odborných e-časopisů od vydavatelství Wiley a Blackwell.

Hlavní novinky