Přejít na hlavní obsah

Jak se neztratit na trhu práce

AnotacePraceŽe se nikdy nechcete vzdát bezstarostného vysokoškolského života? Špatná zpráva. Jednou vám nezbude nic jiného, než svoji almu mater opustit a postavit se na vlastní nohy. Na následujících řádcích najdete pár tipů, jak neupadnout hned při prvním kroku.

Najít si práci není úkol na jedno odpoledne, máte ale spoustu možností, jak si vyhlédnout budoucího zaměstnavatele nebo získat kontakty. Mohou jimi být pracovní veletrhy, v Brně je to například Job Challenge. Pokud jste ten poslední propásli a práci sháníte právě teď, zabrouzdejte po internetu, pracovních serverů najdete desítky. Můžete hledat práci pro sebe mezi inzeráty nebo vyvěsit svůj životopis (například na https://europass.cz/co-je-europass/zivotopis). Tržiště práce najdete dokonce i v ISu (https://is.muni.cz/auth/bt/trziste_prace). Nepodceňujte ani své známé, možná právě ví o vhodném (a volném) místu.

Nepokazte si první dojem u pohovoru obečením. Frak nebo večerní šaty určitě nutné nejsou, ale rifle a batikované tričko zvyšují pravděpodobnost, že přednost dostane jiný kandidát. Foto: David Povolný.
Nepokazte si první dojem u pohovoru obečením. Frak nebo večerní šaty určitě nutné nejsou, ale rifle a batikované tričko zvyšují pravděpodobnost, že přednost dostane jiný kandidát. Foto: David Povolný.

Curriculum vitae
Životopis se přikládá k žádosti snad o každou práci. Měl by být přehledný, přiměřeně dlouhý a bez pravopisných chyb. „Postupovat se musí vždycky od té nejčerstvější události, od dostudování vysoké školy ke střední škole. To platí i u certifikátů, ale pokud jich má uchazeč hodně, tak ať vybere jenom ty významné a relevantní pro danou pozici,“ radí Šárka Karmazínová z Poradenského centra Masarykovy univerzity. Rozhodně nezapomeňte na studijní pobyt v cizině, zahraniční stáže nebo letní školy. Někdy se vyplatí zmínit téma diplomky, ať zaměstnavatel ví, čím jste se během studia zabývali. Důležité je, aby životopis reagoval na konkrétní pozici.

Do životopisu patří samozřejmě dřívější pracovní zkušenosti či praxe, ale jenom takové, které mají nějaký vztah k pozici, o kterou žádáte. Brigáda ve stánku rychlého občerstvení nebo trhání meruněk mají s povoláním IT vývojáře pramálo společného. Na druhou stranu není třeba tajit práci, kde jste pracovali jako dobrovolníci. Přidejte také kontakty na předchozí zaměstnavatele. Chybějící reference v personalistech budí pocit, že máte důvod něco skrývat.

Nezapomeňte na jazyky a další dovednosti, které by mohly zaměstnavatele zajímat. Je dobré připsat i své zájmy.

„V některých společnostech tráví pracovníci čas společně i po pracovní době, chodí na squash, kuželky nebo jezdí na hory, a je pro ně tedy důležité, jestli jim uchazeč zapadne do týmu i zájmově,“ upozorňuje Karmazínová. Potom přiložte vhodnou portrétovou fotku (žádné akty v bikinách) a životopis je připraven k odeslání. Tedy, máte-li vhodnou e-mailovou adresu. Pokud váš
e-mail zní Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., personalista si bude myslet pravý opak. Roztomilá slůvka a emo přezdívky si nechte raději na doma a založte si seriózní adresu se svým jménem a příjmením.

Co se nevejde do životopisu, to můžete napsat do motivačního dopisu. V něm byste měli na několika řádcích shrnout, proč se pro konkrétní práci hodíte a jaké jsou vaše přednosti. „Určitě by tam měla být i zmínka, na základě čeho jim píšete, jestli jste četli inzerát v novinách nebo jestli u nich chcete pracovat, protože patří mezi nejlepší společnosti v oboru,“ dodává Karmazínová.

Na prvním dojmu záleží
Dostali jste pozitivní odpověď a jste pozváni na pohovor? Výborně, postupujete do „semifinále“. Stejně jako na sportovních soutěžích ale vítěz může být jen jeden. A kdo chce zvítězit, ten musí taky něco obětovat přípravě. Proto si nejdříve zjistěte něco o společnosti, u které chcete pracovat, protože hned na začátku pohovoru můžete čekat otázku, proč jste si vybrali zrovna je. Neznalost firmy naznačuje, že vás práce u nich vlastně moc nezajímá. Pak se nedivte, když přestanete zajímat vy je. „Je dobré si předem udělat seznam svých silných a slabých stránek a rozmyslet si, proč byste pro tu firmu mohli být přínosem právě vy,“ doplňuje Karmazínová, na co při pohovoru pravděpodobně narazíte. Nepokazte si první dojem ani oblečením. Frak nebo večerní šaty určitě nutné nejsou, ale rifle a batikované tričko zvyšují pravděpodobnost, že přednost dostane jiný kandidát, ještě dříve, než stihnete promluvit.

Zejména u atraktivnějších pozic může mít výběrové řízení několik kol. Dostat se na další úroveň je samozřejmě úspěch, ale nepodléhejte přílišné euforii, ani se nepřestávejte snažit, dokud nebudete držet v ruce podepsanou pracovní smlouvu. V této hře se bohužel stříbrná medaile nepočítá.

A když to na první pokus nevyjde, nevěšte hlavu. Zeptejte se na důvody, proč vás nevybrali, a poučte se z vlastních chyb. Odmítnutí je taky zkušenost a o ty na trhu práce jde.

Hlavní novinky