Přejít na hlavní obsah

Závislost ze všech možných stran

Zkoumání lidské identity je téma festivalu, který se koná od 13. října v Brně. Letos se zaměří na závislosti.

Jedním z dílčích témat festivalu budou i nové závislosti, třeba na internetu nebo sociálních sítích. Komiks: Alena Macková.

Druhý ročník Mezinárodního festivalu identity si za téma vybral závislosti. Od 13. do 15. října se v Brně mezi kavárnou Karel Never Sleeps, Stadionem a dalšími místy proženou nejrůznější podoby nazírání na závislost. Chystají se koncerty, panelové diskuze, výstava fotografií i scénické čtení. Akci pořádají mimo jiné studenti Masarykovy univerzity.

Ukázkou kreativního řešení závislosti na pomoci druhých bude divadlo Paso a Paso (cesta zraněného bojovníka) od občanského sdružení Tripitaka. Herci jsou lidé, kteří opustili dětský domov nebo výchovný ústav a bez zázemí a práce se potýkají se sociálním vyloučením.

Obecněji zaměřený je jeden z diskusních panelů zaměřený na nové závislosti. „V poslední době se čím dál častěji objevují články o tom, že je někdo závislý na internetu, facebooku, nakupování nebo opalování. Chceme se zamyslet nad tím, co mají tyto závislosti společného, nebo zda se skutečně jedná o závislosti či pouze o problematické chování,“ říká Alena Macková, koordinátora letošního ročníku. V panelu vystoupí mezi jinými i odborníci z Masarykovy univerzity, např. expert na nová média Jakub Macek nebo psycholog zaměřený otázky spojené s internetem Lukáš Blinka.

Součástí propagace letošního ročníku festivalu jsou např. komiksové stripy poukazující na sžití moderního člověka s počítačovými technologiemi. „Snažili jsme se akci propagovat netradičně,“ říká Macková s odkazem i na ručně vyrobené podtácky s logem festivalu, které jsou rozmístěné po brněnských kavárnách. Jak říká Macková, kavárny a hospody jsou místa, kde se běžně pohybují studenti, kterým je festival určen, a navíc tam vznikají některé ze závislostí. „Ať už na kofeinu nebo alkoholu,“ doplňuje.

V pozadí celého multižánrového festivalu je absolventský projekt Magdaleny Liškové z ateliéru Divadelního manažerství JAMU. Snaží se zkoumat identitu občanů visegrádské čtyřky. Koncept je založený na tom, že Českou a Slovenskou republiku, Maďarsko a Polsko spojuje podobná minulost, ze které také vychází současná středoevropská identita. Lišková se rozhodla využít vědecké i umělecké postupy, aby nastavila občanům těchto zemí zrcadlo a povzbudila je k diskuzi. První ročník festivalu se zaměřoval na korupci.

Kompletní program letošního ročníku festivalu.

Hlavní novinky