Přejít na hlavní obsah

Studentský ráj na severu Itálie

Boloňa přiroste člověku za jeden erasmácký semestr k srdci, i když pověstný italský chaos dokáže rozladit.

Vášnivě miluji italskou kulturu, a tak pro mě byla Itálie jako erasmácká destinace jasná volba. V nabídce politologie, kterou studuji, byla z italských měst pouze Boloňa, a tak jsem se nemusela moc trápit tím, zda raději na jih či na sever. Město samotné pro mě ovšem byla ještě minulý rok jedna velká neznámá. Moc jsem nevěděla, co očekávat, rychle jsem ale zjistila, že se nacházím ve studentském ráji.

Když jsem se poprvé dostala do svého nového města, byla jsem nadšená nádherně zachovalou středověkou architekturou. K vidění je tu toho opravdu dost, takže všem milovníkům památek mohu Boloňu jen doporučit.

Byť je město samotné opravdu velmi staré, to samé se nedá říci o jeho obyvatelích. Boloňa je stoprocentně univerzitní město, kde se to jen hemží mladými studenty, a to ze všech koutů světa, takže ať toužíte navázat zahraniční kontakty s Italy, Francouzi, Poláky, Američany, Brazilci či Jihoafričany, určitě se vám naskytne příležitost.

Italský chaos může rozladit
O Itálii se tradičně říká, že jde o zemi památek a administrativního chaosu. Pravda je bohužel obojí. První fakt vám velmi zpříjemní zahraniční pobyt, ten druhý vás asi trochu rozladí. Je třeba se připravit na nutnost vše vyřizovat a zjišťovat na vlastní pěst, zásobit se dobrou literaturou do dlouhých čekacích front a obrnit se trpělivostí.

Například se vám může stát, že na ústní zkoušku se sejdete v počtu padesáti studentů, takže byť jste byli připraveni na onen konkrétní den, nemusíte vůbec přijít na řadu. Pozvání na jiný termín ovšem obdržíte až po hodině zkoušení, kdy si vyučující konečně uvědomí, že padesát studentů je na jeden den přece jen příliš. Co se týče samotného studia, od toho našeho na fakultě sociálních studií se hodně liší. Za jeden předmět většinou obdržíte deset kreditů, takže vám na semestr bohatě stačí tři, ovšem i tak strávíte ve škole více času, než je zvykem u nás. Každý takový desetikreditový předmět se totiž vyučuje třikrát týdně, a to vždy po dvou hodinách. Výuka je tak intenzivnější a u těch lepších přednášejících se najde i dostatek času na diskuze a různé prezentace samotných studentů. Častěji se ale bohužel setkáte s pouhým výkladem bez jakékoli interakce.

Závěrečné zkoušky bývají nejčastěji ústní, ovšem zahraniční studenti je často mohou skládat nejen v italštině nebo angličtině, ale třeba také ve španělštině či francouzštině – stačí se předem domluvit s vyučujícím. Ti bývají k Erasmákům velmi vstřícní – nabízejí třeba možnost číst ekvivalentní zadanou literaturu v mateřském jazyce, případně místo zkoušky sepsat seminárku a tu pak prezentovat před třídou.

Kulturně i sportovně je o vás postaráno
Kdo bude vysílen dlouhými přednáškami, má řadu možností, jak se v Boloni odreagovat. Fungují zde dvě erasmácké organizace (ESN a ESEG), z nichž každá vymýšlí aktivity pro váš volný čas. Díky tomu si můžete vybrat z bohaté nabídky výletů po Itálii, odpočinout si u filmové projekce, zasportovat si nebo se sejít v baru či klubu společně s ostatními zahraničními studenty, kde vám právě díky ESN či ESEG často nabídnou i pití zdarma.

Sami se pak můžete vydat do četných muzeí, kostelů, divadel, kin nebo si zajít na nějaký koncert. Boloňa je kulturně velmi živá a coby město studentů často nabízí vstupy zcela zdarma. Můžete zajít na klasickou hudbu do nádherného kostela nebo se vyřádit s rockovou kapelou v podzemním klubu – je tu všechno.

Před rokem jsem nevěděla, co je Boloňa zač, a dnes všechny srdečně zvu na místo, kde panuje uvolněná a velmi liberální atmosféra; kde je během akademického roku úžasně živo a mnoho kulturních akcí. Na místo, kde jsou k vám učitelé vstřícní, škola náročná, ale zvladatelná. Zvu vás tam, kde je káva a víno téměř levnější než voda a kde se na všechna místa dostanete pomocí jízdního kola. Co víc byste od studentského ráje mohli chtít?

Jana Valentová,
studentka Fakulty sociálních studií MU

Hlavní novinky